Masters of Horror

Masters of Horror

Masters of Horror; 2005-2007 yılları arasında, Showtime‘da yayınlanan ve Mick Garris tarafından hayata geçirilen bir korku dizisi projesiydi. Aynı zamanda Cnbc-e’de de yayınlandı.Mick Garris, ünlü korku yönetmenlerini toplamış ve ortaya bu harika seriyi çıkartmış. Her ne kadar her bölümü birbirinden bağımsız, film tadında olsa da 2 sezonluk dizi formatında televizyonlarda yayınlandı.

Korku dizilerinin azlığı bir gerçek. American Horror Story‘nin son zamanlarda çokça duyulmasıyla birlikte, bu dizinin de tanıtımını yapmak istedim. Daha önce burada değinilmişti, fakat sadece bu diziyi konu alan bir tanıtım olsun istedim.

Dizinin toplamda 26 bölümü var. Kısa bir şekilde bölümlerden bahsetmek istiyorum, fakat öncesinde dizimizin takdir edilesi açılışını paylaşalım:

http://www.youtube.com/watch?v=ZwUe3ha7q8Q

1. Sezon

1) Incident On and Off a Mountain Road

Arabasıyla kaza yapan Ellen, diğer sürücünün iyi olup olmadığına bakmak için arabadan indiğinde, deforme olmuş katilimiz “Moonface-Aysurat” ile karşılaşacaktır. Joe R. Lansdale‘in kısa hikayesinden uyarlanan bölümün yönetmeni Phantasm‘dan tanıdığımız Don Coscarelli. Başrollerde ise Bree Turner, Angus Scrimm, John DeSantis ve Ethan Embry var.

2) Dreams in the Witch-House

Üniversite öğrencisi Walter, tezini sessiz bir ortamda bitirebilmek amacıyla bir oda kiralar. Komşularından, bebeğiyle birlikte yaşayan genç kadın bir fare tarafından rahatsız ediliyordur. Walter, kadınla yakınlaşmaya başlar, fakat alt kattaki yaşlı adam onu fare konusunda uyarmaya başlar. H.P.Lovercraft‘ın aynı adlı hikayesinden uyarlanan bu bölümü Re-Animator‘den tanıdığımız Stuart Gordon yönetti. Başrollerde ise Ezra Godden ve Chelah Horsdal var.

3) Dance of the Dead

Restoranda çalışan Peggy, restorana gelen Jak’tan çok etkilenir. Jak onu ölülerin dans ettirildiği bir mekan olan “The Doom Room-Kıyamet Odası”na götürür. Richard Matheson‘un kısa hikayesinden uyarlanan bu bölümü The Texas Chain Saw Massacre, Poltergeistve Salem’s Lot‘tan tanınan Tobe Hooper yönetti. Başrollerde Jonathan Tucker, Jessica Lowndes ve biricik Freddy Krueger‘ımız Robert Englund var.

4) Jenifer

Polis olan Frank, arabada yemeğini yerken, delirmiş bir adamın genç bir kızı öldürmeye çalıştığını görür ve kızı kurtarır. Bu yüzü deforme olmuş, vücudu güzel olan genç kıza acıyan Frank, kızı tımarhaneden kendi evine getirir; fakat Frank kıza yavaş yavaş takıntılı olmaya başlar. Korku dergisi Creepy‘nin 63. sayısından uyarlanan bu bölümü Suspiriave Inferno ‘dan tanınan usta yönetmen Dario Argento yönetti. Başrollerde Steven Weber ve Carrie Flemingvar.

5) Chocolate

Boşanmış ve bir çocuğu olan Jamie, bir gün, bir kadına ait kokular almaya ve görüntüler görmeye başlar. Kadını takıntı haline getiren Jamie, onu bulmaya çalışır. Bu bölümü Bag of Bones, The Stand ve The Shining mini dizilerinden tanınan Mick Garris yönetti. Başrollerde ise Matt Frewer, Stacy Grant ve Henry Thomas var.

6) Homecoming

Amerika başkanının yeniden seçimi sırasında ölü askerler ortaya çıkmaya başlar. Bu, korkudan ziyade değişik bir siyasi eleştiri olan ve Dale Bailey‘nin kısa hikayesinden düzenlenen bölümü Gremlinsve Piranha‘dan bilinen yönetmen Joe Dante yönetmiştir. Başrollerde Thea Gill ve Jon Tenney vardır.

