Perception

Yaz yenilerini bizlerle buluşturan, The CloserLeverage ve Rizzoli and Isles gibi başarılı yapımların kanalı TNT, 2011 yılının başlarında yeni bir polisiye dizi için onay vermişti. Bu yılın Temmuz ayında karşımıza çıkan Perception, 17 Eylül 2012 itibarıyla ilk sezonunu sonlandırdı ve 2. sezonuna kadar araya girdi. Ben de bu nedenle, hoşuma giden bu dizinin tanıtımına girişeyim dedim. Eğer nasıl bir dizidir derseniz buyurun yazının devamına.

Perception da günümüz pek çok polisiyesi gibi genel olarak her bölümü farklı bir cinayet davası üzerine kurulu bir polisiye. Ama çoğunluğun aksine, başrolünde bir birimdeki polisler değil,  üniversitede ders veren ve FBI’a davalarda yardım eden bir profesör var.

Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşmakta ve 13 bölümlük 2. sezon onayını da kanaldan almış durumda. Giriş kısmını fazla uzatmadan dizinin karakter bazlı konusuna geçecek olursak:

Perception - Dr. Daniel PierceDr. Daniel Pierce, Sinir Bilimi (nöroloji bilimi) olarak tanımlayabileceğimiz (Neuroscience) alanda uzmanlaşmış ve üniversitede bununla ilgili ders veren bir profesör. İnsan psikolojisinden iyi anlayan ve yaşanılanlara karşı bakışı diğer herkesten farklı olan Daniel, bankalara güvenmeyen, hükümeti ve polisi de pek sevmez tipli biri.  İnsanlarla ilişki kurma konusunda da beceriksiz; daha doğrusu, aşırı ve gereksiz kalabalığı hiç sevmiyor. Derslerdeki konuşmaları oldukça ilgi çekici ve tüm bunların yanında, klasik müzik ve bulmaca manyağı da denilebilir. Peki, böylesi bir insanın hiç mi kusuru yok?

Elbette var. Daniel paranoyak şizofreni hastası ve bir aralar tedavi de görmüş, ama tam olarak iyileştiği de söylenemez. Eğer günlük rutinini koruyup ona göre davranırsa, kendisi ve sağlığı için sorun yaratacak hiçbir şeyle karşılaşmıyor. Daniel, böylesi normal bir gününü yaşarken karşısında bir anda, eski zamanlardan tanıdığı birini buluveriyor: Kate Moretti.

Perception - Kate MorettiKate, Daniel’ın eski öğrencilerinden ve yeniden Chicago’ya dönen bir FBI ajanı. Biraz inatçı, işini önemseyen ve -kimi zaman fikirlerini saçma bulsa bile- Daniel’a güvenen, Daniel’ın sorununun bilincinde olsa da bunu dert etmeyen, genellikle de onun arkasında duran biri. Eski hocası Pierce’tan aniden bıraksa da bir zamanlar yaptığı gibi bir cinayeti çözmesinde yardımcı olmasını, danışman olarak destek vermesini istemek için karşısına çıkıyor. Daniel da başlarda pek istekli olmasa da işin içine giriyor ve incelemeye katılıyor. İşte, o zamandan itibaren sadece beyni değil, hastalığı da işin içine giriyor ve dizi de bir nevi, resmen başlamış oluyor.

Daniel, vakayla ilgilenirken bir anda gerçekte var olmayan birini görüp onunla olayla ilgili konuşmaya başlıyor. Aslında başlarda bilerek bunu görmezden gelse de bu sanrılarının cinayette yol bulmasına yardımcı olduğunu fark edince, bulduklarının peşinden gidiyor demek daha doğru olur. Yani, aynı zamanda kusurları kendisine yardımcı olan cinsten de biri.

 

Perception

                 Kate – Daniel – Lewicki – Natalie

Perception, temel haliyle Daniel’ın gördüğü sanrılar, okulda yaşadıkları, Kate’le beraber çözmeye çalıştıkları olaylar, bu sırada  başlarına gelenler ve Daniel’ın olay boyunca yaptığı tespitler üzerine kurulu. Zira, olaylar bazı zamanlarda beyni ilgilendiren noktalarla da ilişkilenebiliyor. Konunun ardından karakterlerle devam edersek, bu TNT yapımının sahip olduğu ve tanıtımda bahsedilmesi gereken 2 ana karakter daha olduğunu söyleyebiliriz: Max Lewicki ve Natalie Vincent.

Bunlardan Lewicki, Daniel’ın derslerdeki asistanı ve bir nevi yaşam koçu. Onun günlük rutinini korumasında ve gerçek dünyayla bağlantılı kalmasında yardımcı, zaman zaman çekilmez olsa da Daniel’ın her daim yanında olan biri. Ayrıca, okul yönetimi ve dekanla da arasında köprü görevini görüyor. Natalie ise Daniel’ın daimi ziyaretçisi. Geçmişiyle ilgili pek bilgi sahibi olmadığımız ve yaşanılanlar üstüne Daniel’a akıl veren, onu dinleyen kişi.

Perception

Konu ve karakterlerin ardından kadrodan da bahsedecek olursak:

Dizinin başrolü nevrotik profesör Daniel Pierce, çoğunluğun Will&Grace‘in Will’i olarak tanıdığı Eric McCormack tarafından canlandırıyor. Pierce’in şimdilerde ajanlık yapan eski öğrencisi Kate Moretti, birçok sinema filmininde ve çeşitli dizilerde birden çok bölümde yer almışlığı bulunan Rachel Leigh Cook‘a emanet. Diğer 2 ana karakterden asistan Lewicki’yi, bolca konuk oyunculuk yapmışlığı olan Arjay Smith, Natalie’i ise çoğu insanın halen The O.C.‘den bildiği Kelly Rowlan canlandırıyor.

Perception

Perception, sadece polisiye üzerinde yoğunlaşmayıp, karakterlerine de zaman ayırmayı başaran ve bunu güzel yapan bir dizi. Özellikle  Daniel’ın hastalığı ve sanrılarını işleyiş yolu, birçok insanın hoşuna gidebilecek bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Hastalığıyla ya da Daniel’ın uzmanlık alanıyla vakaları ilişkilendirirken kullanılan yollar da kimi zaman gayet akıllıca kurgulanmış durumda. Dizinin ilerledikçe insanı saran bir yapısı var.

Aldığı en genel eleştiri de House MD, Monk, Sherlock ya da Lie To Me gibi geniş kitlelerce sevilmiş dizilerin hepsinden bir parça taşıdığı -ki bu benim de katıldığım bir detay. Sahip olduğu oyunculuklarsa, bu tarzda bir dizi için gayet yerinde. Sonuçta Perception, farklı türden bir polisiye arayan herkes için hiç değilse denenmesi için bile itinayla tavsiye edilebilecek bir yapım.

İzleyen ve izleyeceklere iyi seyirler…

Perception