1226038_1225988_trapped

Kabus başlamadan evvel… bu küçük kasabaya ne kimse girebilir ne de çıkabilir. Hatta bu bir katil dahi olsa. Herkes tehlikede, herkes şüpheli ve hepimiz onunla birlikte kapana kısıldık.

İzlanda semalarından polisiye, dram ve gerilim türlerini içinde barındıran yepyeni bir dizi ile çok yakın bir zamanda tanıştık. Görücüye ilk kez Toronto Film Festivali’nde çıkan Trapped, kendi ülkesinde RÚV kanalında 27 Aralık’ta yayın hayatına başlayıp, yayınlanacak olan 28 Şubat’taki onuncu bölümüyle finalini yapacak. Dizinin geniş kitlelere ulaşması ise alternatif dizilerin kanalı BBC Four sayesinde oldu. 13 Şubat’ta bu kanalda yayın hayatına başlayan dizi, hali hazırda yayınlanmış dört bölümüyle her Cumartesi izleyenleri ile buluşuyor.

Dizinin yaratıcısı ve yönetmeni ise asıl ününü ülkesi dışında yönettiği tiyatro oyunlarından sağlayan Baltasar Kormakur. Kendisi aynı zamanda hikayesi İzlanda’da başlayıp, Türkiye’de biten 1999 yapımı Parçalanma adlı filmin kadrosunda yer almış.

olafurdarri

Hikayemiz İzlanda’nın doğu kıyısındaki uzak bir köye motosikletleriyle macera peşinde koşan Hjörtur ve onun kız arkadaşı Dagny‘nin yolculuklarıyla başlıyor. Bu iki aşık terk edilmiş bir fabrikada aşklarını tazelerlerken, beklenmedik bir şekilde yangın çıkar. Hjörtur, Dagny’i kurtarmak için alevlerin arasına dalsa da onu kurtaramaz. Yaşadığı bu acı olayın ardından da uzun süre kayıplara karışır.

Yedi yıl sonra ise gözümüzü bir zamanlar Dagny ve Hjörtur’un yaşamış olduğu liman kasabasında açıyoruz. Danimarka’nın Hirtshals kenti ile arasında düzenli olarak yapılan seferlerden birinde feribot limana yanaşmadan önce balıkçıların ağlarına kafası, ayakları ve kolları kesilmiş halde sadece gövde kısmıyla bir erkek ceset takılır.

İzlanda polisi cesetin feribottan atıldığı şüphesiyle, içindeki yolcular ve mürettebatla birlikte kimsenin dışarı çıkmasına izin vermez. Başkent Reykjavík’ten gelecek deneyimli soruşturma ekibini bekleyen polisler, feribotun sürekli sorun çıkaran kaptanıyla ve iyice huysuzlaşan yolcularıyla da uğraşmak zorundadır. Üstüne yolcuları iyice deliye döndüren hamlesiyle Kaptan Carlsen, feribotunda olası soruşturmayı engelleyebilmek için ısıtma sistemini de kapatır. Yaşamı oldukça olumsuz etkileyen yoğun kar tipisi yüzünden, kasabaya ulaşım havayoluyla da sağlanamadığı için özel soruşturma ekibi olaya müdahale edemez. Böyle bir olayla nasıl mücadele edeceği konusunda deneyimsiz polis ekibi artık kendi başınadır.

Diğer yandan kasabaya Çinli girişimlerin oluşturduğu bir konsorsiyumla yeni bir liman projesinin temelleri atılmaktadır. Valinin öncülük ettiği bu projeye kasaba halkı içinde sert muhalefet yapanlar, topraklarının Çinlilere peşkeş çekildiğinden yakınır.

KARAKTERLER

Andri – Hinrika – Asgeir

Bu üçlü içinde aile hayatı ile hikayesi diğerlerine göre daha geniş tutulan Andri, karısı Agnes’den ayrılmanın eşiğinde bir adamdır. İki kızıyla birlikte kayınpederinin evinde kalmakta ve karısının gizli aşığıyla birlikte kasabaya geleceğinden henüz haberi yoktur. O yine de parmağından çıkarmadığı evlilik yüzüğü ile birlikte ümitlerini sağlam tutuyor. Bu arada yedi yıl önceki fabrika yangınında ölen Dagny de baldızı oluyor.

Hinrika ise Litvanya mafyasının feribot ile yasadışı yollarla ülkeye sokmaya çalıştığı iki Nijerya’lı genç kadını kendi gibi yardımsever kocası Baraour ile birlikte evinde misafir ediyor. Soruşturma esnasında ise olaylara şüpheli yaklaşımıyla ipuçlarını takip etmekte başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Asgeir ise her an hata yapabilecek kapasitede bir polis izlenimi veriyor.

Hjörtur – Eirikur – Agnes

Kız arkadaşı Dagny’nin ölümünden yedi yıl sonra, katilin içinde bulunduğundan şüphenilen feribotla birlikte kasabaya geri dönen Hjörtur, şüpheli hareketleri ile de polislerin odak noktasındadır. Kasaba halkı da kendisine karşı pek sevimli değildir.

Dagny’nin babası ve aynı zamanda Andri’nin kayınpederi olan acılı baba kızının ölümünden, kendisinden bir canavar olarak bahsettiği Hjörtur’u sorumlu tutmaktadır.

Agnes ise şimdilik genç aşığıyla birlikte mutlu bir görüntü çiziyor. Bu durumu çekemeyen kocası Andri’nin durumu ise içler acısı.

166719_125236291

Genelde tanıtımlarımda başka bir dizi ile kıyaslama yapmak adetim değildir. Ama bu dizi için bir istisna yapacağım. Karşılaştıracağım dizi olan Fortitude izleyenler bilirler ki ilk bölümlerde polisiye şeklinde başlayan hikaye örgüsü farklı yollara sapınca bazı bünyelerde memnuniyetsizlik yaratmıştı. İşte Trapped o memnuniyetsizliği yaşatmayarak, nasıl başladıysa öyle devam eden ve ilerleyen bölümlerde daha da izleyiciyi meraklandıran bir gizem örgüsü ile hikayesine devam ediyor.

Diğer yandan Fortitude dizisinin yayınlandığı kanal olan Sky televizyonun dizilerinde kullandığı parlak kontrast ayarından rahatsız olan bünyeler için Trapped ideal kontrastı yakalamış görünüyor. Beyaz örtü ile kaplanmış bir kasabada daha karanlık bir atmosfer yakalanarak başarılı bir iş çıkartılmış. Merak etmeyin, doğa manzaralarından aynı keyfi almaya devam ediyoruz. Bu senenin en süpriz yapımlarından biri olmaya aday bu diziyi izlemek isteyenlere iyi seyirler.

CbrsJpLW0AAtUmO

Toronto Film Festivali Fragmanı

İzlanda Televizyonu RVK Fragmanı

BBC Four Fragmanı

maxresdefault