166big_enDünya tarihine birkaç jenerasyon boyunca iz bırakmış, bugün bile soyadları hatırlanan aileleri düşünürsek İtalyan Medici ailesi kesinlikle bu listenin içinde kendisine yer bulur.

Modern zamanda ismi en iyi bilinen aile üyesi tabii ki Lorenzo de’ Medici, özellikle Da Vinci’s Demons dizisini izleyenler kendisini hatırlayacaktır. Ama kendisinin öncesi ve sonrası da var elbet. Medici: Masters of Florence da ailenin ondan öncesini anlatan bir yapım olarak Ekim ekranına dahil oldu.

Dizide en özetle Medici ailesinin üç jenerasyonunun hayatı merkezde. İlk sezonu sekiz bölümden oluşuyor, daha başlamadan da ikinci sezon onayını almıştı zaten. Kısa haliyle Medici, İtalyan devlet kanalı Rai 1’ın yayınladığı bir dizi aslında. Ama internet ortamında İngilizce sürümünü ve lazımsa Türkçe dahil altyazılarını bulabilirsiniz.

d0b8297fabiolovino-copia-2

20 yıl öncesinde

Medici dizisinde hikaye 15. yüzyılda, yani 1400’lü yıllarda geçmekte. Merkezde bahsi geçen Medici aile üyeleri olarak Giovanni (Dustin Hoffman) ile oğulları Cosimo (Richard Madden) ve Lorenzo (Stuart Martin) var. Ayrıca üçüncü jenerasyon olarak Cosimo’nun oğlu Piero (Alessandro Sperduti) da hikayeye dahil oluyor. Daha çok tanınan Lorenzo da Piero’nun henüz doğmamış oğlu, Cosimo’nun da gelecekteki torunu.

Ama ortada ‘ufak’ bir fark daha var. Dizinin ilk bölümünün daha başında ailenin başındaki isim Giovanni de’ Medici zehirlendiği için hayatını kaybediyor. Olayın ardından da hikaye kendisini ikiye ayırıyor ve 20 yıl öncesine gidiyoruz. Dizinin hikayesi iki farklı zamanda yürüyor.

Floransa şehrinin yönetiminde uzun yıllar boyunca aldığı rolle bilinen Medici ailesinin asıl işi bankacılık. Birden fazla Papa da dahil olmak üzere büyük ve önemli bir kitlenin parasını idare etmesi ve önemli ilişkilerinin bulunması da cabası.

mg_3073_w

20 yıl önceki zamanda Giovanni hala yaşıyorken ailenin yükselmeye başlaması ve bu yolda ‘yaptıkları’ anlatılıyor. Normal zamanda ise ailenin ve bankanın başındaki isim Cosimo hem babasının ölümünü araştırıyor, hem Floransa’yı, bankayı ve ailesini yönetmeye çalışıyor hem de bir yandan başta Albizzi ailesi olmak üzere Medici’ye düşman olan herkesle mücadele ediyor.

Bu yolda tamamıyla yalnız değil elbette. Kardeşi ve oğlunun yanında, en sadık adamı Marco Bello (Guido Caprino) ve eşi Contessina (Annabel Scholey) da bu gruba dahil. Yalnız Cosimo’nun 20 yıl öncesi zamanda henüz bekar olması dizinin kendi içinde bir süreliğine de olsa spoiler (ispiyon) görevi görüyor, o ayrı.

Medici: Master of Florence genel olarak böyle bir dizi.


Gerçek hayattan alıntı dizileri zaten seven birisi olarak Medici’den de memnun kaldım.

İki farklı zaman konusunda biraz Arrow’dan hallicelerdi açıkçası. Geçmiş kısmı sanki dolgu olarak ve Dustin Hoffman‘ı da kullanalım düşüncesiyle yazmışlar. Ama günümüz kısmı yazan kişilere ne desem bilemedim. Sağolsunlar, sekiz bölüm boyunca hep beraber çekmediğimiz çile kalmadı herhalde! Rekabetçiliği, yılanlığı ve çıkarçılığı falan da pek güzel kattılar işin içine. Tabii Medici olmanın nasılını da sergilemeyi ihmal etmediler.

Karakterleri ve senaryosu gün geçtikçe daha da oturuyor veya izledikçe kendilerine alışabiliyorsunuz. Taraf tutulup yeri geldiğinde empati de yapılabiliyor. En azından bende bu şekilde yürüdü. Richard Madden da başrolün ağırlığını taşıyabilmiş. Ayrıca ilk sezon galiba her ihtimale karşı bir bütün olarak hazırlanmış. Tarih gereği anlatacak daha çok şey var ama kaldığımız yerde dursak da bir sorun olmazdı. Sezonun ana konusunu da giderayak bitirdiler mesela.

Medici: Masters of Florence konusunda sözün özü, daha doğrusu sonu böyle işte. İyi seyirler efendim…