7) Deer Woman

Dedektif Dwight Faraday, bir kamyonun arkasında bulunan bir cesetle ilgili soruşturmaya atanır. İlk başta hayvan saldırısı gibi gözükse de yerine oturmayan bazı parçalar vardır. Bu bölümü An American Werewolf in London ve The Blues Brothers‘tan tanıdığımız John Landis yönetti. Başrollerde Cinthia Moura, Anthony Griffith, Brian Benben var.

8) Cigarette Burns

Film koleksiyoncusu Bellinger, lanetli bir film olarak geçen ve kaybolmuş bir film olan “La Fin Absolue du Monde” adlı filmi bulmak için Kirby’i tutar. Bu dikkate değer bölümü In the Mouth of Madness, Escape From New York, They Live, Christine, The Thing, The Fog ve Halloween gibi kült filmleri yöneten John Carpenter yönetti. Başrollerde ise Norman Reedus ve Udo Kier var.

9) The Fair Haired Child

Tara, bisikletiyle okulundan evine dönerken yolda saldırıya uğrar ve kaçırılır. Kaçırıldığı evin sahibi, eski bir piyanist olan Anton’dur. Tara evden kaçmaya çalışırken, bodrumda bir çocuğun daha olduğunu fark edecektir. Bu bölümü, House on Haunted Hill ve FeardotCom‘dan tanınan William Malone yönetti. Başrollerde ise Lori Petty , Lindsay Pulsipher, Jesse Haddock ve William Samples var.

10) Sick Girl

Aşırı utangaç, lezbiyen ve entomolojist (böcekbilimcisi) olan Ida, bir gün kapısında isimsiz olarak Brezilya’dan gelen, daha önce hiç karşılaşmadığı bir böcek bulur; fakat böcek kaçar. Ida böceği ararken, aynı zamanda lobideki esrarengiz kızla yakınlaşmaya başlayacaktır. Bu bölümü May ve Red‘den bilinen Lucky McKee yönetmiştir. Başrollerde ise Angela Bettis, Misty Mundae ve Jesse Hlubik var.

11) Pick Me Up

Otobüsleri yolda bozulduğunda; Stacia en yakın motele yürümeye, diğer iki yolcu bir kamyona otostopçu olarak binmeye, geri kalanlar ise yardım gelene kadar otobüste beklemeye karar verirler. Fakat hiçbir şey planlandığı gibi gitmez. David Schow‘un kısa hikayesinden uyarlanan bu bölümü God Told Me To ve It’s Alive‘dan tanınan Larry Cohen yönetti. Başrollerde ise Fairuza Balk, Warren Kole, Michael Moriarty var.

12) Haeckel’s Tale

Karısını kaybetmiş olan bir adam, onu geri getirebilmek için ölü çağırıcı (necromancer) bir kadının evine gider. Fakat kadın, ona işlemin çok zor olduğunu ve beklediği gibi bir sonuç olmayacağını söyler ve daha rahat karar verebilmesi için Ernst Haeckel’ın hikayesini anlatmaya başlar. Clive Barker‘ın kısa hikayesinden uyarlanan bu bölümü Wild Things ve Henry: Portrait of a Serial Killer‘dan tanınan John McNaughton yönetti. Başrollerde ise Leela Savasta, Steve Bacic, Micki Maunsell ve Derek Cecil var.

13) Imprint

Hayatının aşkı olan Komomo’yu bulmak için Japonya’ya gelen Christopher, deforme olmuş bir fahişeden öldüğünü öğrenince, fahişeden hem Komomo’nun hem de kendi hayat hikayesini anlatmasını ister. Bölümü Three Extremes , Auditionve Ichi The Killer gibi sorunlu filmleri çeken Takashi Miike yönetti. Bu bölüm, içeriğinden dolayı Amerika’da yayınlanmadı. Başrollerde ise Billy Drago ve Youki Kudohvar.

