2017’nin Mayıs ayında, Vikram Seth’in 1993 yılında yayınlanan, 1349 sayfa (softcover’ı 1488 sayfa) ve 591.552 kelime ile İngilizce’de tek ciltte yazılan en uzun roman unvanına sahip olan klasik romanı A Suitable Boy’un, Andrew Davies (Pride and Prejudice (1995), House of Cards, War & Peace, Mr Selfridge, Les Misérables, Sandition) tarafından BBC One’a uyarlanacağı ile ilgili haberi almıştık.

Lookout Point (Gentleman Jack, Les Miserables, War & Peace) tarafından yapılacak olan dizinin yönetmenlik koltuğuna Mira Nair’in (Vanity Fair) oturduğunun haberi 2018’nin Mart ayında gelmişti.

Ishaan Khatter, Tabu, Tanya Maniktala

Bu senenin Ağustos ayında ise Ishaan Khatter (Beyond the Clouds), Tabu (Life of Pi) ve Tanya Maniktala’nın 6 bölümlük dizinin ana karakterleri olduğu ile ilgili haber gelmişti.

A Suitable Boy, yakın zamanda bağımsızlık ve bölünme yaşayan Hindistan’da geçecek. Lata, hikayenin merkezindeki karakterden. Aynı zamanda arka planda, Kuzey Hindistan’da, 1951’de, ülkenin bağımsız bir millet olarak kendi kimliğini ortaya koyduğu ve ilk demokratik genel seçimler için sandık başına gitmesinin hikayesini de anlatılacak.

Tanya Maniktala, Mahira Kakkar

Roman, 18 ay boyunca dört ailenin hikayesini anlatıyor. Lata (Tanya Maniktala), otoriter annesi Rupa Mehra (Mahira Kakkar) ve sabit fikirli kardeşi Arun’dan etkilenmeyi reddeden 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisidir. Lata’nın annesi, en küçük kızının “uygun bir çocukla” evlenmesini sağlamaya kararlıdır. Lata’nın hikayesi, 3 aileden taliplileri Kabir (Danesh Razvi), Haresh (Namit Das) ve Amit (Mikhail Sen) arasında yapmak zorunda kaldığı seçim etrafında dönüyor. Lata, aile görevi ve romantizmin heyecanı arasında, kendine özgü bir aşk ve kendini keşfetme yolculuğuna çıkar.

Ishaan Khatter, Tabu

Kardeşlerinin evliliği ile Lata ile akraba olan Maan (Ishaan Khatter), hikayenin merkezindeki bir diğer karakter. Politikacı babasının endişesine karşın, sonuçları ne olursa olsun hayatın tadını çıkarmaya kararlıdır. Paralı ve nüfuzlu kişilerle birlikte olan güzel Saaeda Bai (Tabu) olan takıntısı ve aşkı bir adım öteye gidebilecek mi?

Karakterin hikayeleri Hindistan için zorlu bir dönemde ortaya çıkıyor. İlk genel seçim ile ülke kaderini belirlerken, gelenek ve modernite arasındaki daha geniş çatışmayı yansıtılıyor.

Andrew Davies, Mira Nair, Vikram Seth, Faith Penhale, Laura Lankester, Will Johnston, Lydia Dean Pilcher, Aradhana Seth ve Mona Qureshi, dizinin yürütücü yapımcıları.

Dizinin çekimlerine Eylül ayında Hindistan’ın Lucknow şehrinde başlandı. Kesin yayın tarihi belli olmasa da, 2020’nin Haziran ayında ekranlarda olma ihtimali var.