Etrafımızın Marvel ve DC’den çıkma çizgi roman uyarlaması dizilerle ve filmlerle dolu olduğu şu dönemde karşımıza bir dizi daha geldi. Bu sefer yayıncı online yayın platformlarından Hulu oldu ve tercihi Marvel’dan yanaydı.

Marvel’s Runaways‘in şimdiye kadar yayınlanan ilk sezonu 10 bölüm sürdü ve 13 bölümlük ikinci sezon onayını aldı. Evrene dahil dizilerden birisi olan Runaways’in çizgi romanları ilk kez 2003 yılında piyasaya çıktı ve son olarak Eylül 2017’de yeniden diriltildi. Modern uyarlamayı Josh Schwartz and Stephanie Savage ikilisi hazırlıyor.

Konusu:

Stan Lee’nin konuk olduğu Marvel projelerinden birisi olan Runaways, esasında lise çağındaki genç karakterler üzerine kurulu bir dizi. Merkezinde altı ana karakter yer alıyor: Alex, Nico, Karolina, Gert, Chase, Molly.

Bu altı genç, ailelerinin birbirini tanıması ve yakın olması nedeniyle çocukluklarından beri arkadaşlar. Son dönemde aralarına soğukluk giren ve eskisi gibi görüşmez olan genç grup, ailelerinin içinde yer aldığı Church of Gibborim isminde bir yardım kuruluşu nedeniyle bir akşam yeniden bir araya gelirler.

Daha çok isteksiz şekilde gerçekleşen bu bir araya geliş, elbette hepsinin hayatını geri dönülmez şekilde karıştırır. Çünkü kazara ve merak sonucu ailelerinin bilmedikleri bir amaç için birisini kurban ettiğine tanık olurlar. Ailelerinin düşündükleri gibi bir kuruma bağlı olmadığını, yıllardır gizemli işler çevirdiklerini öğrenen gençler iş birliği yaparak ailelerinin neler karıştırdığını araştırmaya koyuluyor.

Üstelik hikaye bununla da sınırlı kalmıyor. Çünkü o geceyle birlikte her biri farklı bazı güçlere sahip olduklarının farkına varmaya başlıyor. Böylece sadece ailelerinin ismi Pride olan gizli grubuyla ilgili bildiklerini değil, yeni özellikler keşfettiklerini de ailelerinden saklamaya gayret gösteriyorlar. Bir gençlik draması olmasının getirdiği grup içi dinamik de tabii ki bonus. Ayrıca devam eden bölümler boyunca ailelelerin kendi aralarındaki gizli iletişime de tanık oluyoruz.

Molly – Chase – Alex – Gert – Nico – Karolina

Ana Genç Karakterler:

  • Alex Wilder (Rhenzy Feliz): Zekası yüksek, inek olarak tabir edeilebilecek çok da sosyal olmayan biri. Grubun yeniden bir araya gelerek ailelerine karşı çalışmasında önemli bir pay sahibi, dolayısıyla onların yol göstereni konumunda.

Diğerleri gibi ne olduğu çabuk belli olan bir özelliği yok. Annesi başarılı bir avukat, babası da kendi işinin başında bir isim. Ancak babasının işleri geçmişi nedeniyle karışmaya başlıyor.

  • Nico Minoru (Lyrica Okano): Gotik bir görünüme sahip. Annesinin kullandığı asayı kullanmaya başlayınca onun gibi büyü yapabildiğini fark ediyor. Tina, ebeveynler arasında Pride’a daha bağlı olan ve aktif birisi. Ayrıca biraz kuralcı, sert ve acımasız. Kocası onun gölgesinde kalmış, daha pasif.
  • Karolina Dean (Virginia Gardner): Annesinin adımlarını takip etmektense kendi istediği gibi yaşamaya çalışan, henüz pek de becerememiş biri. Uçma ve gökkuşağı renginde parlayıp ışık demeti atabilme özelliği olduğunu fark ediyor.

Annesi Leslie, Church of Gibborim’i yönetiyor ve Pride üyelerinin lideri konumunda. Babası Frank ise eskinin çocuk yıldızı olsa da aktörlük kariyeri pek ilerlemeyen, kilisede karısına yardım eden ve daha fazlasını isteyen biri. Ayrıca ebeveynler arasında Pride’da olmayan tek kişi.

  • Gert Yorkes (Ariela Barer): Mor saçları ve gözlüğüyle biraz tuhaf görünen, feminist ve aktivist olmasıyla öne çıkan biri. Biyomühendis ailesinin yarattığı dinozorla arasında telepatik bir bağ olduğunu keşfediyor.
  • Chase Stein (Gregg Sulkin): Lisenin lakros takımında, dışarıdan biraz aptalmış gibi görünse de mühendislik zekası yüksek ve yeni icatlar yapmaya ilgi duyuyor. Kendisine karşı baskıcı bir tutumu olan babasıyla arası pek iyi değil. Annesi de babasının otoritesi altında kalan, daha sessiz birisi.
  • Molly Hernandez (Allegra Acosta): Genellikle pozitif bir tutumu olan, grubun en genç üyesi. Eskiden Pride üyesi olan ailesi bir yangında hayatını kaybetmiş. O da çok güçlü ve zarar görmez birisi olduğunu fark ediyor.

Runaways’i izlemeye başlamam biraz merak, daha çok alışkanlık, bir de gençlerin merkezinde olduğu bir versiyon denemek istememdendi. Fazla bir beklentim yoktu, dolayısıyla istediğimi aldığımı söyleyebilirim.

Ortaya karanlık bir dizi çıkmamış, Marvel’ın tarzına ve Hulu’ya uygun bir yapım. Karakterlere ve devam ettikçe açılan hikayesine alışmanın zor olmadığını, en azından sıkmadığını ve rahat izlendiğini düşünüyorum. Oyunculuklar da sıkıntı çıkaran türden değil. Bu tarzdaki yapımlara hala doymamış veya bir şekilde ilgisini çeken kişilerin denemesi için tavsiye edilebilir. Şimdiden iyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.