Outnumbered
Outnumbered

Genellikle dizi tanıtımlarında ya ilk bölümden, ya da dizi genelinden ispiyon vererek konu anlatımı yaparız. Fakat inanın ki bu diziyi uzun zamandır takipteyim ve bir gün tanıtımını yapsam nasıl rahat olacağımı (hiçbir şekilde ispiyon içermiyor ki bu dizi babında) düşünürdüm hep (aslında komedi kategorisine giren ekser diziler böyledir).Dilerseniz yeni sezonda amerikan uyarlamasını da (hiç sanmıyorum orjinali kadar (!) olacağını ama) “belki” izleyeceğimiz kendi tabirimle “Şirinler“, gerçek ismiyle Outnumbered namlı ingiliz şukelası diziye göz atalım.* İspiyon yemeyeceğinizden emin olarak devam edebilirsiniz.

tam kadro tüm aile
tam kadro tüm aile

Dizi, içinde bulunduğumuz zaman dilimi itibariyle 4. sezonuna yeni başlamış (malumunuz ingiliz dizileri bölüm kıtlığıyla ünlüdür) fakat her an bitmek üzeredir. Outnumbered ekrandaki serüvenine 2007’de bbc ONE’da başladı. 2008’de 2. sezonuyla ekrana gelen dizi müteakip sezona 2 sene ara vererek 2010’da başladı. Dizinin reyting durumu muhteşem değil, fakat topladığı ödüllerle devam etmeye mahkum olmuş gibi;

Comedy.co.uk, Royal Television Society, British Comedy Awards ve Broadcasting Press Guild gibi yerlerden ödülleri mevcut.* Konusu oldukça basit ama bir o kadar da karışık; Anne, baba ve birbirinden farklı 3 çocuğun gündelik yaşam hikayesi!Dizinin yazar, yapımcı ve yönetmeni Andy Hamilton. Hugh Dennis ve Claire Skinner mağdur anne-baba rolündeler. Mağdur dedim çünkü sahip oldukları 3 çocukla baş etmek her baba yiğidin (ya da annenin) harcı değildir.

Jake, Ben, Karen
Jake, Ben, Karen

Çocuklar hem meraklı, hem yaramaz, hem de oldukça şirinler. Özellikle Ben insanı sinir küpü yapacak derecede bir karakter. En büyükleri Jake oldukça sakin tabatlı ve akıllı ama bazen o bile çileden çıkartıyor. En küçükleri Karen büyümüş de küçülmüş sanki!
* Karen karakterini canlandıran minik Ramona Marquez‘i dizinin yapımcısı bir doğum günü partisinde (etrafta koştururken hareketlerini ve rahatlığını çok beğenmiş de öyle) keşfetmiş. Ramona Marquez (8 yaşındayken) 2009’da British Comedy Award‘dan “Best Female Comedy Newcomer” ödülünü alarak son 20 yılda ödül alan en genç kazanan unvanını da edinmiş.Çok seveceğinizden emin olmakla beraber şiddetsiz tavsiyedir!
Tanıtım videosu‘na göz atın derim;

http://www.youtube.com/watch?v=ZGzdBHdJOIg