Gerçek oyuncularla çekilen dizilerinin yanı sıra son dönemde animasyon projeleriyle de büyük beğeni toplayan Netflix’in bu konudaki en başarılı işlerinden biri olarak dikkat çekiyor Love, Death & Robots. Cyberpunk dünyasında geçen ve çeşitli animasyon teknikleriyle hazırlanan 18 farklı hikayede bilimkurgudan gerilime, aksiyondan komediye kadar pek çok türden örnek görmek mümkün. Bugün itibarıyla 2. sezonuyla ekranlara gelmeye başlayan bu kendine has diziyi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Bilim kurgu, Gerilim, Aksiyon, Fantastik, Komedi
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon, 18 bölüm (2. sezon 8 bölümden oluşuyor)
Yayın Durumu: 15 Mart 2019 – devam ediyor (3. sezon onayını aldı)
Süre: 6-17 dakika arası
Yaratıcı: Tim Miller (ünlü yönetmen David Fincher da yapımcılar arasında)
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbVikipedi

CİLT 1

1. BÖLÜM – Sonnie’s Edge (Sonnie’nin Avantajı)

 • Konu: Canavar dövüşlerinin egemen olduğu bir yeraltı dünyasında tek kadın canavar pilotu olarak büyük başarılara ulaşan Sonnie’nin neden bu kadar “avantajlı” olduğu merak konusudur.

2. BÖLÜM – Three Robots (Üç Robot)

 • Konu: Kıyametten sonra, hiçbir insanın kalmadığı dünyada gezintiye çıkarak bu nevi şahsına münhasır varlıkların yaşamını anlamaya çalışan üç robotun hikayesi.

3. BÖLÜM – The Witness (Tanık)

 • Konu: Vahşi bir cinayete tanık olan genç kadın, katilden kaçabilmek için Tokyo sokaklarında heyecanlı ve gerilim dolu bir kedi-fare oyununun içine düşer.

4. BÖLÜM – Suits (Özel Kıyafetler)

 • Konu: Bir çiftçi topluluğu, kendilerine musallat olan dev böceklerden kurtulabilmek için el yapımı robotlarını kullanarak mücadele etmeye başlar.

5. BÖLÜM – Sucker of Souls (Ruh Emen)

 • Konu: Yeraltı tünelinde arkeolojik kazı yaptıkları esnada kana susamış vahşi bir canavarla karşılaşan bir grup paralı askerin ölüm kalım savaşı.

6. BÖLÜM – When The Yogurt Took Over (Yoğurt Dünyayı Ele Geçirdiğinde)

 • Konu: Bilim insanları tarafından üretilen akıllı bir yoğurt, insanların zaaf ve kusurlarından da faydalanarak kısa zamanda ABD’ye egemen olur.

7. BÖLÜM – Beyond the Aquila Rift (Aquila Yarığı’nın Ötesi)

 • Konu: Bir uzay gemisi, planladığı rotanın ve Dünya’nın yüzbinlerce ışık yılı uzağına düşer. Bu sırada geminin kaptanı da geçmişinden biriyle karşılaşır.

8. BÖLÜM – Good Hunting (İyi Avlar)

 • Konu: Erkekleri büyülediği iddia edilen hulijing adlı varlığın ruhunu avlayarak geçinen bir babanın oğlu olan Jiang, bu varlıklardan biriyle arkadaş olur.

9. BÖLÜM – The Dump (Çöplük)

 • Konu: Çöplükte yaşayan Dave, buranın tahliye edilmesini isteyen bir belediye görevlisiyle uğraşırken çöplerin arasında büyük bir sır gizlidir.

10. BÖLÜM – Shape-Shifters (Şekil Değiştirenler)

 • Konu: ABD ordusu Afganistan’da savaşırken, şekil değiştirme yeteneğine sahip (insan-kurt karışımı) bir asker, insanlardan daha büyük bir tehlikeyle karşılaşır.

11. BÖLÜM – Helping Hand (Yardım Eli)

 • Konu: Bir kaza sonucunda yörüngede mahsur kalan ve oksijeni tükenmek üzere olan bir astronot, kendisine uzatılacak yardım elini beklerken radikal bir karar alır.

12. BÖLÜM – Fish Night (Balık Gecesi)

 • Konu: İki pazarlamacı, arabaları bozulunca çölde mahsur kalır. Ancak tarih öncesi çağlarda buranın bir okyanus olduğunu ilginç bir şekilde fark ederler.

13. BÖLÜM – Lucky 13 (Şanslı On Üç)

 • Konu: Daha önce iki mürettebatını birden kaybeden ve bu kötü şöhreti nedeniyle “şanslı” lakabını alan savaş uçağıyla çaylak bir teğmen arasında kısa zamanda farklı bir bağ oluşur.

14. BÖLÜM – Zima Blue (Zima Mavisi)

 • Konu: Dünyaca ünlü sanatçı Zima, son eserinden önce bir gazeteciye röportaj verip geçmişini, nasıl şöhrete kavuştuğunu ve hakikati bulma yolculuğunu anlatır.

15. BÖLÜM – Blindspot (Kör Nokta)

 • Konu: Bir grup cyborgdan oluşan hırsızlık çetesi, yüksek güvenlik önlemlerine sahip bir araçtaki değerli çipi çalmak için harekete geçer.

16. BÖLÜM – Ice Age (Buzul Çağı)

17. BÖLÜM – Alternate Histories (Alternatif Tarih)

 • Konu: Multiversity adlı tarih değiştirme sitesi, Adolf Hitler‘in 1945’te değil 1908’de öldüğü alternatif senaryoda yaşanabilecek absürt olayları gösterir.

18. BÖLÜM – The Secret War (Gizli Savaş)

 • Konu: II. Dünya Savaşı sırasında Kızıl Ordu askerleri, sadece düşman ülkelerle değil Sibirya’nın karlı ormanlarındaki şeytani yaratıklarla da savaşmaktadır.

SON SÖZ

Merak etmeyin, başlığı “deli işi” şeklinde atmamın nedeni kötü değil. Aksine böyle hikayelerin normal bir kafadan çıkmayacağını anlamak uzun sürmüyor. Özellikle bazı bölümleriyle animasyon türünün nasıl bir doruğa ulaşabileceğini cümle aleme gösteren dizi, ilgi çekici hikayeleri ve sürükleyici temposuyla da merakı diri tutuyor. Sıkça tekrar edilen savaş temasının bir yerden sonra yorması, ‘olmasa da olur’ dedirten bazı bölümleri ve hassas bünyeler için aşırı kaçabilecek birtakım sahnelerine rağmen izleyicilerine kaliteli bir popcorn seyirlik sunuyor. Kişisel favorilerimin ‘Zima Blue’, ‘Three Robots’ ve ‘Good Hunting’ olduğunu da ayrıca belirteyim. Bayram tatilinde izleyecek bir şeyler arayanlara ve hala bu gizli hazineyi keşfetmeyenlere önerimiz, hazır yeni bölümler de gelmişken bu karanlık masalların keyfini çıkarmaları. Şimdiden iyi seyirler.

Not: 71. Primetime Emmy Ödülleri’nde (2019) ‘En İyi Kısa Animasyon’ dahil tam 5 ödül alan diziyle ilgili daha önce yapılmış yorumlara şuradan ulaşabilirsiniz.