oprh13-710x400
Orphan Black, 30 Mart 2013’te tanıştığımız, yeni bir bilim kurgu-drama dizisi. İlk sezonu 10 bölüm süren ve sezonu 1 Haziran’da kapatan dizi, yakın zamanda 2. sezon onayını da aldı. Gelin, bu sıra dışı ve şans verilmeyi hak eden yapımı biraz yakından tanıyalım.

timthumb (11)

HAKKINDA

Orphan Black, bir Amerikan-Kanada ortak yapımı. Amerika’da BBC America‘da, kanalın doğaüstü gecesi ilan ettiği Cumartesi akşamları, Kanada’da ise bilim kurgu kanalı Space‘de, Amerika’dan bir gün önce yayınlanıyor.
Dizinin yapımcı kadrosunda Ivan Schneeberg (“Being Erica”), David Fortier (“Being Erica”), Graeme Manson (“Flashpoint”), ve John Fawcett (“Spartacus”) gibi isimleri görüyoruz. Yaratıcılar ise Manson ve Fawcett.  Ayrıca Manson dizinin senaristi,  Fawcett ise yönetmeni.

timthumb (12)

KONU

Sarah, düzensiz bir hayatı olan, genelde kirli işler yaparak para kazanan, öksüz ve  sorunlu bir kadındır.  Şu aralar da uyuşturucu satarak para kazanmaktadır. Küçük kızıyla düzenli bir yaşam umuduyla şehre geri döndüğü gün, metro istasyonunda başına gelenlerle hayatı bambaşka bir hal alacaktır. Burada bir kadının intihar edişine tanık olur. Üstelik bu kadın kendisine inanılmaz derecede benzemektedir. Benzemekten de öte, birebir kopyasıdır. Olaydan sonra Sarah ne yapacağını bilemez ve kadının çantasını alıp oradan uzaklaşır. Bu kadın, -yani Beth- belki hiç tanımadığı ailesinden ikiz kardeşidir; ama şu an Sarah bunların hiçbiriyle ilgilenmemektedir. Şu an tek derdi birkaç gün kalacak bir yer bulmak ve elindeki uyuşturucuları satıp kızıyla kaçmaktır. Beth’in banka hesabındaki bütün parayı çekme fikri de şu haliyle epey cazip göründüğü için bir süre Beth’in kimliğine bürünmeye karar verir.

timthumb (10)

Fakat elbette işler göründüğü gibi kolay olmayacaktır. Beth’in uzaktan ışıltılı gibi görünen, ama aslında onu intihara kadar götüren karmaşık ve sorunlu hayatı, Sarah’nın başına bela olacaktır. Beth bir polis dedektifidir. Sarah da onun yerine bir davayı takip ettiği sırada, aslında tek benzerinin Beth olmadığını ve akıl almaz bir komplonun içinde olduğunu öğrenir. Aslında kendisi bir seri klonun bir üyesidir.  Diğerlerinin sayısı da kendilerini yaratan insanların kim olduğu da meçhuldür ve şimdilerde işlerini tek tek bitirmek için birileri peşlerindedir. Hayatı iyice alt üst olan Sarah’yı bundan sonra -tahmin edeceğiniz gibi- bir dolu atraksiyon ve gerilim dolu olaylar zinciri beklemektedir.

timthumbb

 KADRO VE KARAKTERLER

 

timthumbSarah Manning, Beth Childs

ve daha nicesi… (Tatiana Maslany):

Sarah hakkında konu kısmındakiler dışında söylenebilecek bir şey yok. Beth ve canlandırdığı diğer klonlar hakkında da ispiyon içereceğinden bahsedilebilecek bir şey yok. Öyleyse bu kadınlara hayat veren Tatiana Maslany‘nin bu karmaşık ve zor rolün altından çok iyi kalktığını, bazen aynı sahnede 3 farklı kişiyi birden canlandırdığını, üstelik bunları farklı aksanlarla oynadığını, hatta bir klonun diğer klonu taklit etmek gibi inanılmaz performanslar sergilediğini, daha şimdiden bir takım ödüller aldığını ve Emmy’ye de göz kırptığını söyleyip geçelim.
Not: Bir de gerek tipiyle, gerek mimikleriyle Özgü Namal‘ı çok mu andırıyor ne? ;)

timthumb (1)Felix Dawkins (Jordan Gavaris):

