Netflix, sadece İngilizce dilinde 2.5 milyon kopya satan ve dünya çapında 38 dile çevrilen Leigh Bardugo’nun Grishaverse romanlarını dizi olarak uyarlayacağının ve Eric Heisserer’ın (Bird Box, Arrival), dizinin yaratıcısı, yazarı, yürütücü ve yönetici yapımcısı olarak projenin başında olacağının haberini geçen sene Ocak ayında vermişti.

Shadow and Bone, Grisha trilogy [(Shadow and Bone (2012), Siege and Storm (2013), Ruin and Rising (2014)] ve Grisha romanlarıyla aynı dünyada ama farklı yer ve zaman diliminde geçen Six of Crows duology [Six of Crows (2015), Crooked Kingdom (2016)] kitaplarının hikayelerini ve karakterlerini bir araya getiren bir dizi olacak.

Geçen sene Ekim ayında 8 bölümlük dizinin başrollerine Jessie Mei Li, Ben Barnes (Westworld, The Punisher), Amita Suman (The Outpost), Freddy Carter (Pennyworth), Archie Renaux (Gold Digger) ve Kit Young’ın (Endeavour) geldiği, ayrıca kadroda Sujaya Dasgupta (Press, Guilt), Danielle Galligan (Game of Thrones, Krypton), Daisy Head (Harlots, Guilt) ve Simon Sears’ın (Winter Brothers) bulunduğu ile ilgili haberini almıştık.

Aralık ayında ise Calahan Skogman, Zoë Wanamaker (Killing Eve), Kevin Eldon (Game Of Thrones), Julian Kostov (Treadstone), Luke Pasqualino (Snatch), Jasmine Blackborow ve Gabrielle Brooks’un tekrar eden rollerle kadroda yer aldığının haberi gelmişti.

Konusu: Doğal olmayan yaratıkların insan eti üzerinde ziyafet çektiği, devasa kalıcı bir karanlık bariyer ile ikiye bölünmüş bir dünyada, Alina Starkov (Jessie Mei Li) isimli genç bir asker sonunda ülkesini birleştirebilecek bir güce sahip olduğunu ortaya çıkarır. Gücünü kontrol etmeye çalışırken tehlikeli güçler ona karşı bir komplo kurarlar. Haydutlar, hırsızlar, suikastçılar ve azizler şu anda savaşta ve hayatta kalmak sihirden daha fazlasını gerektirecek.

21 Laps Entertainment (Stranger Things), dizinin yapım şirketi. Eric Heisserer’ın senaryosunu yazdığı Arrival filminin de yapım şirketi olduklarından, bir kez daha aynı projede bir araya geldiler. Pouya Shahbazian (Divergent serisi) ve 21 Laps’ten Shawn Levy, Dan Levine, Dan Cohen ve Josh Barry, dizinin yönetici yapımcıları.

Dizinin çekimlerine Ekim 2019’da Budapeşte’de başlandı ve koronavirüs salgını tüm dünyayı vurmadan önce Şubat ayında sona erdi. Normalde 2020’nin sonlarına doğru yayınlanması bekleniyordu ama salgın sonrası bu durum değişmiş olabilir.