Gossip GirlThe O.C. ve The Carrie Diaries gibi dizilerin arkasındaki Josh Schwartz, Gossip Girl’de birlikte çalıştığı Stephanie Savage‘ı da yanına aldı ve 1981-1989 yılları arasında yayınlanan ikonik akşam kuşağı pembe dizisi Hanedan‘ı modernize ederek tekrar ekranlara getirmeye karar verdi. The CW yapımı dizi aynı zamanda Netflix’te yayınlanıyor. 22 bölümlük ilk sezonunu geride bırakan dizi, yeni sezon onayını da aldı ve sonbaharda dönecek. Renkli ve fazla kafa yormayan bir eğlencelik arayışındaysanız gelin yazının devamına göz atın.

22 yaşındaki alımlı, marifetli ve kurnaz Fallon Carrinton, babası Blake’in daveti üzerine evine döner ve bu davetinin sebebinin onun büyük petrol imparatorluğunun başına geçecek isim olmasının resmiyet haberini verme amaçlı olduğunu tahmin etmektedir. Blake, aynı zamanda dargın olduğu oğlu Steven’ı da bu aile toplantısına çağırmıştır. Çok geçmeden davetin sebebinin Fallon’ın terfisi ile bir alakası olmadığı, çocukların neredeyse Fallon kadar genç, çalışkan ve alımlı, müstakbel üvey anneleri Crystal ile tanışmaları için olduğu ortaya çıkar. Şirkette uzun zamandır çalışan Crystal, Fallon’ın terfisi için hiçbir zaman fırsat  vermeyecek gibi görünmektedir.

Fallon, hemen para avcısı bu kadından kurtulmanın yollarını arar ama bir çözüme kavuşamaz. Fallon vakit kaybetmeden intikam almaya ve  Blake’in en büyük rakibi Jeff Colby’ye yanaşmaya karar verir.

Crystal cephesinde ise her şey yolunca gidiyor gibi görünürken birden yeğeni Sammy Jo tekrar hayatına girer. Şimdi geçmişindeki sırların geleceğini yıkma tehlikesi baş göstermiştir. Üstelik Fallon ya da şimdilik ortada görünmeyen diğer düşmanlarının da onu alt etmek için hamle yapak üzere olduğu aşikardır.

Fallon Carrington

Milyoner Blake Carrinton’ın karizmatik, manipülatif ve hırslı mirasçı kızı Fallon, aynı zamanda zeki bir iş kadınıdır. Tuttuğunu koparacağını bilen Fallon, babasının yanına adını yazdırmaya kararlıdır. Babası, evlenmek üzere olduğu Crystal’ı ona tercih edince, ölümüne düşmanı Jeff Colby ile bir ekip olur. Jeff, Fallon’ın yöneticisi olacağı ve finansal destek sağlayacağı Carrington-Windbriar’ı kurmayı ve Blake’e büyük bir rakip olmayı planlar.

Blake’in şoförü Michael ile karmaşık bir ilişkisi vardır ve Jeff’in sürekli etrafta olması aralarını iyice açar.

Karakteri, Sex & Drugs & Rock & Roll’da izlediğimiz Elizabeth Gillies canlandırıyor.

Steven Carrington

Fallon’ın ağabeyi. Çevre aktivisti ve eşcinsel. Aklı başında, mantıklı, sağduyulu ve olgun düşünebilen, yani ailesindekilerden hayli farklı biri. Şirkete büyük bir para kaybettirince zaten ilgisini çekmeyen aile mesleğini geride bırakmış ve kendi işini yapma yolunda evi terk etmiştir. Anneleri, Fallon’ı ve onu ergen yaşlarındayken terk etmiştir. Babasıyla arası iyi olmasa da Fallon’la hala güçlü bir bağı vardır. Blake’in davetine gelme sebebi de uzun zamandır görmediği Fallon’la ve evin kahyası Anders’la hasret gidermektir.

Karakteri James Mackay canlandırıyor.

Blake Carrington

Carrington Atlantic’in eski baş yöneticisi, uzun zamandır da yönetim kurulu başkanıdır. İş hayatında olduğu gibi aile ilişkilerinde de oldukça katı yürekli ve manipülatif biridir. Çocuklarını takdir etmek pek huyu değildir. Sadece 5 aydır tanıdığı, şirketin sıradan bir çalışanına abayı yakmış, kızının bunca emeğini düşünmeden hiçe saymıştır. Liberal oğlunun ne durumda olduğu zaten umurunda değildir.

Karaktere, Melrose Place ve Devious Maids gibi dizilerde de yer alan Grant Show hayat veriyor.

Cristal Flores Carrington

Güney Amerikalı Cristal, çalıştığı şirketin CEO’suyla tesadüf eseri tanışır ve 5 ayda evliliğe kadar gider. Fakat çalkantılı geçmişi bir türlü peşini bırakmamaktadır. Yeni ayrıldığı, evli sevgilisi bile hala hayatından tam olarak çıkmamıştır ve düğünü için tehlike oluşturmaktadır. Yeğeni Sammy Jo birden karşısına çıkmıştır. Diğer tarafta Fallon, pençelerini çıkarmış onu alt etmek için fırsat kollamaktadır.

