Daha önceleri katkıda bulunduğum biyografi yazılarına bu sefer de özellikle True Blood‘da izlemekten keyif aldığım oyunculardan Kristin Bauer ile devam edeyim dedim. Yalnız, başlamadan önce belirtmekte fayda var: Yazı, oyuncunun yer aldığı yapımlarla ilgili hafif de olsa ispiyon içeren bir profil yazısı.

Kristin Neubauer, 26 Kasım 1966 tarihinde, atlarla ve silahlarla birlikte çiftlik hayatı içinde geçirdiği bir çocukluk yaşadığı Racine, Wisconsin’de dünyaya geldi. Racine’in bilindik özel okullarından The Praire School‘a giden Bauer, Washinghton Üniversitesi, St Louis’de Güzel Sanatlar okuyarak mezun oldu. Uzun yıllardır oyunculuk işinde olsa da çoğunluğu portreler üzerine olan birçok resim çalışması olan Kristin, aynı zamanda ateşli bir hayvan hakları savunucusu. ALDF dahil olmak üzere, çeşitli kuruluşlarla birlikte hayvanların korunması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çeşitli çalışmalarda bulunuyor.

Abri ve Kristin van Straten

Abri ve Kristin van Straten

Güzel oyuncu, The Lemmings grubunun solisti Abri van Straten ile evli. Önce şarkılarına, sonra kendisine hayran olduğunu söylediği kocasıyla 1 Ağustos 2009’da ailesinin evinde evlenen Kristin, eşiyle birlikte Los Angeles’ta hayvanlarla iç içe olduğu bir evde yaşıyor.Ufak not: Kristin Bauer, diyetisyeninin ofisinde CD’sini görüp de merak ettiği bir şarkıcının şarkılarını dinler ve hayran olur. Sonrasında Abri’ye aralıklı zamanlarla 3 e-posta yazar. 3 haftalık bir “görmezden gelinmenin” ardından, ikili öğlen yemeğine çıkar ve gerisi gelir… Ayrıca, Abri van Straten’ın Monet adlı şarkısı Kristin Bauer için yazılmıştır.

Kristin Bauer, oyunculuk kariyerine başlayışını 1994’te (28 yaşındayken) NBC‘nin 8 sezonluk draması L.A. Law‘daki konuk oyunculuğu (8×11) ile gerçekleştirdi. Sinema dünyasına ise yine konuk oyunculukla, 1995 yapımı başrolünde Bridgette Nielsen ve Craig Fairbrass de bulunduğu Galaxis filmindeki komutan rollerinden birinde yer alarak giriş yaptı. Aradan geçen 18 yıl boyunca oyuncunun yer aldığı yapımların en önemlilerinden bahsedecek olursak:

Bauer, kariyerindeki ilk düzenli oyunculuğu 1995 yılında ana karakterlerden biri olarak yer aldığı The Crew dizisiyle yaptı. Oyuncu, Friends‘in uçakta geçeni olarak lanse edilen dizide, uçuş elemanlarından birini canlandırıyordu. Ama FOX düşük reytingleri nedeniyle, ilk sezon sonunda diziyi iptal etti. Desperate Houseviwes’tan tanıdığımız ve son dönemde American Horror Story‘de de gördüğümüz Christine Estabrook ve David Burke de oyuncuya bu projesinde eşlik eden isimlerden oldular.The Crew ile dikkatleri çeken Kristin, bir yıl sonra, içinde American Pie‘dan da bilinen Jason Biggs ve Dexter‘ın Harry Morgan‘ı olarak bildiğimiz James Remar‘ın da içinde bulunduğu bir diziye dahil oldu: Total Security. Oyuncunun insanları ve dünyayı korumak için yüksek teknolojili cihazlar kullanan bir firmanın elemanlarından birini canlandırdığı dizi, malesef öncekiyle aynı kaderi paylaştı. ABC, 6 bölüm sonra diziyi yayından kaldırdı.

