2438

My So-Called Life, 1994-1995 yılları arasında, Amerika’nın ABC kanalında sadece bir sezon (19 bölüm) yayınlanan bir gençlik draması. Gençlik draması türünün ilk örneklerinden olan dizimiz, yayınlandığı dönemde eleştirmenler tarafından takdir edilmiş, türünün iyi örneklerinden birisidir. Dizinin yaratıcısı Once Again ve Thirthysomething dizilerinde çalışmış Winnie Holzman, yapımcıları ise Edward Zwick ve Marshall Herkskovitzdir.

MySoCalledLife-ABC

Konu:

Birçok gençlik dizisi gibi My So Called Life da bir lisede geçiyor. Baş karakterimiz Angela Chase’in aile ve lise hayatını izliyoruz. Dizi, Angela’nın büyük değişimler yaşadığı bir dönemle başlıyor ve dizi süresince Angela’nın ergenlik bunalımlarını, hayatla ilgili bakış açısını ve düşüncelerini kendi ağzından dinliyoruz. Gençlik-ergenlik hayatına daha gerçekçi bir bakış açısı yakalamak isteyen senaristler çocuk istismarı, homofobi, alkolizm, okul içi şiddet gibi gençlerin baş etmek zorunda kaldığı ciddi sorunları işliyorlar.

Karakterler:

chase-family

Angela Chase ve Ailesi:

Angela 15 yaşında kendini anlamaya ve keşfetmeye çalışan biraz melankolik bir kız. Daha önceleri daha sessiz sakin bir kızken bir anlamda hayatını yaşamaya ve kendi elleriyle değiştirmeye çalışıyor. Yeni arkadaşlıklar edinip, yeni ilişkiler kurarken bir yandan eski ilişkilerini yıkmak zorunda kalıyor. Angela’yı şimdilerde Homeland dizisinde adından söz ettiren Claire Danes canlandırıyor.

Angela’nın Patty (Bess Armstrong) adında kontrolcü bir annesi, ailede herkesin arasını iyi tutmaya çalışan Graham (Tom Irwin) adında bir babası ve  ailesi sürekli Angela’nın sorunlarıyla uğraştığı için ikinci planda kalan, bu yüzden sürekli hayata sinirli olan Danielle (Lisa Wilhoit) adında küçük bir kız kardeşi var.

1400186687o_MY_SO_CALLED_LIFE_REUNION_facebook

Angela ve Arkadaşları:

Jordan Catalano: (Jared Leto)
Angela’nın çok uzun süredir platonik duygular beslediği okulun yakışıklı, asi oğlanı. Okulla ilgili büyük problemleri var, genelde arkadaşlarıyla futbol sahasında takılmayı tercih edip, milleti süzüyor. Karakteri şimdilerde yine çok ünlü bir oyuncu ve şarkıcı olan Jared Leto canlandırıyor.

Rickie Vasquez: (Wilson Cruz)
Angela’nın yeni edindiği arkadaşlarından, eşcinsel. Amcasıyla yaşıyor, büyük ailesel sorunları var. Karakteri en son Red Band Society’de izleme fırsatı yakaladığımız Wilson Cruz canlandırıyor.

Brian Krakow: (Devon Gummersall)
Angela’nın yan komşusu ve çocukluk arkadaşı. Çok uzun süredir Angela’dan hoşlanıyor ama duygularına pek karşılık aldığı söylenemez.

Rayanne Graff: (A.J. Langer)
Angela ve Rickie’nin en iyi arkadaşı, Rickie ile de uzaktan akrabalar. Çılgın ve asi bir karakter, alkol ve uyuşturucu ile çeşitli problemleri var.

Sharon Cherski: (Devon Odessa)
Angela’nın eski en iyi arkadaşı. Angela’nın yaşadığı değişimden pek hoşlandığı söylenemez.

UNITED STATES - AUGUST 25:  MY SO-CALLED LIFE - gallery - 8/25/94, Claire Danes played Angela Chase, a 15-year-old who wanted to break out of the mold as a strait-laced teen-ager and straight-A student. Jason Leto (Jordan Catalano) also stars.,  (Photo by Mark Seliger/ABC via Getty Images)

Son Söz:

Dizi yayınlandığı dönemde maalesef reyting sıkıntısı çekmiş. Fakat eleştirmenler tarafından sevilen bir dizi olmuş. Altın Küre ödüllerinde Claire Danes En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmış, Emmy Ödüllerinde başlıca En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dahil 5 adaylık kazanmış. İptalinin ardından, dizinin katlanan popülerliği ve fanların katkısıyla kanal ikinci sezon onayı vermeyi planlarken, bu sefer de Claire Danes diziye geri dönmek istememiş. Dizi, Amerikan Yazarlar Birliği’ninTüm Zamanların En İyi Yazılmış 101 Dizisi‘ listesinde 68. sıradadır.

Benim çok severek izlediğim kaliteli bir gençlik draması My So-Called Life. Gençlik dizisi türü özel olarak ilginizi çekmiyor olsa bile kaliteli bir dram dizisi izleme imkanı sunuyor.

Angela - Rickie - Rayanne