Yabancı dizilerle ilgili iptal, devam, uzatma, konuk oyuncu ve daha türlü türlü haberler gelmeye hız kesmeden devam ediyor ve bunlar da hiç zaman kaybetmeden, 22dakika’da yer alan ilgili yazının yorumlar kısmına ve twitter sayfasına akıyor. Şimdi ise buraları takip etmeyen, gözden kaçıran ya da hatırlamak isteyen okuyucular için bu haberlerin bir kısmını, tek bildiri altında toplayalım dedik. Sevdiğiniz dizilerle ilgili bir olay var mı diye merak ediyorsanız, buyurun yazının devamına.

Öncelikle 6 tane diziyle ilgili olan iptal, devam ve uzatma haberleriyle başlayalım:

NBC‘nin yeni dramalarından Chicago Fire, vasat bir reytingle sezonu açıp, vasat reytinglerle bir süre yoluna devam etmişti. Fakat sonradan içerik olarak ilerledikçe açıldığı için hak ettiği ilgiyi görmeye başlayıp, reytinglerini yükseltince bölüm sayısı 22’ye uzamıştı. Geçen gün de bu sayı 23’e uzamıştı. En sonunda NBC “Oldu ki oldu, bari tam olsun!” dedi ve bir bölüm daha ekleyerek sezonu 24 bölüme tamamladı. Böylece Chicago İtfaiye Teşkilatı’nda çalışan bir grup itfaiyecinin ilişkilerini anlatan ve şimdiden geleceğinin epey parlak olduğunu öngörebildiğimiz diziyi izleme nedeniniz iyice güçlendi. ;)

NBC’nin yeni dizisi Do No Harm, çoklu kişilik hastalığından muzdarip bir beyin cerrahı etrafında gelişecekti. İkinci kişiliğini, yılardır ilaçlarla bastıran doktorumuzun, ilaçlar artık işe yaramayınca geri dönen ve bunun intikamını almaya kararlı, psikopat ve sosyopat ikinci karakteriyle mücadelesini izleyecektik. Gayet de güzel başlayan ve iyi eleştiriler alan Do No Harm, ne yazık ki ikinci bölümü yayınlandıktan sonra iptal edildi. Dizi, ilk bölümüyle Scandal ve Elementary gibi güçlü rakipler karşısında 0,9 reyting dilimi /3,13 milyon izleyici tutturabilmiş ve 4 ulusal kanal içinde bu sezonun en kötü açılışını yapmıştı. Bu hafta reytingini 0,7’ye düşürünce, NBC daha fazla tahammül edemedi ve fişini çekip, önümüzdeki iki hafta için yerine Law and Order: SVU bölümleri yayınlama kararı aldı. Sonrasında, yerine yazın yayınlanması planlanan Hannibal‘ın gelmesi ihtimali var; ama henüz kesin bir şey yok . The Hollywood Reporter,  şu yazısında Lone Star, Ringer, Awake gibi dizilerin de tutmamasından yola çıkarak, Amerikalıların çift kişilik olgusunu bir türlü sevemediği sonucunu çıkarmıştı. Do No Harm da iptaliyle bu tespite destek vermiş oldu.

ABC’nin 5. sezonu devam etmekte olan, başarılı polisiye dizisi Castle‘ın bölüm sayısı 23’ten 24’e uzatıldı. Pazartesi akşamları Hawaii Five-0 ve Revolution gibi güçlü rakipler karşısında yarışan ve haliyle reytingleri düşen dizi, görünüşe göre hala ABC‘yi memnun edebiliyor. (Gerçi bazı çevreler, bu eklenen tek bölüm haberini “Eyvah! İptal edilecek de konuyu toparlaması için 1 bölüm mü eklendi acaba?” diye de yorumlandı. Bakalım, bekleyip göreceğiz. Siz bu arada güncellenmekte olan iptal/devam ihtimalleri listemize bakarak olun.)

 

 

Sırada İngilizlerden bir devam haberi var. 1 Ocak’ta ITV‘de yayın hayatına başlayan, başrolünü Jeremy Piven‘ın üstlendiği dizi Mr Selfridge‘den bahsediyoruz. Bir alışveriş merkezinin yapımı etrafında gelişen ve diğer İngiliz dizilerine göre epey hareketli ve keyifli geçen dönemi dizimiz, 5 bölümü yayınlandıktan sonra 2. sezon onayını aldı. Bu da ilk sezon gibi 10 bölüm sürecek ve 2014 yılı içinde bizlerle buluşacak.

 

 

Şu an 5. sezonu devam eden İngiliz dizisi Being Human‘ın bu sezonunun son sezonu olacağı açıklandı. Merlin’de olduğu gibi son 5 bölüm kala final yapacağı açıklanan dizi, bilindiği üzere çok yakın arkadaş olan bir vampir, bir kurtadam ve bir hayaletin başından geçenler üzerine kurulu bir yapım. Amerikan versiyonunun 3. sezonu ise halihazırda Syfy kanalında devam etmekte.

