hava durumları nedeniyle yazı tam olarak getiremediğimiz şu günlerde izlemek için ideal bir dizi, luther. yakıştırmamdan anlayacağınız üzere bu yeni ingiliz yapımı oldukça kasvetli bir havaya sahip ve geçtiğimiz günlerde şu yazıda da bahsi geçen polisiye klişeleri üstüne kurulu fakat psikolojik yönü, hikayenin işlenişi ve oyunculuğu bu klişeleri göz ardı etmek için fazlasıyla yeterli.

4 mayıs’ta bbc one kanalında ilk bölümü yayınlanan ve 8 haziran’da sezon finalini yapan dizinin yazarı spooks‘un kadrosundan neil cross. şimdilik 6 bölümü (ingiliz sezon birimi) var sadece, iptali hakkında hala bir açıklama yapılmadığına göre kanal 4,5 milyon civarındaki izleyici sayısından memnun olsa gerek. ben devam edeceğini düşünüyorum, fakat zamanı belli olmaz; malum ingilizler bu konuda amerikanlar kadar düzenli değiller.dizinin kadrosu da oldukça kalabalık ve kariyerli oyunculardan oluşuyor. john luther rolünde idris elba var. kendisini the wire’dan ve daha nicesinden hatırlayanlar olacaktır. zoe luther olarak indira varma‘yı göreceksiniz ki o da rome’da oynamıştı. cnbc-e’de de yayınlanan the prisoner‘da oynayan ruth wilson ise alice morgan rolüyle karşınızda olacak. ayrıca eski doktorlardan dermot crowley ve paul mcgann da oyuncu kadrosunda bulunuyor. Liste bu şekilde uzuyor; dikkatimi çeken birkaç ismi vermek istedim sadece.

john luther (idris elba)

john luther (idris elba)

dizinin konusuna geri dönersek, ufak ispiyonla (spoiller), izleyeceklerin zevkini kaçırmadan anlatmaya çalışacağım. john luther, başarılı bir dedektifken dürtülerine yenik düşmesi sonucu bir hata yaparak yaklaşık 7 ay kadar mesleğinden uzaklaştırılır ve döndüğünde ise her şey eskisi gibi değildir. evliliğinde bazı problemler ortaya çıkmıştır ve yaptıklarından dolayı hissettikleri ile arkaplana itmeye çalıştığı iç dünyası arasında bir savaş hakimdir. mesleğine geri döndüğünü öğrendiği gün, karşısına çıkan davada tanıştığı sanık alice morgan ile arasında garip bir bağ oluşur (john luther’ın psikolojisine dair irdelemeler de genel olarak bu ikili arasında gerçekleşiyor). sonuç olarak başarılı dedektifimiz meslek arkadaşları ile birlikte çeşitli davaları çözmeye çalışırken yer yer onun iç dünyasına ve özel hayatına dahil oluyoruz. luther, neredeyse tamamı ana karakter etrafında gelişen bir polisiye dizi. izleyeceklere şimdiden iyi seyirler.