Bir süredir ara verdiğim profil yazılarına, en başarılı İngiliz aktörlerden biri olduğunu düşündüğüm James Purefoy ile devam ediyorum. Dış görünüşü kadar oyunculuğuyla da bizleri etkilemeyi başaran yakışıklı oyuncumuzun, yer aldığı yapımlardan ispiyon içeren profil yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

Ironclad'dan

Ironclad’dan

Tam adı James Brian Mark Purefoy olan oyuncumuz 3 Haziran 1964’te, İngiltere’nin Somerset şehrinde dünyaya geldi. 16 yaşında okulu bırakan Purefoy, çeşitli işlerde çalıştı (Örnek verecek olursak, bir süre domuz çiftliğinde çalıştığı biliniyor.). Daha sonra akşam okuluna dönüp Central School of Speech and Drama‘ya (CSSD) girdi.1996 senesinde, kendi gibi oyuncu olan Holly Aird ile dünya evine giren oyuncumuzun evliliği 2002 senesine kadar sürdü. Çiftimizin 1997’de doğmuş, Joseph isminde bir de oğulları var.#Yazının bundan sonrasını, James Purefoy’un yer aldığı yapımları gruplayarak devam ettirdim. Herhangi bir kronolojik durum söz konusu değil.

Bedrooms and Hallways'den

Bedrooms and Hallways’den

Yer aldığı sinema filmleri:
Feast of July: Ben Chaplin ileBedrooms and Hallways: Kevin McKidd ileJilting Joe: Geraldine Somerville ileMansfield Park: Lindsay Duncan ileWomen Talking Dirty: Helena Bonham Carter ileLighthouse: Rachel Shelley ileMaybe Baby: Hugh Laurie ve Joely Richardson ileThe Wedding Tackle: Tony Slattery ileDomani: Ornella Muti ileA Knight’s Tale: Heath Ledger ileResident Evil: Milla Jovovich ve Eric Mabius ilePhoto Finish: Aidan Gillen ileGeorge and the Dragon: Patrick Swayze ileBlessed: Heather Graham ileVanity Fair: Reese Witherspoon ileGoose on the Loose: Chevy Chase ileLena: The Bride of Ice: Valentina Cervi ileSolomon Kane: Mark O’Neal ileIronclad: Paul Giamatti ile birlikte yer aldı.Yer aldığı sinema filmlerinden öne çıkanlardan bahsedelim. Oyuncumuzun ilk olarak göze çarpması, 1998 yılındaki LGBT sineması Bedrooms and Hallways ile gerçekleşti. Bu filmde, ileride Rome‘da rol arkadaşı olacak olan Kevin McKidd‘in sevgilisi olarak bulundu. Sonraki sene de yine ileride Rome’da rol arkadaşı olacak olan Lindsay Duncan ile birlikte Mansfield Park‘ta gördük kendisini.

Blessed'den

Blessed’den

2000 senesinde, yukarıdaki isimler haricinde, kadrosunda Emma Thompson‘ı ve Mr.Bean tiplemesiyle dünyanın dört bir yanında tanınan Rowan Atkinson‘ı da bulunduran Maybe Baby‘de dişe dokunur bir rol kaptıktan sonra, oyuncumuzu 2001 senesinde bir İtalyan filmi olan Domani‘de gördük. Peşinden, 2002’de başlayan ve en son dördüncü filmi çıkan Ölümcül Deney (Resident Evil) sersinin ilk filminde yer adı.Bu deneyimden de sonra, yakışıklı aktörümüzü genelde başrolde seyrettik. Bunlara örnek olarak korku filmi Blessed ve birkaç ülkenin birlikte imza attığı George and the Dragon ve Solomon Kane gösterilebilir.

Camelot'tan

Camelot’tan

Konuk oyuncu olarak yer aldığı diziler:
The Case-Book of Sherlock Holmes = 1 bölümBoon = 1 bölümRides = 4 bölümCrime Story = 1 bölümCamelot = 3 bölümRev. = 1 bölümOyuncumuzun tek bölüm yer aldığı dizilerden Rev. (bu dizi de sitkom) hariç diğer üçü, her bölüm farklı konu üzerinden devam eden yapımlar. Bunların haricinde, 1 bölümden fazla yer aldığı 2 yapımda da gayet önemli karakterlere hayat verdi. Camelot‘ta kötü kral Lot olarak seyrettik kendisini. Ne yazık ki hikayedeki ömrü beklediğimizden kısa sürdü.

Injustice'den

Injustice’den

Kadrolu olarak yer aldığı mini diziler:
The Tide of Life (1996)The Tenant of Wildfell Hall (1996)Have Your Cake and Eat It (1997)A Dance to the Music of Time (1997)Metropolis (2000)The Summit (2008)Diamonds (2008)Injustice (2011)Oyuncumuz İngiliz olunca, yer aldığı mini dizilerin ardı arkası kesilmiyor. Böyle olunca da bu dizileri ayrı bir başlık altında toparlamak gerekti.Bu liste arasında dikkat çekenlerin başında, şu an Desperate Housewives‘da yer alan Jonathan Cake‘i de kadrosunda bulunduran Channel 4 dizisi A Dance to the Music of Time; Afrika’daki elmas işine dikkat çeken Diamonds ve hukuka inancını kaybetmiş bir avukat olan William Travers’ın hikayesini bizlere sunan Injustice geliyor.

Rome'dan

Rome’dan

Kadrolu olarak yer aldığı diziler:
Kadrolu olarak yer aldığı ilk diziler, 1995’teki 4 bölümlük Tears Before Bedtime ve 1990-1991 arasında yayınlanmış 7 bölümlük Coasting. Tek sezon sürmüş bu iki dizi hakkında bilgi bulmak ne yazık ki imkansız. Onun için, diğer dizilerine geçiyorum.Rome
BBC/HBO ortak yapımı dizimiz, aynı zamanda oyuncumuzun canlandırdığı en popüler karakter. Purefoy, toplam iki sezon boyunca Sezar’ın hizmetkârı Romalı komutan Mark Antony’ye (Marcus Antonius) hayat verdi. Dizi boyunca bir yandan da komutanımızın çapkınlıklarına şahit olduk.

The Philanthropist'ten

The Philanthropist’ten

The Philanthropist
Oyuncumuzun bir diğer dizisi ise, başrolünde yer adığı The Philanthropist oldu. Her bölümü farklı bir ülkede, farklı konularla geçen dizimiz, NBC’nin azizliğine uğrayan bir başka yapım oldu ve 8 bölüm sürdü. Oyuncumuzu, zengin hayırsever Teddy Rist olarak seyrettik.