İlk sezonu bitirdik :) Biraz ek bilgi vermek gerekirse;* John Mcnoughton’ın yönettiği 12. bölüm Haeckel’s Tale için ilk düşünülen isim George A. Romero‘ymuş, ama olmamış.* Lucky Mckee’nin yönettiği 10. bölüm Sick Girl için ilk düşünülen isim Roger Corman‘mış, ama olmamış.* Masters of Horror korku serisi, Showtime ortaya çıkmadan çok önce finanse edilerek çekilmeye başlanmış. Orijinal fikir, bu seriyi tamamlayıp Anchor Bay Entertainment tarafından dvd olarak basmakmış.* Joe Dante tarafından yönetilmiş olan 6. bölüm Homecoming’de görülen mezar taşlarından sonuncusunun üzerinde G. A. Romero yazıyor, George A. Romero’ya atfen.Sezonu genel olarak yorumlamam gerekirse; Jenifer, Cigarette Burns ve Imprint’in mutlaka izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca izlerken beğendiğim bölümler olarak Incident on and Off a Mountain Road ve Chocolate’ı söyleyebilirim :)2. Sezon

1) The Damned Thing

1981’de, şimdi Şerif olan Kevin’ın babası, annesini öldürmüş ve onu da öldürmeye çalışmıştır. Şimdi ise tekrar tuhaf olaylar görülmeye başlar. Kevin, bu olayların birbiri ile bağlantılı olduğunu düşünmeye başlar. Bu bölümü ilk sezonun 3. bölümü olan Dance of the Dead adlı bölümü yöneten Tobe Hooper yönetti. Başrollerde Sean Patrick Flanery , Marisa Coughlan ve Brendan Fletcher var. Bölüm, Ambrose Bierce‘ın kısa hikayesinden uyarlanmış.

2) Family

Yeni evlerine taşınan evli çift, sessiz ve yaşlı bir adam olan komşuları ile tanışırlar. Bu bölümü, ilk sezonun 7. bölümü olan Deer Woman’ı yöneten John Landis yönetti. Başrollerde George Wendt, Meredith Monroe ve Matt Keeslar var.

3) The V Word

Kerry ve Justin adlı iki yakın arkadaş, bir gece çılgınlık yapıp bir cenaze evine girerler. Bu bölümü; Dexter‘ın 6 bölümünü, The Walking Dead‘in 3 bölümünü yöneten ve çeşitli dizilerde yönetmenlik yapan Ernest R. Dickerson yönetti. Başrollerde Michael Ironside, Arjay Smith ve Branden Nadon var.

4) Sounds Like

Oğlunu kaybettikten sonra büyük travma yaşayan Larry, bir süre sonra çok iyi bir duyma kabiliyeti olduğunu fark eder. Bu bölümü Fringe‘den 12 bölüm yöneten ve çeşitli dizilerde yönetmenlik yapan, ayrıca The Machinist, Transsiberian ve Session 9‘dan tanıdığımız Brad Anderson yönetti. Başrollerde Chris Bauer, Richard Kahan ve Laura Margolis var.

5) Pro-Life

Klinikte çalışan Kim ve Alex, arabayla giderken aniden karşılarına hamile bir genç kız çıkar. Kızın iyi olduğundan emin olmak için kliniğe götürürler ve kız bebeği aldırmak istediğini söyler. Arkalarından bir araba daha kliniğe gelir; fakat kız, onları içeri almamalarını söyler. Bu bölümü ilk sezonun 8. bölümü olan Cigarette Burns’ü yöneten John Carpenter yönetti. Başrollerde Emmanuelle Vaugier, Caitlin Wachs, Mark Feuerstein ve Ron Perlman var.

6) Pelts

Kürk işiyle uğraşan Jake, iyi bir kürk için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Ona kürkleri sağlayan kişi, birkaç rakun yakalar. Kürkleri aşırı güzeldir. Onları işlemeye başlarlar; fakat ortada büyük bir sorun vardır. Bu bölümü 1. sezonun 4. bölümünü yöneten Dario Argento yönetti. Başrollerde Meat Loaf ve Ellen Ewusie var. F. Paul Wilson‘ın kısa hikayesinden uyarlandı.

7) The Screwfly Solution

Bir virüs, erkekleri psikopat katillere dönüştürdüğünde, bir anne ve kızı hayatta kalmak için kaçmaya başlarlar. Bu bölümü 1. sezonda 6. bölüm olan Homecoming’i yöneten Joe Dante yönetti. Başrollerde Jason Priestley, Kerry Norton , Elliott Gould, Linda Darlow ve Brenna O’Brien var.

