the good place janet ile ilgili görsel sonucu

Özellikle 90’lı yıllarda Friends ve Frasier gibi yapımlarla sit-com projelerinin yıkılmaz kalelerinden biri haline gelen NBC bu iki dizinin bitmesinden sonra ekrana getirdiği komedi dizileriyle hayal kırıklığı yaşadı. Arada 30 RockThe OfficeParks and Recreation gibi uzun ömürlü yapımlar olsa da eski gösterişli günlerine bir daha ulaşamadı. Kanalın bu sezonki yeni komedilerinden biri olan The Good Place bu talihsizlik zincirini kırar mı bilinmez, ama bugüne kadar yayınlanan 4 bölümüyle kaliteli bir yapım olduğunu kanıtladı.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi, Fantastik

Sezon/Bölüm Sayısı: 13 bölüm (İlk 4 bölüm yayınlandı)

Onay Durumu: İlk sezon 12 Aralık’ta sona ereceği için akıbeti belli değil.

Süre: Her bölüm 21-22 dakika.

Yaratıcı: Michael Schur

Kanalı: NBC

Önemli Bağlantılar: IMDb – Wikipedia – Resmi Site – Facebook – Twitter – Youtube

KONU

The OfficeParks and Recreation ve hali hazırda ekrana gelmeye devam eden Brooklyn Nine-Nine gibi yapımlarda da imzası bulunan Michael Schur’un elinden çıkan dizide kendisiyle aynı gün hayata veda eden yüzlerce insan ile birlikte kendini İyi Yer’de (Good Place) bulan Elenaor Shellstrop’un hikayesini izliyoruz.

Tanrı’nın elçisi olduğunu söyleyebileceğimiz Michael’ın rehberliğinde, yeni ruh eşi olan etik uzmanı Chidi Anagonye ve yeni komşularıyla, adeta masal dünyasından fırlamış gibi görünen ve kendine has özellikleri (küfredememe, istediğini yapabilme, ruh halini yansıtan evlerde yaşayabilme vb.) olan yeni mahallesinde yaşamaya başlayan genç kadın bir süre sonra kendisinin oraya ait olmadığını fark eder.

Dünyadaki hayatını bencil, umursamaz ve kendisine bile pek hayrı dokunmayan biri olarak geçiren Elenaor önceleri bu yanlışı düzeltmek istese de Kötü Yer’in (Bad Place) ne kadar korkutucu bir yer olduğunu öğrenip bunu saklamaya karar verir ve yerini sağlamlaştırmak için Chidi’den iyi insan olma dersleri almaya başlar. Öte yandan bu huzurlu yerde de işler karışmak üzeredir.

KARAKTERLER

The Good Place ile ilgili görsel sonucu

  • Elenaor Shellstrop: Dünyadaki hayatında herkesi hor görmesine ve iyilik yapmamasına rağmen çok nadir gerçekleşen bir hata yüzünden kendini İyi Yer’de bulan bir genç kadın. Absürd bir şekilde ölmesinin ardından başladığı yeni yaşamın her şeyi mahvedeceğinden haberi yoktur. Ruh eşi Chidi ile birlikte iyi bir insan olmak için çabalar. Karaktere hayat veren Kristen Bell bugüne kadar birçok filmde rol almasının yanı sıra 3 sezon süren Veronica Mars dizisiyle de tanınıyor.

  • Michael: Yukarıda da izah ettiğimiz gibi Tanrı’nın elçisi olan Michael, İyi Yer’de inşa ettiği eşsiz mahallelerden büyük bir gurur duyuyor, ancak yaşanan ilginç olayların ardından yarattığı dünya hakkında şüphelere düşüyor. Sevecen ve hassas biri. Karakteri daha önce CheersBecker ve CSI gibi dizilerden tanınan Ted Danson canlandırıyor.

  • Chidi Anagonye: Elenaor’a uygun görülmüş olan Senegalli ruh eşi. Dünyadaki yaşamında kendini ahlak ve etik gibi konulara vermiş, bunun üzerine bir kitap bile yazmıştır. Elenaor’un asıl kişiliğini öğrendiğinde çok kızsa da sonradan ona yardım eli uzatmaya karar verir. Karaktere daha önce 30 Rock ve Law & Order gibi yapımlara konuk olan William Jackson Harper ete kemiğe büründürüyor.