Felix de Sarah gibi yetimdir. Küçükken aynı aile tarafından evlat edinilmişlerdir ve hala da kardeş gibi yaşamaktadırlar. Felix, açık yaşayan bir eşcinseldir ve Sarah gibi kirli işler yaparak geçimini sağlamaktadır. Karakteri Jordan Gavaris canlandırıyor. Kendisinin ilk büyük işi Orphan Black.

timthumb (2)Paul Dierden (Dylan Bruce):

Paul, Beth’in birlikte yaşadığı erkek arkadaşı. Sarah’nın, Beth’in yerine geçmesiyle birlikte karşısına çıkan sorunlardan biri mi yoksa başına gelen güzel bir şey mi, ne Sarah karar verebiliyor ne de biz… Göründüğünden daha karmaşık ve sırlarla dolu olan Paul’a Dylan Bruce hayat veriyor.  Oyuncuyu 24’ün ömrü kısa sürmüş uzantısı 24: Conspiracy‘den tanıyabilirsiniz.

timthumb (3)Siobhan Sadler (Mrs. S) (Maria Doyle Kennedy):

Mrs. S, Sarah’nın -şimdi de kızı Kira’ya bakan- işçi sınıfından üvey annesi. Karakteri The Tudors, Dexter, Titanic, Downton Abbey gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Maria Doyle Kennedy canlandırıyor.

timthumb (4)Art Bell (Kevin Hanchard):

Art, Beth’in birlikte çalıştığı kıdemli dedektif. Beth’i iyi tanıyan Art, Sarah’nın davranışlarından ortada bir terslik olduğunu sezmeye başlıyor. Karakteri Blue Mountain State, Nikita, Saving Hope, The Firm gibi dizilerde konuk olarak yer alan Kevin Hanchard canlandırıyor.

timthumb (5)Vic (Michael Mando):

Vic, Sarah’nın eski sevgilisi. Sarah’ya uyuşturucu işlerini yürütme konusunda yardımcı olan, düzenbaz, para düşkünü, pislik bir adam. Sarah, Beth’in yerine geçince Sarah’nın öldüğüne inanır ama yine başlarına bela olmadan geri duramaz. Karakteri Michael Mando canlandırıyor.

 

Kadronun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

393_520751634627033_232109377_n

 

REYTİNGLER VE ÖDÜLLER

Dizi, 30 Mart 2013’te yayın hayatına başladı ve ilk bölümü 1,03 milyon kişi tarafından izlenerek, BBC America’da Cumartesi akşamı yayınlanan bir diziye göre çok iyi bir açılış rakamı elde etmiş oldu. Sonraki bölümlerde bu sayı 300-400 bin civarlarına düşse de bu rakamlar BBC America’yı memnun etmiş olacak ki diziye 10 bölümlük 2. sezon onayını verdi. 2. sezonu, 2014 ilkbaharında bizlerle olacak.

1010757_524174680951395_330505876_n
Critics’ Choice Television Ödülleri’nde Tatiana Maslany, “En İyi Kadın Oyuncu (Drama)” ödülünü aldı. Ayrıca sonuçları henüz belli olmayan Television Critics Association Ödülleri’nde, dizinin “En İyi Yeni Dizi” ve “En İyi Kadın Oyuncu” dallarında, 2 adaylığı var. Yakında adayları açıklanacak olan Emmy’lerde de özellikle Maslany’nin aday olabilmesi için ciddi kampanyalar yapılıyor. Hatta hayranların ‘Tatiana Maslany, 6 karakter için ayrı ayrı aday olsun, En İyi Kadın Oyuncu dalında başka kimse aday olmasın!” şeklinde çılgın bir isteği ve hayali var.
timthumb (15)

SON SÖZ

Orphan Black, şüphesiz geçen sezonun en başarılı yeni yapımlarından biri. Şu an 8,1 olan ve gittikçe artan IMDB puanı, bilim kurgu ve dramayı çok iyi harmanlıyor oluşu, zekice yazılmış senaryosu, hiç düşmeyen temposu, akıcı olay örgüsü, izleyiciyi yormayan, heyecanlı ve keyifli seyri, her sahnede ve her bir karakterde ayrı döktürüp bizi kendine hayran bırakan başrol oyuncusu, yine gayet güçlü yan karakterleri ve en önemlisi ‘farklı‘ bir dizi olması nedeniyle kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım. Peş peşe sıkılmadan izleyebileceğiniz, sürükleyici bir şeyler arıyorsanız, Orphan Black‘e bulaşmanızın tam zamanıdır.

Tanıtım Filmi: 

943388_520353388000191_823046380_n