NBCUniversal’a bağlı dijital platform Peacock, 7 Ekim’de ekranı ve izleyicileri yeni bir roman uyarlaması gençlik dramasıyla buluşturdu: One of Us is Lying.

Sezonu 8 bölümden oluşan dizi 21 Ekim’de sezonunu tamamladı. Senaryosunu Erica Saleh kaleme aldı, pilot bölümün yönetmenliğini Jennifer Morrison üstlendi. Darío Madrona ise showrunner olarak görev aldı.

Not: Karen M. McManus imzalı “One Of Us Is Lying”  ülkemizde Yabancı Yayınları tarafından Birimiz Yalan Söylüyor adıyla basıldı. Romandaki bazı karakterlerin de yer aldığı farklı bir olayı konu alan ikinci kitap Birimiz Ölmek Üzere (One of Us Is Next) ise geçtiğimiz hafta piyasaya çıktı.

Nate – Cooper – Simon – Addy – Bronwyn

Kitabın Tanıtım Metni / Dizinin Ana Konusu:

Bir pazartesi öğleden sonra, Bayview Lisesi’nin beş öğrencisi cezaya kaldı.

Bronwyn, öğrencilerden ZEKİ olanı, Yale Üniversitesi’ne girmek istiyor ve asla kuralları çiğnemiyordu. GÜZEL olan Addy ise mükemmel bir mezuniyet balosu prensesiydi. SABIKALI olan Nate, halihazırda uyuşturucu satıcılığından şartlı tahliye edilmişti. SPORCU olan Cooper, tüm gözleri üzerinde toplayan bir beyzbol oyuncusuydu. Ve herkes tarafından DIŞLANAN Simon, Bayview Lisesi’nin ünlü dedikodu uygulamasının yaratıcısıydı.

Ancak kimse Simon’ın o ceza sınıfında öleceğini tahmin edemezdi. Yapılan soruşturmaya göre Simon’ın ölümü bir kaza değildi. Üstelik polis, Simon’ın diğer dört öğrenci hakkında yayınlayacağı dedikoduları eline geçirince hepsi birer cinayet şüphelisi oldu. Peki kim yalan söylüyordu? Herkesin sırları vardır, değil mi? Asıl önemli olan, o sırları korumak için ne kadar ileri gideceğinizdir.

One of Us is Lying‘in başrollerinde Chibuikem Uche (Cooper), Annalisa Cochrane (Addy), Marianly Tejada(Bronwyn), Cooper van Grootel (Nate) ve Mark McKenna (Simon) yer alıyor.

“Birimiz Yalan Söylüyor” romanını bir ara okuduğum için dizisini merak ediyordum. Dolayısıyla başlayıp 8 bölümlük sezonu tamamladım ve diziden (de) memnun kaldım. Öncelikle romanı ekrana uyarlarken bayağı sadık kaldıkları söylenebilir. Elbette bazı noktalarda çeşitli direksiyon kırmaları yaşanmış, 13 Reasons Why yazısında olduğu gibi bunda da aşağıya (spoiler içinde) bir kısmını toparladım.

One of Us is Lying, özellikle de “Katil Kim?” sorusunu sorduran yapımlara aşina kişiler için türü baştan yazmıyorsa da eli yüzü düzgün denebilecek bir gençlik draması bence. Sezon boyunca şüpheliden şüpheliye atlayarak devam ediyorlar. Bunu da fena bir şekilde yapmıyorlar. Ana dörtlüyü kitapta olduğundan daha sempatik gösterme çabaları da işe yaramış gibi duruyor. Ancak yine de hikayeyi biraz daha derine inerek ilerletmelerini tercih ederdim, bu haliyle biraz ‘sıkışık’ ya da göreceli ‘yüzeysel’ kaldıkları da söylenebilir. Her karaktere olabildiğince yer vermek ve asıl cevabı saklayabilmek adına dağıttıklarını ve çabuk geçtiklerini düşündüğüm de oldu.

Finali ise beklediğim gibi yine kitaba sadık kalarak ekrana taşıdılar. Yalnız anlaşılan o ki 2. sezona da niyetleri var, zira son 2-3 dakikada asıl gizemin üstüne kendileri yoktan var ederek ekleme yapmışlar ve öyle kapatmışlar. Gelecek sezon (olduğu takdirde) tahminen ya kendi hikayelerini yazacaklar ya da 2. kitap olarak geçen “Birimiz Ölmek Üzere”yle de harmanlayarak devam edecekler. Her türlü benim için fark etmez gibii buradan sonrası kendi bilecekleri iş.

One of Us is Lying, özetle türü sevenlere ya da konusu ilgi çekenlere tavsiyedir. İzleyeceklere iyi seyirler.

Kitap ve Dizi Arasındaki Bazı Farklılıklar:

1-2)

** Ana karakterlerden Cooper, kitapta siyahi değil. Aksine son derece sarışın. Onun erkek arkadaşı Kris de beyaz.

** Keeley, Cooper’ın gay olduğunun farkında değildi; eski sevgilisinden korunmak adına Cooper’la yan yana zaten değildi. Gerçeği öğrendiğinde olay çıkarmadı, aksine anlayışlı davrandı. Kitapta aslında Keeley’den hoşlanan Simon, Keeley bir ara Nate’le de takıldığı için Nate’e gıcıkmış hatta.

3-4)

** Bronwyn’in kız kardeşi Maeve ya da Simon’ın yakın arkadaşı Janae, kitapta da önemli karakterler ama bu kadar değil. Janae-Maeve öpüşmesi yok. Hatta Maeve-Simon geçmişi de yok.

** Kitapta Addy’nin kız kardeşi Ashton da kendine yer ediniyor. Ayrıca gerçek olayları konu alan “Mikhail Powers Araştırıyor” programı ve hukuk şirketi “Kanıtlanana Kadar”ın sahibi Eli Kleinfelter de ortalıkta sayılır. Dahası kocasından yeni ayrılan Ashton, bir noktada Eli ile sevgili oluyor. Ancak dizide bu kısımlar atlanmış.

5-6)

** Diziye onların yerine Addy’nin arkadaşı Jessica gelmiş mesela. Dolayısıyla Ms. Avery’nin hiç olmayan bir kürtaja yardım etmesi de yok. Öğretmen karakter kitapta erkek (Mr. Avery) bu arada.

** Kitabın sonunda da Simon-Jake iş birliği ortaya çıkıyordu. Ancak Simon’ınki oyundan ziyade gerçekten intihardı, giderken dörtlüyü suçlu göstermeyi de amaçlamıştı. Jake’in bir de Simon’ı öldürmüş olması fazlalık. X-Box aracılığıyla iletişim kurup plan yapmaları, grubun Cadılar Bayramı partisine gizliden dalması gibi hamleler de dizinin kendi kapanış yolu, kitapta bu derece olaylı değil. Ayrıca kitap  bütün bir hikayeye sahip, Jake’in yakalanmasıyla asıl gizem bitiyor(du). Dizi 2. sezona malzeme olsun diye sonlara doğru karakteri öldürüp bir de “Kim gördü?” gizemi sokuşturmuş. Bknz:Geçen yaz ne yaptığını biliyorum” out, “Cadılar Bayramı partisinde ne yaptığını biliyorum” in!