OZ
OZ

Tanıtmak istediğim dizi Tom Fontana tarafından yaratılan, 1997-2003 yıllarında 6 sezon boyunca oynamış, yükselen dizi furyasının gölgesinde kalmış ama benim açımdan ve eminim ki bir çok kişi için de çok önemli bir seri olan ”OZ”. Tam adı Oswald State Correctional Facility olan bu maksimum güvenlikli hapishaneye mahkumlar kısaca OZ adını vermiştir.
HBO kanalında yayınlanan OZ acımasız hapishane koşullarını ve mahkumların psikolojisini ele alan oldukça sert ve herkese hitap etmeyen bir dizidir. 6 sezon boyunca hapishane ortamında geçen ve izleyenlere adeta hapisteymiş hissi yaşatan dizide oynayan hiçbir karakterin ne zaman öleceği belli değildir. En azılı mahkumların yer aldığı bu hapishanede her türlü pis iş dönmektedir. Uyuşturucu, seks, çete savaşları, rüşvet gibi olaylara mahkumların yanı sıra gardiyanlar da bulaşmaktadır.

Hapishanedeki gruplaşmalar Amerikan Hapishanelerinde oluşan gruplaşmalardan esinlenerek Naziler, İrlandalılar, İtalyanlar, Latinler, Müslümanlar, Zenciler, motorcular, gayler ve diğerleri olarak ayrılıyorlar. Her grubun karizmatik bir lideri olmakla beraber çete savaşlarında liderlerin sözü geçer ve çete ona göre hareket eder. Mahkumlar dışında OZ‘u idare eden bir müdür (Ernie Hudson) ve mahkumların her şeyleriyle ilgilenen bir yöneticinin (Terry Kinney) yanı sıra rahibe (Rita Moreno), rahip (B.D. Wong), doktor (Lauren Vélez) ve gardiyanların rol aldığı dizide, bir de zaman zaman hapishane yönetimine ciddi zorluklar çıkaran bir vali de (Zeljko Ivanek) yer alır.

Dizideki karakterler ile ilgili yazı dizimizi şuralardan takip edebilirsiniz:

”OZ” KARAKTERLERİ (Mahkumlar)
”OZ” KARAKTERLERİ – 2 (Hapishane Görevlileri)
”OZ” KARAKTERLERİ – 3 (Mahkumlar)

OZ
OZ

Karakter incelemeleri tek bir yazıyla yapılamayacağından her bir karakteri ayrı ayrı incelemek üzere bu yazıda şimdilik bu kadarından bahsederek geçiyorum. Her bölüm tekerlekli sandalyedeki mahkum August Hill’in (Harold Perrineau) bölümdeki olayların açılımını yapan felsefi konuşmalarıyla başlar, bölüm aralarında tekrar girer ve bölümün finali bu konuşmalarla biter ve vurucu son gelir. Bu açıdan OZ aslında zorlu hapishane şartlarının yanı sıra yaşam, insan, dünya hatta din gibi tabu konular hakkında oldukça etkileyici şeyler söyleyen felsefi bir dizi olarak da görülebilir.
Bir çok bölümü farklı yönetmenler tarafından yönetilen dizi 6 sezon boyunca karamsar etkisini yitirmez ve izleyicilere belki de hüzünlü gelebilecek bir sonla veda eder. Merak edenlerin HBO’nun OZ sitesini ziyaret etmesini tavsiye ederim. Tabii ki ondan sonra diziyi birinci bölümünden başlayarak izlemelerini şiddetle öneririm. Eğer hiç bilginiz yoksa fikir edinmek için açılış videosunu izleyerek başlayabilirsiniz.
Son olarak dizinin ağır şiddet ve cinsel sahneler içerdiğini söylemek istiyorum.

OZ
OZ