Amerika’nın uzun süren, zincirleme ilişkili dostlukların bol olduğu gençlik dizilerine aşina hale gelmiş durumdayız. Friends, 90210 ya da Gossip Girl, bitmiş ya da devam ediyor olsa da türün bilinenlerinden… İşte, bu gruba dahil, 9 sezonluk gençlik dizisi One Tree Hill, geçtiğimiz sezon finalini yaparak ekranlara veda etti.

Peki, nasıl bir şeydi tam olarak One Tree Hill? Bu sorunun cevabı yazının devamında.

One Tree Hill, ilk 3 sezonu eski adıyla The WB, kalan 6 sezonu da şu an bildiğimiz adıyla The CW‘da yayınlanmış bir yapım. Ayrıca, gençlik dizisi etiketine sahip olsa da temelinde, iki üvey kardeşin lise ile lise sonrası hayatta yaşadıkları ve hayatta kalma mücadeleleri üstüne kurulu. Toplamda da 9 sezonluk yayın hayatı, zaman atlamalarıyla birlikte dizideki karakterlerin 10-15 yıllık hayat hikayelerini bizlere sunuyor. Yani, bazı karakterlerin evlenip çoluk-çocuğa karışma anları da sezonlar boyunca gördüklerimizden. One Tree Hill, ülkemizde Cnbc-e kanalı tarafından yayınlandı.

Sezonlar boyunca sürecek bir dizide, düzinelerce olay zincirinin olabilmesi için takdir edersiniz ki kalabalık bir ana kadroya da gereksinim olur. Giriş kısmını bitirip bu özelliği atlamayan One Tree Hill’in, karakterler üzerinden konusuna ve kadrosuna değinirsek:

Nathan Scott, içinde öz babasını da barındıran ve mutluluğu tartışılır bir aileye, okulda popülariteye, basketbolda başarıya ve Peyton’la yine mutlulukları tartışılır bir ilişkiye sahiptir. Ayrıca, sahip olduklarını -her ne kadar içte olmasa da dışta mükemmel görünen- korumaya da kararlı birisidir. Karakteri, özellikle bu rolüyle tanınan James Lafferty canlandırıyor.

Lucas Scott, sahip olduğu şeyler Nathan’e göre sınırlı, yıllardır annesiyle daha sade bir hayat yaşayan, güçlü arkadaşlıklarla dolu bir hayatı olan gençtir. Lucas’ın amcasının da desteğiyle okulun basket takımına girmesi, Tree Hill kasabasında olaylar silsilesini başlatan şey olur. Ayrıca, Lucas’ın hayattan istediği şey, sadece basketbolda başarı da değildir. Karakteri, dizi öncesinde genç kadrodan, tanınırlığı en fazla olan Chad Michael Murray canlandırıyor.

Peyton Sawyer, okulda popülariteye, annesiz büyüdüğü bir hayata, yıllardır kız kardeşi gibi olan Brooke Davis’e ve pek de sağlıklı yürütemediği bir ilişkiye sahiptir. Ayrıca, Tree Hill’de kaçınılmaz bir şekilde yaşanacak bir aşk üçgeninin ve Scott kardeşler mücadelesinin de merkezindeki dizi karakteri olur kendileri. P. Sawyer’ı, güzel oyuncu Hilarie Burton canlandırıyor.

Brooke Davis, dizinin en sevdiğim karakteri, kendi deyimiyle P. Sawyer’ın en iyi arkadaşı, aile bakımından dizinin en şanssız ama erkeklerle de arası en iyi karakteridir. Brooke da ister istemez -aslında istemediği tartışılır- kardeşler arası rekabetin merkezinde kendini buluveren bir başka kişi. Karakteri, önümüzdeki sezon CBS yapımı komedi dizisi, Partners‘da karşımıza çıkacak olan Sophia Bush canlandırıyor.

