Netflix, Designated Survivor dizisinin 2. sezon 7. bölümünü Türkiye sınırları içinde sisteminden çıkartı. Çıkartma kararı şirkete gelen “resmi” istek sonrası alındı.

15 Kasım 2017’de ABC’de yayınlanan “Family Ties” (Aile Bağları) isimli bölüm dünyanın geri kalanı için ulaşılabilir durumda. Dizi, ikinci sezon sonunda kanal tarafından iptal edilmiş, Netflix tarafından transfer edilip 3. sezon onayı verilmişti. Kiefer Sutherland’li Designated Survivor, yayın hayatını üçüncü sezonuyla tamamladı.

Bahsi geçen bölüm şu an Netflix Türkiye’nin sisteminde sadece görüntü olarak yer alıyor ve izlenemiyor.

Yayın zamanı yerel medyada tepki toplayan bölümde Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Fatih Turan ülkeye ziyarette bulunmuş ve Profesör Nuri Şahin isminde bir karakterin öncüsü olduğu bir grup tarafından protesto edilmişti. Hatta bu eleştirilerin arasında 20 milyonluk saray, ülkede dikdatörlük tarzı bir yönetimin hakim oluşu ve kısa süre önce askeri bir darbenin atlatılması da yer alıyor. Nuri Şahin karakteri dizide “Şu anda demokratik ve seküler Türkiye için gerçekçi tek umut” cümlesiyle tanıtılıyor.

Cumhurbaşkanı’nın medya önünde kendisine karşı olan profesörün iade edilmesini istemesi ise iki ülke arasında gerilime sebebiyet verdi. Türkiye’nin ülke için önemli bir müttefik olduğu dizide vurgulansa dahi Şahin ülkeye iade edilirse kötü şeyler yaşayacağının bahsi de geçiyor. Bölümün devamında…

NATO’dan ayrılacağını ve Rusya’ya destek vereceğini belirten Cumhurbaşkanı’na geri adım attırılıyor. Ayrıca Başkan’ın oğluna bölümde açılan davanın Türk heyetinin planı olduğu, yeni kız arkadaşının Ankara heyeti tarafından yanına sokulduğu ortaya çıkıyor. Tüm bunlar sonrası sinirlenen Tom Kirkman, reste karşı rest çekerek kendi isteklerini kabul ettiriyor.

Kaynak