  • Tahani Al-Jamil: Elenaor’un şahsına münhasır ve yardımsever yan komşusu. Jianyu ile birlikte kocaman bir malikanede yaşıyor. Pakistan doğumlu ve İngiliz aksanı var, öyle ki Elenaor da sık sık onun konuşmasını taklit ediyor. En büyük derdi ise sessizlik yemini etmiş ruh eşiyle iletişim kuramaması. Karakteri canlandıran Jameela Jamil‘in ilk dizisi.

  • Jianyu Li: Tahani’nin yıllar önce sessizlik yemini etmiş Budist ruh eşi. Ancak asıl adı Jason Mendoza. DJ olarak hayatını idare ettirmeye çalışan, tıpkı Elenaor gibi hata sonucu gelmiş olan ve rol yapmak zorunda kalan biri. Pek gönüllü olmasa da Chidi’den ahlak dersleri almaya başlıyor. Bu karakterde daha önce Once Upon a Time başta olmak üzere birçok yapıma uğrayan Manny Jacinto‘yu izliyoruz.

  • Janet: İyi Yer için tasarlanmış olan bir robot. Orası ile ilgili her türlü şeyi bilen bir veri tabanı gibi çalışıyor. Ayarı biraz bile kaysa bambaşka şekillerde davranmaya başlıyor. Karakteri oynayan D’Arcy Carden‘i daha önce konuk olduğu Broad City ve Crazy Ex-Girlfriend gibi projelerden hatırlamak mümkün.

welcome to the good place everything is fine ile ilgili görsel sonucu

SON SÖZ

Öncelikle The Good Place su gibi bir dizi. Yarattığı etkiyle 20 dakikanın nasıl geçtiğini unutturuyor, tadı damakta bırakıyor. Ayrıca konu olarak da piyasadaki çoğu diziden bayağı farklı. Belki ölümden sonraki hayat temasını işleyen ilk yapım olmayabilir, ama eğlenceli anlatımıyla diğerlerinden ayrılmayı başarıyor. Senaryo da gayet ölçülü. Absürd ögeler ve gerçeklik birbirlerinin önüne geçmeden başarılı bir şekilde harmanlanmış.

Tabii The Good Place’in bu kadar iyi olmasının en büyük nedenini istiyorsanız size tek isim söyleyebilirim: Kristen Bell. Diziyi beğenmeyenlerin bile performansına kayıtsız kalması imkansız. Elenaor’un iyi yazılan bir karakter olması bir yana, Bell’in üstün oyunculuğuyla özünde sevilmeyecek biri olan karaktere ister istemez büyük bir sempati duyuyorsunuz. Kadrodaki tüm oyuncular üzerine düşeni yerine getiriyor, ama bu rol için dünyaya geldiğini düşündüren Bell olmasa bu kadar beğeneceğimi sanmam. Kısacası onun olması yapım adına büyük bir şans ve olmayacağını bilsem de Emmy’den adaylık kapabilmesini çok isterim.

Reyting olarak baktığımızda The Good Place fena bir performans çıkarmıyor. 19 Eylül Pazartesi akşamı ekrana gelen ilk bölümü The Voice‘ın ardından ekrana gelmesinin de etkisiyle çok iyi rakamlara ulaşırken asıl yayın kuşağı olan Perşembe 20.30‘a taşınmasından itibaren düşüş yaşadı. Yine de öncesinde yayınlanan Superstore ile birlikte kuşağı idare ettiriyor ve bu ayarda kalırsa 2. sezon onayını alması muhtemel.

Bu arada diziyle ilgili dikkat çeken bir diğer nokta da ilk sezonun ne olursa olsun 13 bölüm sürecek olması. Konuya bakıldığında kalitenin korunması için doğru karar, ama 20 dakikalık bölümlere doyamayan bizler 20×13’ten toplam 260 dakikaya da pek tamah olamayız gibi. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler. :)

the good place cast ile ilgili görsel sonucu

FRAGMAN

good place ted danson ile ilgili görsel sonucu