Ufak not: Sophia Bush’un 2005 yılında, başrollerden Chad Michael Murray ile 5 ay süren ve Murray’in aldatması yüzünden biten bir evliliği oldu. Boşanmadan bir süre sonra başlayan ve Murray’in yaptığı açıklamayla bir nevi doğrulanan ilişki dedikodusuna göre Sophia, James Lafferty ile de bir birliktelik yaşadı. Hatta, bundan bir süre sonra da diziye ilerleyen sezonlarda katılan Austin Nichols ile de dizinin final yapmasına yakın biten bir ilişkisi de oldu.Sophia Bush, dizinin 187 bölümünde de yer almış 2 dizi oyuncusundan biridir.

Haley James, Lucas’ın çocukluktan beri en yakın arkadaşı, onun çevresindeki en büyük desteği, lisenin en parlak öğrencisi ve tıpkı Brooke gibi kendini pat diye Scott kardeşler arası mücadelenin içinde buluveren OTH üyesi. Karakteri, aynı zamanda şarkıcılık da yapan Bethany Joy Lenz canlandırıyor.

Ufak not: Bethany Joy Lenz, müzisyen Michael Galeotti ile dizinin 3. sezonu devam ederken başlayan ve finaline yakın bitmesine karar verilen bir evlilik yaşadı. 2011 yılında bu evlilikten gelen hamilelik, dizinin eş zamanlı senaryosuna eklendi ve karakter, çocuk sahibi yapıldı.
Bethany, dizinin 187 bölümünde de yer alan bir diğer oyuncudur.
Genç kadrodan aile kısmına geçiş yaparsak:

Karen Roe, yıllar önce terk edildiği erkek arkadaşından hamile kalmasına rağmen doğurduğu çocuğu, her türlü zorluğa rağmen büyüten, Haley’in garsonluk yaptığı bir kafeyi işleten dizi karakteri. Lucas’ın annesi Karen, Moira Kelly tarafından canlandırılıyor.

Keith Scott, hayırsız kardeşi sahip olduğu çocuğa sahip çıkmayınca Lucas’ın ve Karen’in yanında olan, araba tamircisi olarak ikiliye mümkün olduğunca destek olmaya çalışan, Lucas’ın gözündeki baba figürü. Lucas’ı basketbola başlatmasıyla yeniden karşı karşıya geldiği kardeşine karşı ikiliyi korumaya da kararlı biri. Karakter, Craig Sheffer tarafından canlandırılıyor.

Dan Scott, pek sağlam olduğu söylenemeyecek bir evliliği, kendisinin olduğundan daha başarılı bir basketbolcu olmasını istediği Nathan’ın bunu başarması için her şeyi yapmaya hazır olan ama bu sırada diğer önemli baba görevlerini yıllarca ihmal etmiş, Karen’i terk ettikten sonra oğluna sadece soyadını vermekle yetinmiş dizinin açık ara en hayırsız ve her dizide istisnasız bulunan kötü karakteri. Dan, Paul Johansson tarafından canlandırılıyor.

Deb Scott ise Nathan’ın Dan’e oranla daha iyi ebeveyn diyebileceğimiz annesi. Deb, kardeşler arası rekabette elinden geldiğince Nathan’ın yanında olan ve Dan-Keith-Karen üçlü mücadelesinde tarafsız kalmaya çalışsa da olayların içinde kendini buluveren kişi. Karakter, Barbara Alyn Woods tarafından canlandırılıyor.

Ufak not: Barbara Alyn Woods, Revenge‘de Amanda Clarke‘ın küçük kız halini oynayan Emily Alyn Lind‘in de annesi.

One Tree Hill, gençlik dizilerinde görmeye aşina olduğumuz kombinasyonlu ilişkilere, kimi zaman pembe dizilerinkine kaçan olaylar silsilesine sahip olsa da bütün bunları “kendine has” yollarla yapmayı oldukça iyi beceren bir dizi. Dizinin oyunculukları, bir gençlik dizisinde olmasını beklenene göre gayet yeterli. Bunun yanında, yaptığı finalle yayın hayatını da ayakları oldukça yere basan bir şekilde kapatmış durumda. Sonuçta, gençlik dizisi ihtiyacı olup da izlememiş olanlara bu dizi özellikle tavsiye edilir.

Bitirmeden önce, One Tree Hill’in giriş müziği ve tam versiyonu… İzleyenlere ve izleyeceklere iyi seyirler.