Mavi kelebekler

Mavi Kelebekler

Savaşlar er ya da geç biter. İnsanlık için bitmeyen savaş asıl o zaman başlar sloganıyla TRT-1 ekranlarından yayınlanmaya başlayan Mavi Kelebekler, aslında yakın tarihimizin belki de en kanlı olaylarından Bosna Savaşı’na, hatta soykırımına götürüyor izleyicileri. Binlerce insanın öldüğü, binlercesinin de yerini yurdunu bırakmak zorunda kaldığı savaş yılları 4 genç insanın, ailelerinin, akraba ve arkadaşlarının yaşadıkları birbirinden trajik olaylarla gerçekçi bir anlatımla devam ediyor.

Özellikle fazla reyting kaygısı olmayan TRT ekranlarında yayına girmesi, dizinin ilerleyen bölümlerde de bu güzellikle, konudan sapmadan devam edeceğini gösteriyor gibi… Dizinin tek dezavantajı, bölüm sürelerinin uzunluğu olsa da yakın tarihle ilgilenen kişiler için inanılmaz bir kaynak.3 bölüm yayınlanmasına rağmen konuya daha yavaş yavaş giren dizinin ilerleyen bölümlerde daha da açılacağına eminim.Diziyle ilgili fikir sahibi olmak isterseniz birinci ve ikinci tanıtım filmlerini izleyebilirsiniz.

Yasemin Türkmenli’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde ön plana çıkan, izlerken yaşadığınız duyguları daha da keskinleştiren müzikleri yapan kişi ise hepimizin tanıdığı isim Kıraç.

murat - aida - marco

Murat – Aida – Marco

Kadrosunda birbirinden deneyimli oyuncuları barındıran dizide ön plandaki dört gencimizden müslüman liseli genç kızımız Aida karakterini Oya Okar, İstanbul’da tıp okuyan Bosnalı gencimiz Murat karakterini Yunus Emre Yıldırımer, Sırp halktan olan, Aida karakterine aşık, Murat’ın kan kardeşi Marco rolüyle gerçekten güzel bir performans sergileyen Cahit Gök ve Bosna halkına yaptıklarıyla efsane olacak, Murat’ın İstanbul’dan gelen sevgilisi Derya rölüyle Gamze Topuz bulunmaktadır.

murat  ve derya

Murat ve Derya

Bunun dışında dizide yine bir çok projeden tanıdığımız, oyunculuk alanında başarılı pek çok kişi de bulunmaktadır. Merak edenler kalan oyunculara da buradan bakabilir.Türk dizilerine hepimizin ön yargıyla yaklaştığını biliyorum, çünkü yapılan işler ortada. Tarihi seviyorsanız ve çok büyük beklentiyle oturmazsanız belki şans vermek isteyebilirsiniz.Dizi, bir Çemberimde Gül Oya olamasa da açıkçası bana onu anımsattı.Son olarak, dizi, çarşamba akşamları ikinci kuşakta yani 22:30’da ekranlara gelmekte.Keyifli seyirler diliyorum şimdiden.NOT: 2008 yılında TRT’nin benzer bir isimle hazırladığı Mavi Kelebeğin İzinde belgeselini de konuyla ilgilenenler için öneririm.