Dancing at the Blue Iguana filminden

Dancing at the Blue Iguana filminden

18 yıllık kariyeri boyunca, büyük çoğunlukla TV dünyasının içinde yer alan Bauer, sinemadaki bilindik denilebilecek rolüne 2000 yılında, Dancing at the Blue Iguana ile kavuştu. Bir striptiz klübünde çalışanların yaşadıklarının anlatıldığı filmde, göz önündeki rollerden birine sahip olan güzel oyuncu, aynı zamanda filmde 18+ yaşa hitap eden bir dans sergileyerek dikkatleri üzerine de çekti. Ünlü oyuncuya bu filminde, Grey’s Anatomy‘nin Cristina‘sı Sandra Oh ve Daryl Hannah da eşlik ettiler.

Kristin Bauer çizimiyle Alexander Skarsgård

Oyuncunun 2000-2008 yılları arasındaki projelerine baktığımızdaysa, karşımıza belirgin olarak çıkan iki dizi var: That’s Life ve Hidden Hills. CBS yapımı That’s Life dizisinin 2. sezonunda kadroya dahil olan ve 1988 Miss New Orleans güzeli olmasına takıntılı, tatlı ama bencil bir kadını canlandıran Bauer, dizinin 2. sezonda iptal olmasıyla bu projesini de rafa kalkmış bir halde buldu.Bu projeden hemen 1 yıl sonraysa, bu sefer bir başka komedi dizisine, Hidden Hills‘ın kadrosuna önemli karakterlerden biri olarak girdi. İki ailenin başlarından geçen komik olayların anlatıldığı dizide, ailelerin yaşadığı yere yeni taşınan çekici bir komşuyu canlandıran Bauer’in yüzü bu sefer de gülmedi ve NBC adlı kanal ilk sezonun ardından diziyi iptal etti.

Hidden Hills'in Ka-dın-la-rı

Hidden Hills’in Kadınla

ve True Blood…2008 yılına kadar birçok projenin içinde yer alsa da yüzü pek gülmeyen Kristin Bauer, kariyerinin en büyük çıkışını Pam De Beaufort adlı vampiri canlandırdığı True Blood dizisiyle gerçekleştirdi. Oyuncu, 2012 yazında 5. sezonuyla aramıza dönecek dizide, yaratıcısı Eric Northman‘a derinden bağlı, vampir barı Fangtasia’nın yöneticiliğini yapan ve biraz ağzı bozuk, ama oldukça eğlenceli bir karakteri canlandırıyor. Kristin, HBO yapımı dizide önemli rollerden birine sahip olsa da ancak yapımın 3. sezonu başladığında kadrolu oyuncu konumuna geldi.

Pamela Swynford De Beaufort

Pamela Swynford De Beaufort

Kariyeri boyunca birden fazla bölümünde yer aldığı birçok dizinin içinde bulunan Bauer, konuk oyunculuk yapmaktan da asla geri kalmadı. Seinfeld‘de Jerry’nin “erkek elli kız arkadaşı” (8×03) ve Two and Half Men ilk bölümündeki oyunculukları bunların en bilinenleri olmak üzere, kendisini Cold Case (4×02), CSI:LV (6×06), Desperate Housewives (2×17) gibi dizilerin içinde de seyrettik.Hatta, oyuncu en son ABC’nin yeni dizilerinden Once Upon A Time‘a da Uyuyan Güzel masalının kötü cadısı Maleficent rolüyle konuk olmuş durumda. Tüm bunların dışında, ABC Family kanalına ait The Secret Life of American Teenager dizisinin ana karakterlerinden Jack’in annesi olarak da zaman zaman dizide kendisine yer buluyor.

Evil Queen ve Maleficent

Evil Queen ve Maleficent

Bunca zaman, film projelerinde sıklıkla yer almayan Kristin Bauer, 2012 yılı içinde The Story of Luke filmiyle de karşımıza çıkmış olacak. Otistik bir çocuk olan Luke’un başından geçen olaylar üzerine kurulu dizide, Luke’un halasını canlandıran oyuncuya, filmde Lou Taylor Pucci ve Family Guy‘daki Chris Griffin ve daha fazlasına sesini veren Seth Green de eşlik ediyorlar.