Tonke Dragt‘ın 1962’de yayınlanan ve 20.yüzyılın ikinci yarısının en iyi Hollanda gençlik kitabı seçilen fantastik çocuk romanı The Letter for the King’in (De brief voor de koning), Netflix tarafından dizi olarak uyarlanacağının haberini 2018’in Temmuz ayında almıştık. Cesur şövalyeler, kötü prensler ve büyülü kehanetleri göreceğimiz diziden ilk kareler yayınlandı.

Amir Wilson (His Dark Materials), Islam Bouakkaz (After Life), Ruby Ashbourne Serkis (National Treasure), Nathanael Saleh (Mary Poppins Returns), Jack Barton (Grantchester), Jonah Lees (Sun Records), David Wenham (Iron Fist), Yorick van Wageningen (The Girl with the Dragon Tattoo), Jakob Oftebro(Lilyhammer), Gijs Blom, Emilie Cocquerel, Ken Nwosu, Peter Ferdinando, Kemi-Bo Jacobs (McMafia), David Wilmot, Tawfeek Barhom (The Looming Tower), Omid Djalili, dizide rol alacak oyuncular.

The Letter for the King, Kral Unauwen ve Kral Dagonaut’un başında olduğu iki krallığa sahip, kurgusal bir ortaçağ dünyasında geçmektedir. Adaletin hüküm sürdüğü Kral Dagonaut’un ülkesinde çok sayıda cesur şövalye vardır. Batıda, Ulu Dağların ötesindeki yerde ise Kral Unauwen baştadır. Kendisinin ikiz oğulları vardır. Velihat prens Iridian ile güneyde, Evielan’da hüküm süren ve babasına düşman Viridian. Sık sık Kızıl Şövalyeleriyle Unauwen’i istila etmeye çalışır Viridian.

Hikayenin merkezinde, Kral Dagonaut’un ülkesinde, biri hariç tüm aşamaları geçerek şövalye olmaya çok yaklaşan, ünlü bir şövalyenin oğlu, 16 yaşındaki Tiuri (Amir Wilson) bulunmakta. Son aşamada şövalye adayları, küçük bir kilisede hiçbir yemeden ve içmeden, kimse ile konuşmadan, sessiz bir şekilde dua ederek gece boyunca uyumadan nöbet tutacaklardır. Sabaha kadar gelen kim olursa olsun kapıyı açmamaları gerekmektedir.

Nöbet sırasında yabancının biri umutsuzca yalvararak kapıyı çalar. Tiuri, bu çağrıya duyarsız kalamaz ve kuralı bozarak kapıyı açar. Yaşlı bir adam ona bir mektup verir ve bunu yakındaki handa, siyah zırhlı, beyaz kalkanlı bir şövalyeye vermesini ister. Tiuri, bu isteği kabul ederek gider ama oraya vardığında, kırmızı kalkanı olan bir başka şövalyenin, diğer şövalyeye meydan okuduğunu öğrenir. Peşlerinden gider ve korkakça bir pusuda şövalyenin ağır bir şekilde yaralandığını görür. Şövalye, Tiuri’nin mektuba sahip olduğunu öğrendiğinde, onun ve kendi ülkesinin geleceği için bu mektubu Kral Unauwen’e teslim etmesi gerektiğini söyler. Onurlu bir insan olan Tiuri, bunu kabul ederek yola çıkar.

Tiuri, kendisini beklenmedik bir şekilde, kötü prens’i yenebilecek ve barışı geri kazanabilecek bir kahramanın yükselişini öngören büyülü bir kehanetin merkezinde bulur. Bu macerada Tiuri, gerçek bir şövalye ve gerçek bir lider olmanın ne demek olduğunu öğrenmek zorunda kalacaktır.

Netflix Hollanda’nın ilk kitap uyarlaması dizisi olan The Letter for the King’in çekimleri ilk olarak Yeni Zelanda’da, sonrasında Prag’ta yapıldı.

William Davies (How To Train Your Dragon, Puss In Boots), dizinin yürütücü ve yönetici yapımcısı. Alex Holmes (Paula, Maiden) ve Felix Thompson (King Jack), dizinin yönetmenleri, Chris Clark (All The Money in the World), dizinin yapımcısı.