Tiyatro oyunlarının dizi veya film olarak uyarlanmasına yabancı değiliz ama özellikle salonların kapılarını kapatmak zorunda kaldığı bir dönemde geniş kitlelere ulaşmak adına yapılan bu uyarlamaların değeri belki de iyice arttı. İşte bugünkü tanıtımın konuğu da 9 sezondur kapalı gişe oynayan bir oyunun dizi versiyonu olarak 7 Nisan itibarıyla Gain’de izleyiciyle buluşan Metot.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Psikoloji, Gerilim, Komedi
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon 4 bölüm (mini dizi)
Süre: 32-46-36-46 dakika
Yönetmen: Serkan Keskin
Kanal/Platform: GAIN (Premium üyelikle izleniyor)
Önemli Bağlantılar: Resmi Site

(soldan sağa): Kadir, Engin, Merve, Ferhat

KONU

Katalan yazar Jordi Galceran’ın 2003 yılında kaleme aldığı ‘Grönholm Metodu‘ adlı eserden uyarlanan, Zerrin Yılmazkaya tarafından dilimize çevrilen oyun, 2012’de Semaver Kumpanya tarafından sahnelenmeye başladı ve pandemi öncesine kadar kapalı gişe oynadı. Orijinal ekibin (Şebnem Hassanisoughi’nin rolünü daha önce Sezin Bozacı canlandırmıştı) yeniden buluştuğu dizide, uluslararası bir mobilya markası olan KETA’nın satış direktörlüğü görevi için toplu mülakata giren Ferhat (Serkan Keskin), Engin (Mustafa Kırantepe), Merve (Şebnem Hassanisoughi) ve Kadir (Sarp Aydınoğlu) adlı dört kişinin hikayesini izliyoruz. Mülakatın toplu olarak gerçekleşmesi zaten hepsi için farklı bir deneyimken toplantı odasındaki kapaktan kendilerine gönderilen zarflarla işin rengi iyice değişmeye başlar. Şirket yönetiminin kendilerinden çeşitli görevleri yerine getirmelerini istediği, üstelik kameralarla kayıt altına aldığı bu dört kişi, işi alabilmek için elinden geleni ardına koymayacaktır.


SON SÖZ

Oyunu izlemediğim için sınırlı bir bilgiyle başına oturduğum ama büyük memnuniyetle bitirdiğim bir iş oldu Metot. Tek mekanda geçmesine rağmen tiyatro uyarlaması olduğunu hissettirmeyen akıcı senaryosu ve merak unsurunu hep yüksek tutması sayesinde 4 bölüm su gibi akıp gitti. Kapitalizm, iş hayatının acımasız yüzü, homofobi, siyaset gibi pek çok meseleye sağlam ve yerinde eleştirilerde bulunurken kara mizahı elden bırakmıyor. Kadrodaki dört oyuncu (Serkan Keskin ve Mustafa Kırantepe bir adım daha öne çıkıyor) da birbirinden başarılı performanslar ve uzun süre aynı sahneyi paylaşmış olmalarının verdiği uyumun etkisiyle dizinin tıkır tıkır işlemesini sağlıyor. Gain’in premium üyelik fiyatı (23.99 TL) çoğu bütçeyi zorlasa da bir gün yolunuz düşer ve üye olursanız izlemeniz gereken başlıca projelerden biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.