FOX kanalı 2021’in başında ekranı yeni bir komedi dizisiyle buluşturdu.

İngiltere yapımı sitkom Miranda’dan esinlenilerek hazırlanan Call Me Kat, 13 bölümlük ilk sezonunu Mart ayının sonunda tamamladı. Kısa süre önce 2. sezon onayını da aldı. İlk sezonda showrunner olarak görev alan Darlene Hunt, 2. sezon öncesi görevi başkasına devredecek.

Mayim Bialik‘in başrolünü üstlendiği kahkaha efetli komedi dizisinin ana kadrosunda Swoosie Kurtz, Leslie Jordan, Kyla Pratt, Cheyenne Jackson, Julian Gant yer alırken dizide Vanessa Lachey, Tim Bagley, Lamorne Morris, Christopher Rivas, Schuyler Helford da rol alıyor.

Phil – Randi – Carter – Kat – Sheila – Max

Konusu:

39 yaşındaki Kat Silver (Mayim Bialik), Louisville Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak çalışırken işini geride bırakarak hayalinin peşinden gitmiş, ailesinin düğünü için ayırdığı parayla ve kendi birikimleriyle bir kedi kafesi açmıştır. Kat, her şeye sahip olmadan da mutlu olunabileceğini topluma ve annesine kanıtlamak isterken bir yandan da kafeyi yürütmeye çalışmaktadır. Dizinin bölümleri de bu sırada Kat’in ve yakın çevresinin başından geçenlere odaklanıyor.

Not: Dizide dördüncü duvarı yıkma dediğimiz ekrana bakarak konuşma özelliği de bulunuyor ve Kat karakteri üzerinden kullanıyorlar. Ayrıca her bölümde son sahne tamamlandıktan sonra o bölümün bütün oyuncuları bir araya gelerek sırayla izleyiciyi selamlıyor.

Önemli Diğer Ana Karakterler:

  • Sheila (Swoosie Kurtz): Kat’in pek laf dinletemese de otoriter kalmaya çalışan annesi. Kızının yeni hayat stilinden pek memnun olmasa da gerektiğinde desteğini esirgemiyor. Neden hala bekar olduğuna anlam veremediğinden ona birilerini ayarlamaya çalışıyor.
  • Phil (Leslie Jordan): Kafede aşçı olarak çalışıyor. Yeni bekar bir eşcinsel.
  • Randi (Kyla Pratt): Kafenin garsonu. Phil gibi o da Kat’in aynı zamanda yakın arkadaşı.
  • Max (Cheyenne Jackson): Kat’in üniversite döneminde hoşlandığı bir arkadaşı. Uzun bir zaman yurt dışında kaldıktan sonra geri dönüyor ve kafenin yanındaki barda barmen olarak işe başlıyor.
  • Carter (Julian Gant): Kafenin yanındaki barın sahibi, dolayısıyla resmen de olsa Max’in patronu. O da kafedekilerle arkadaş halinde.

Miranda dizisini izlemiş değilim, ne derece esinlendiklerinden emin değilim. Mayim Bialik’in kariyerine de pek aşina sayılmam zaten. Call Me Kat’e meraktan başladım aslında.

Dizi, her halinden de anlaşılabileceği üzere tam bir stüdyo komedisi. Kahkaha efektleri izlerken batmadı, dördüncü duvar için dizinin işine yarıyor da denebilir. Ama yine de kaliteli bir yapım olduğunu iddia edemem, tatlı desem daha doğru. Reytingleri de bundan halliceydi hatta. Ellerinden geleni yapıyorlar dizide. Kat ve Max benim için daha izlenesiydi, yer yer olup bitenler ilgi de çekebildi. Bu nedenle ikinci sezonuyla devam etmesini ister gibiydim.

Call Me Kat için “Eğer ana kadrosu ya da tarzı bir şekilde ilginizi çektiyse iki-üç bölüm deneyin, sarmazsa devam etmeyin,” diyebilirim. Sezonun belli bir ortalamada ilerlediği söylenebilir çünkü. İzleyeceklere iyi seyirler.

Not 2: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.