 

 

 

 

İskoçya’da yaşayan bir grup lezbiyenin aşk ve seks ilişkileri, aile meseleleri, kariyer hayatları üzerine kurulu İngiliz draması Lip Service, 18 Mayıs 2012’de 2. sezon finalini yapmıştı ve o zamandan beri yeni sezona dair bir ses çıkmamıştı. Geçtiğimiz Ocak ayında ise BBC Three, düşük izlenme oranları nedeniyle diziyi iptal ettiğini açıkladı.

 

Gelelim diğer haberlere…

 

Up All Night‘ın karışık durumlarından daha önce bahsetmiştik. Kısaca hatırlatacak olursak…
Düşen reytingler üzerine 2. sezon bölüm sayısı sadece 5 olarak uzatılmıştı (16 bölüme tamamlanmıştı) ve kalan bu 5 bölüm de çoklu kamera tekniğiyle çekilmeye başlanacak, yani dizi artık kahkaha efektli sitkom olacaktı. Bu haberden sonra dizinin yürütücüsü ve yaratıcısı ekipten ayrılmıştı. En son gelen habere göre ise başrol oyuncusu Christina Applegate de diziden ayrıldı. Deadline’ın haberine göre yerine Friends‘in yıldızı, şimdilerde de bir yaz dizisi olan Web Therapy‘nin başrolunü üstlenen Lisa Kudrow düşünülüyormuş. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Bunu ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

Tüm dünyada elektriklerilerin kesilmesiyle gelişen olaylar üzerine kurulu, kıyamet sonrası (post apokaliptik) dizisi Revolution, bildiğiniz gibi Kasım ayındayken, 25 Mart’ta dönmek üzere, uzun bir ara vermişti. Kanalı NBC, bu arada izleyici fazla soğumasın diye düşünmüş olacak ki dizi için 6 bölümlük bir animasyon web dizisi hazırlattı. 21 Ocak – 18 Şubat tarihleri arasından her Pazartesi yayınlanan diziyi NBC resmi web sitesinden ve Youtube üzerinden izleyebiliyorsunuz. Şu ana kadar 3 bölümü yayınlanan serinin bu bölümlerini paylaşmayı ihmal etmiyoruz elbette:

1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. bölüm

Revolution haberine benzer bir ise yine NBC cephesinden. Revolution gibi popüler yarışma programı The Voice’ın arkasından yayınlanarak yüksek reytingler elde eden, Matthew Perry‘li komedi dizisi Go On‘un da 4 adet web bölümü var artık. Yan karakterlerin ön plana çıktığı bu bölümler ise her Salı günü çıkıyor. Şu ana kadar yayınlanan 3 bölümü aşağıdaki bağlantılardan izleyebiliyorsunuz.

Kamera arkası | 1. bölüm | 2. bölüm

Dizinin bahsi geçmişken, bir konuk haberi de verelim:

Dizide beklenen ilk Friends buluşması gerçekleşiyor. Kim bu isim diye merak edenler aşağıdaki ispiyon uyarısına tıklayabilir.

Courteney Cox

 

Starz‘ın son yeni dizisi Da Vinci’s Demons‘ın epey göz dolduran bir afişi çıktı. Yanda da gördüğünüz posterin büyük haline şuradan ulaşabilirsiniz. Dizinin 12 Nisan Cuma akşamı, Spartacus finalinin arkasından yayınlanacağını ve dizi ile ilgili ayrıntılara şu yazıdan ulaşabileceğinizi hatırlatalım.

 

 

 

 

American Horror Story‘nin 3. sezonunda da yer alması kesinleşen 3 isim daha önce belli olmuştu. Bunlar da bildiğiniz üzere Jessica Lange, Sarah Poulsen, Evan Peters şeklindeydi. Son gelen haberle birlikte 3 kişi daha kesinleşmiş oldu. Bu isimler ise Frances Conroy, Lily Rabe ve ilk sezonda Violet karakteriyle izlediğimiz ama 2. sezonda göremediğimiz Taissa Farmiga. (Kaynaklar: 123) Dizi, diğer iki sezonunda olduğu gibi  sonbahar aylarında karşımızda olacak.

 

 

Yazıyı güzel bir videoyla kapatıyoruz.
Geçen yıl Nisan ayında tanıştığımız ve Haziran ayında ilk sezonunu kapatan, Lifetime draması The Client List‘in 2. sezonu içi bir video hazırlanmış. Videoda 2. sezondan herhangi bir yeni görüntü yok; ama eğlenerek izleyeceğiniz, keyifli görüntüler olduğuna emin olabilirsiniz. En iyisi ne olduğunu söylemeyelim, gelin kendiniz görün. ;)
Bitirmeden, dizinin 15 bölümlük 2. sezonunun 10 Mart Pazar akşamı başlayacağını hatırlatıyor, hala diziye bulaşmamış ama bulaşmayı düşünen okuyucaları, şu yazıya yönlendiriyoruz.