Karakteri, The Vampire Diaries ve UnReal gibi dizilerde de boy gösteren Nathalie Kelley canlandırıyor.

Michael Culhane

Carrington ailesinin şoförü ve daha iyi mevkilere yükselmek üzere olan biridir. Fallon ile seksten ibaret bir ilişkisi vardır ama her iki taraf için de esas durum göründüğünden daha farklıdır.

Karakteri, Hit the Floor ve Underground gibi dizilerde de yer alan Robert Christopher Riley canlandırıyor.

Jeff Colby

İlk müzik yazılımı ile milyarlar kazananan ama Carrinton Atlantic yüzünden hepsini kaybeden Jeff, Blake’in en büyük düşmanıdır. Fallon sayesinde ailenin içine sızma ve kolladığı intikam fırsatını ele geçirmiştir. Üstelik babasının da bu aileyle geçmişten gelen bir rekabeti olduğu bilinmektedir. Fallon ile olan ilişkisini daha ileri boyuta taşımak istemektedir.

Karaktere, Murder in the First ve Switched at Birth gibi dizilerde yer alan Sam Adegoke hayat veriyor.

Sam  ‘Sammy Jo’ Jones

Crystal’ın yeğeni Sammy Jo, para kokusunu alınca teyzesinin düğününe katılmak ve yeni ailesiyle tanışmak için yola düşer. Eşcinsel olan Sammy Jo, bir otelin asansöründe Steven ile tanışır ve kendilerini yatakta bulurlar. Çok geçmeden de şaşırtıcı gerçeği öğrenirler. Crystal, sırlarının açığa çıkacağından korksa da onu çok sevmektedir ve bütün risklerine rağmen malikanede, bir süre Carrington’larla kalmasına müsaade eder ve ortalık iyice karışır.

Karakteri, Empire ve When We Rise gibi yapımlardan tanıyabileceğiniz Rafael de la Fuente canlandırıyor.

Joseph Anders

Carrington malikanesinin kahyası. Bütün davetleri ve partileri öncelikli olarak o planlar;  evin düzeni ondan sorulur. Yaşlı ama becerikli biri. Her an, her şeyi anında hazır etmeye bayılır. Carrington’lara oldukça sadıktır ve sürekli arkasını kolladığı Blake’in ani evlilik kararından hoşnut değildir. Fallon’ın da gazıyla özel bir dedektif tutar ve Crystal’ın geçmişinden ufak tefek şeyler eline geçmeye başlar.

Karakteri Ugly Betty, The O.C. ve Lost gibi dizilerde izlediğimiz Alan Dale canlandırıyor.

Dynasty, Dallas (2012) ya da Melrose Place (2009) gibi orijinal dizinin devamı niteliğinde değil, orijinal yapımın modernize edilmiş bir yeniden çevrimi. Yani yabancılık çekeceğiniz ufacık bir konu yok. Ufak tefek değişiklikler (mesela orijinal dizide Sammy Jo’nun yerinde bir kadın karakter olması, Crystal’ın adının Krystle olması) dışında orijinal diziye paralel ilerliyor. Hatta öyle ki adeta yıl 2018 olmamışçasına, 1981’deymişiz gibi pembe dizilerin olabilecek en klişe numaralarını çekinmeden, hunharca kullanabiliyor. Ama bunu yaparkenki tatlılığı ve yeri gelince kendiyle dalga geçebilmesi gibi unsurları sayesinde rahatsız etmiyor. Tabii bu diziden beklenenin aslında tam olarak bu olması gerçeği de var.

Entrikalarının ve mizahının yanı sıra kadınlarıyla, erkekleriyle, kostümleriyle ve dekorlarıyla da göze hitap etmeyi ihmal etmeyen, seksi bir dizi. Yani olayların karmaşasında kafanız karışsa, dalgınlıkla bir şeyleri kaçırsanız bile estetiği sayesinde kendine baktırıp güzel vakit geçirtmeye devam edebiliyor. The CW’da reytingleri dibi görmüş olmasına rağmen Netflix’teki izleyicisi sayesinde kurtuldu ve bundan yola çıkarak bir çok kişinin utandıran zevki olduğunu söyleyebiliriz. Benim hayalim The CW’nun iptal etmesi ve tamamen Netflix’in devam ettirip çok daha sınırları zorlayan bir dizi yapmasıydı ama şimdilik elimdekiyle yetinip başka bir zamana diyeyim.

Seyredecek olan herkese keyifli seyirler dilerim.

Fragman:

Kısa Fragman:

Giriş Jeneriği:

Diziyi daha önce şurada ele almıştık ve orada yorum yapılıyordu.