8) Valerie on the Stairs

Yazarların, eserleri yayınlanana kadar kaldığı bir yer olan Highberger evine taşınan Rob Hanisey, ilk kitabını yazmaya çalışır. Rob bir süre sonra gizemli bir kızı görmeye başlar. Clive Barker‘ın “Revelations” adlı kısa hikayesinden uyarlanan bu bölümü, ilk sezondaki 5. bölümü yöneten Mick Garris yönetti. Başrollerde Tyron Leitso, Christopher Lloyd, Suki Kaiser ve Clare Grantvar.

9) Right to Die

Bir trafik kazası sonrası, çok feci bir şekilde yaralanan karısının ölümüne karar vermesi gereken Cliff, karısı tarafından rahat bırakılmaz. Bu bölümü Wrong Turn ve The Alphabet Killer‘dan tanıdığımız Rob Schmidt yönetti. Bölümde Martin Donovan, Julia Benson ve Robin Sydney oynuyor.

10) We All Scream for Ice Cream

Dondurma satan bir zombi palyaço etrafa terör estirmeye başlar. Bu bölümü John Farris‘in “You Scream, I Scream, We All Scream for Ice Cream” adlı kısa hikayesinden uyarlayan; Child’s Play ve Fright Night ‘ı da yöneten Tom Holland yönetti. Başrollerde Colin Cunningham ve William Forsythe var.

11) The Black Cat

Parasız kalmış bir yazar olan Edgar Allen Poe’nun karısı, çaresiz bir hastalığa yakalanmış ve gün geçtikçe ölüme daha çok yaklaşmaktadır. Karısının durumu Poe’nun psikolojisini bozarken, bir yandan da karısının kara kedisi, Poe’yu çıldırtmaya başlayacaktır. Edgar Allen Poe‘nun aynı adlı hikayesinden uyarlanan bu bölümü, ilk sezonda 2. bölümü yöneten Stuart Gordon yönetti. Başrollerde Jeffrey Combs ve Elyse Levesque var.

12) The Washingtonians

Mike; karısı ve kızıyla beraber, ölen büyükannesinin eski evine taşınır. Evde bulunan George Washington’ın portresinin arkasında tuhaf bir mektup bulur. Mektupta, Washington’ın yamyam olduğundan bahsedilmektedir. Bentley Little‘ın kısa hikayesinden uyarlanan bu bölümü The Changeling‘den tanınan Peter Medak yönetti. Başrollerde Johnathon Schaech, Venus Terzo ve Myron Natwick var.

13) Dream Cruise

Tokyo’da çalışan Amerikalı avukat Jack, müvekkillerinden birinin karısına aşık olmuştur. Kardeşini daha önce suda boğulduğu için kaybeden Jack, aşık olduğu kadın ve kocasıyla birlikte bir tekne yolculuğuna çıkacaktır. Başrollerinde Daniel Gillies, Yoshino Kimura ve Miho Ninagawa‘nın oynadığı bu bölümü Ring 0: Birthday ve Premonition‘ı yöneten Norio Tsuruta yönetti.

2. sezonu kendi açımdan yorumlamam gerekirse eğer, Pelts, Right To Die, The Black Cat ve Family en güzel bölümleri bence. İzlerken beğendiğim diğer bölümler ise Sounds Like, The Screwfly Solution.Dizimiz yayınlandığı dönem çok ilgi çekmedi haliyle. Korku filmleri bile beğenilmezken böyle bir formatı tutturmak çok zordu. İmdb sayfasında bile puanı düşük sayılabilir. Dizi yayınlanıp bittikten sonra aynı formatta olan yine Mick Garris’in yaratıcısı olduğu Fear Itself yayınlandı. Fakat, Masters of Horror’dan bile az ilgi gördü ve sadece tek sezon sürdü. Seri, ilki kadar başarılı değildi zaten. Daha sonra ise bilim kurgu severleri sevindiren, Masters of Horror’la aynı formatta olan fakat bilim kurgu türü için yapılan ve şurada bahsi geçen; Masters of Science Fiction adlı seri 6 bölüm çekildi, fakat sadece 4 bölümü televizyonlarda yayınlandı.Son olarak, dizimizin hala yayında olan resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.