HBO, 21 Haziran’da ekranı yeni bir dönem dizisiyle buluşturdu. Polisiye, suç ve dönem draması özelliğindeki Perry Mason, 8 bölümlük ilk sezonunu tamamladı. Mini dizi olarak hazırlanan diziye ikinci sezon onayı da çıktı.

Erle Stanley Gardner‘ın yarattığı aynı isimli karaktere dayanan diziyi Rolin Jones ve Ron Fitzgerald yarattı. Yapımcılar arasında Robert Downey Jr. ve eşi Susan Downey‘in şirketi Team Downey de yer alıyor. Hatta proje gündeme ilk geldiğinde Downey Jr.’ın başrolü üstleneceği konuşuluyordu, ancak daha sonra yapımcılıkta kaldı.

İlk sezonun beş bölümünü Tim Van Patten, üç bölümünü (4, 5, 6) Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven yönetti. Matthew Rhys‘in başını çektiği kadrosunda Juliet Rylance, Chris Chalk, Shea Whigham, Tatiana Maslany, John Lithgow, Gayle Rankin ve Veronica Falcón gibi isimler yer alıyor.

Emily Dodson

1932 yılında, ABD’de Büyük Buhran‘ın etkisinin devam ettiği bir dönemdeyiz. Kıt kanaat geçinen Perry Mason, özel dedektif olarak çalışmasının yanı sıra bir çiftliği idare etme gayretinde. I. Dünya Savaşı’ndan kalma travmaları olan ve evliliği bozulan Perry, medyada geniş yer bulan bir çocuk kaçırma olayına dahil oluyor. Yaptığı araştırma o, müvekkili ve şehir için ciddi sonuçlar doğuruyor.


Bir yaşındaki Charlie Dodson ortadan gizemli bir şekilde kaybolduğunda olayla ilgisi olduğu düşünülen anne Emily Dodson suçlanır.

Kariyerinde zor bir dönem geçiren avukat Elias Birchard “E.B.” Jonathan, Emily’nin savunmasını üstlenir. Onunla daha önce çalışmış olan Perry de bunun ardından dahil olur. Bu sırada yolları “Radiant Assembly of God” isimli dini bir gruba liderlik yapan ve mucizeler yarattığına inanılan Rahibe Alice McKeegan’la kesişir.

Elias Birchard “E.B.” Jonathan

Rahibe Alice McKeegan

Perry Mason, HBO’nun kalite denebilecek dizilerinden birisi. Matthew Rhys ve John Lithgow başta olmak üzere iyi iş çıkaran bir kadrosu var. Tatiana Maslany, Juliet Rylance ve Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenlik yapışı da bonus oldu.

Mini diziymiş gibi hazırlanan dizi, gördüğü ilginin ardından ikinci sezon onayı aldığı için devam edecek. Dolayısıyla sezon finalinde sanki mini diziymişçesine bir kapanış yapıyor. Bununla da bir sorunum yok ki zaten aşağı yukarı benim de aklımda böyle bir şey vardı. Perry Mason, yer yer yavaş akan ve merkezindeki davayı fazlasıyla dallanıp budaklandıran bir yapım. Sezonu bitirdiğimizde davanın başı bir yere sonu başka bir yere bakıyordu resmen. Bu da yer yer dağıttı, bazen sinir bozdu, bazen de gayet tatmin edici sonuçlar doğurdu.

İkinci sezonda belli karakterler etrafında yeni bir davayla devam etmelerini tercih ederim. Gerisini kendileri bilir tabii, geldiklerinde yeniden görüşmek dileğiyle.

Perry Mason genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.