BBC One 9 Mayıs 2021 tarihinde 3 bölümlük dizisi The Pursuit of Love’ı izleyici ile buluşturdu. Dizi, yazar Nancy Milford‘un aynı isimli romanından uyarlanıyor. 1945 yılında yayımlanan roman üçleme serinin ilk halkası.

Diziyi uyarlayan isim ise The Newsroom dizisinin başrollerinden Emily Mortimer. Kariyerindeki ilk yönetmenliğini yapan Mortimer, dizinin üç bölümünü de kendisi yönetiyor.

Konusu:

Dizi, üst tabaka bir İngiliz ailede büyüyen romantik Linda Radlett’in aşk hayatı ve kuzeni Fanny Logan ile olan arkadaşlık bağını anlatıyor. Çocukluk anıları, büyüme sancısı, aile baskısı ve en önemlisi aşk uğruna yapılan hatalar dizinin ana konusu. Anlatımda komedi unsuru fazlaca kullanılırken 1927 ve 1941 yılları arasında ikilinin hayatındaki trajik değişimlere odaklanıyoruz. Başrolümüz Linda olsa da hikayenin büyük çoğunluğunu Fanny’den dinliyoruz.

Linda Radlett (Lily James): Linda, eksantrik bir kişiliğe sahip bir karakter. Tüm dünyayı bir macera alanı olarak görüyor, sürekli hayaller kurarak yaşıyor. Baskıcı olan babasının evinden gideceği günü iple çekerken kuzeni Fanny onun en büyük sırdaşı, en iyi arkadaşı haline geliyor. İnsanı rahatsız edecek derecede bir romantik olan Linda’nın erkekler konusunda yaptığı seçimler ise hayatını kaos içine sokuyor. Ünlü oyuncuyu Downton Abbey ve War and Peace dizilerinde izleyebilirsiniz.

Fanny Logan (Emily Beecham): Çocukluğundan beri kuzeni Linda’ya hayran. Dünyaya Linda gibi sürekli umut ve heyecan dolu bir şekilde bakabilmek istiyor. Fakat aşk için hayatını kaos haline sokmayı anlamsız buluyor. Bu yüzden sürekli olarak kendisinde bir şeylerin eksik olduğu hissine kapılıyor. Kuzeni Linda ve annesinin kişilikleri ise bu hissi güçlendiriyor. Emily Mortimer tarafından canlandırılan annesi, sürekli başka bir erkek ile şehirden şehire dolaştığı için ‘The Bolter lakabını almış durumda. Bu yüzden Fannie’yi halası Emily yetiştiriyor. Kendisini Into the Badlands dizisinde görebilirsiniz.

Fanny’yi yetiştiren halası ve annesi ‘The Bolter’

Matthew Radlett (Dominic West): Hemen hemen herkesten nefret etmeyi başaran bir karakter. Savaşta kaç kişiyi, nasıl öldürdüğünü insanlara anlatmak en büyük eğlencesi. Kadınların eğitim görüyor olması fikri bile onun için bir işkence. En büyük kızı Linda’nın eğitim kelimesini ağzına alması bile ihanet demek. Linda’yı dış dünyadan uzak tutmayı en büyük görevi olarak görüyor. Aktörü The Wire ve The Affair dizilerinde bulabilirsiniz.

Sadie (Dolly Wells): Sadie, Mathew’un aşırılıklarını dengelemeye çalışan bir karakter. Fakat bu konuda pek başarılı olduğu söylenemez. Kızlar ne zaman yasak bir şey yapsa Matthew ile birlikte suçlunun Fanny olduğu kararını veriyorlar ve konu her zaman bir şekilde Fanny’nin eğitim gören bir kadın olmasına bağlanıyor. Kendisini Dracula (2020) dizisinde bulabilirsiniz.

Lord Merlin (Andrew Scott): Artist, müzisyen, ressam Lord Merlin bu özelliklerin hepsini taşıyor. Radlett ailesinin komşusu olan Lord Merlin’in malikanesi her zaman farklı sanat dallarından insanlar ile dolup taşıyor. Sırf bu nedenden Matthew kendisinden nefret ederken kızı Linda ona ilk görüşte aşık oluyor. Lord Merlin, Linda’ya sanatın önemini anlatıyor ve onu dış dünyaya hazırlama görevini üstleniyor. Aktörü Sherlock ve Fleabag dizilerinden tanıyoruz. Dizinin kadrosundaki diğer isimlere buradan ulaşabilirsiniz.

The Pursuit of Love bu ayın güzel sürprizlerinden biri oldu. İki genç kızın hikayesini eğlenceli bir anlatım ile ekrana taşımayı başarmışlar. Lily James’i her zaman sevmişimdir ama burada bir ayrı beğendim. Linda’nın aşırılıkları kendisine yakışmış. Dominic West ve özellikle Andrew Scott gibi isimlerin performansları da dizinin artılarından. 3 bölüm olması da sezonu hemen bitirmemi sağladı. Denemenizi tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.