Oz

Oz

Benim gibi OZ dizisini sevenler ve duymamış olanlar için hazırladığım OZ yazılarının üçüncü ayağında Oz karakterlerinin önde gelen mahkumlarını tanıttığım ilk yazının devamı niteliğinde olan hapishanede çalışan karakterleri hatırlatmak istiyorum.

Tim McManus (Terry Kinney)

Tim McManus, Oz’daki en iyi şartların olduğu Emerald City biriminin idealist yöneticisidir. Diğer hapishane görevli ve yöneticilerinin aksine, mahkumlara karşı asla inançsız olmamış ve onların değişip gelişebileceğine inanan yüksek eğitim görmüş yöneticisidir. Bir çok kez müdür Leo Glynn’le çatışsa da yine de mahkumlara olan inancından vazgeçmez. Aynı zamanda renkli bir seks hayatı da olan McManus, OZ’da çalışan bir çok kadın görevliyle ilişkiye girmiştir. Birçok olumlu tarafının olmasının yanı sıra, olumsuz yanları da fazladır. Olumsuz yanları aşırı egoist, aşırı idealist ve toy olmasıdır. Olumlu yanları ise adalete, erdemliliğe olan inancı ve insanlara yardım etmenin işleri daha iyi yapacağına inanmasıdır. Her ne kadar Emerald City’i çok sevse ve orayı mahkumların birlikte yaşayabileceği ideal bir hapishaneye çevirebileceğini düşünse de asla OZ’un derinliklerini ve karanlık taraflarını görememiş, kendi kurduğu ideal dünyada kaybolup gitmiştir.

Warden Leo Glynn (Ernie Hudson)

Hapishanede eski moda ve muhafazakar Afrika kökenli Amerikan polis memuru olarak çalışmaya başlayan Glynn, Tim McManus’un aksine mahkumların daha iyi hale gelmeleri için değil, cezalarını çekmeleri için hapishanede kalmalarını düşünmektedir. Glynn, tüm hapishanenin sorumluluğunu, sağ görüşlü Vali James Devlin’e karşı sık sık çatışan fikirleriyle üstlenmektedir. Yine de tüm personel ve mahkumlar, olması gerektiği gibi müdür Glynn’e ciddi anlamda saygı duyarlar.

Vali James Devlin (Željko Ivanek)
Oz’un bulunduğu eyaletin (neresi olduğu belli değil) valisi olan James Devlin, her zaman kendi çıkarlarını düşünen, hapishanenin hiç bir görevlisi tarafından sevilmeyen ve ciddi anlamda hapishanenin gelişimini engelleyen kişi olarak bilinir. Geleceği zaman hapishane yönetimi büyük bir stres içinde olur ve görüşmeler sıklıkla valinin kazandığı tartışmalarla sona erer.

Rahip Ray Mukada (B.D. Wong)

Hapishanenin katolik rahibi Ray Mukada. Kardinal Francis Abgott hizmetinde görev yaparken onun aşırı muhafazakar düşünceleriyle çatışan Ray, bu durumdan ötürü OZ’a sürülür ve çalışmalarına oradaki azılı mahkumlarla devam eder. Mukada, Rahibe Peter Marie ile birlikte mahkumların sorunlarını dinler ve günah çıkartma işlerini yapar. Rahip, dizideki en iyi niyetli ve en yardımcı karakterlerinden biri olarak görülebilir. Bir çok mahkumu uyuşturucu kullanımından, cinayetlerden ve bunun gibi işlerden vazgeçirmiş başarılı bir rahiptir.

Rahibe Peter Marie Reimondo (Rita Moreno)
Hapishanede rahibe ve psikolog olarak görev yapan Peter Marie, OZ’un en etkili görevlilerinden biridir. Mahkumlarla son derece etkili iletişim kurabilen rahibe, aynı zamanda dediklerini dinlettirebilen başarılı bir psikologtur. İdam cezasına karşıdır ve genel olarak Tim McManus’un düşüncelerine yakın bir tavır sergiler. Magazinsel bir ayrıntı olarak mahkumlar arasında en seksi kadın çalışan olarak seçilmişliği vardır.

Doktor Gloria Nathan (Lauren Vélez)
Doktor Gloria, hapishane hastanesinde devamlı olan kavga ve yaralamalar sonucu gelen mahkum ve gardiyanlara ilk müdaheleyi ve gerekli tedaviyi yapan görevlidir. Çoğu zaman kontrollü ve sakin kalmaya çalışsa da çığrından çıktığı zamanlar da olmuştur. Mahkum Ryan O’Reily‘e karşı hissettiği duyguları, kafasını karmakarışık yapmış ve hayatını değiştirmiştir.

Diane Wittlesey (Edie Falco)
OZ’daki ilk kadın gardiyan olan Diane, boşanmayla sonuçlanan bir evlilik, yoksulluk, alkolizm, uyuşturucu gibi bir çok kötü olayı geçirdiğinden suçluların ortamında çalışması zor olmamıştır. Hapishanenin içerisinde olaylara müdahale eden ceza memuru olarak çalışan Diane, başka bir iş bulamadığından orada çalışmak zorunda kalmıştır. Kanser olan annesine ve küçük çocuğuna bakabilmek için zorlu şartlarda çalışmayı kabul eden Diane, mahkumlarla devamlı içe içe olmanın getirdiği şartlarla bazı pis işlere de bulaşmıştır. Ayrıca, bir zaman McManus’la da aşk yaşamıştır. Dizi boyunca hayatta kalan nadir karakterlerden biridir.

Claire Howell (Kristin Rohde)
Hapishanenin diğer kadın gardiyanı Claire, OZ’da bulunan kimi mahkumlardan bile daha kötü karakteriyle her türlü pis işe bulaşır. Potansiyeli olan mahkum ve gardiyanları, kendi çıkarları doğrultusunda bazen sadece zevkleri için kullanır. Şiddet olaylarında, durumu yatıştırmak yerine daha agresif davranmayı tercih eder.

Sean Murphy (Robert Clohessy)
Bahsedeceğim son karakter İrlanda kökenli Amerikan ceza memuru Sean Murphy, dürüst ve güvenilir biridir. Murphy, OZ için McManus tarafından özenle seçilmiştir. Müdür Glynn’ın ve McManus’un en çok güvendikleri adam olan Murphy, barındırdığı adil, dürüst ve adalete olan inancı gibi özelliklerle diğer hapishane görevlilerinden ayrı bir yerde tutulabilir. İrlandalı olması sebebiyle O’Reilly’e karşılıklı saygı içerisinde ayrıcalıklı davranan Murphy, onun çevirdiği entrikaları gördükten sonra bu tutumuna da bir son vermiştir.