Amanda Seyfried‘dan sonra, bu sefer de çok sevdiğim bir aktörü tanıtacağım. Hem fiziksel olarak düzgün hem de gayet yetenekli bulduğum bu yakışıklı oyuncunun yer aldığı onca yapıma rağmen hala kendisini öne çıkartacak bir karaktere bürünemediği kanısındayım.Adam Scott‘ın yer aldığı yapımlardan ispiyoniçeren profil yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

Party Down'dan Adam Scott

Party Down’dan

Yakışıklı oyuncumuz, Kaliforniya eyaletinin Santa Cruz şehrinde, 3 Nisan 1973’te dünyaya gelmiş. Kendinden büyük Shannon isminde kız, David isminde de erkek kardeşi olan Adam Scott, yine Kaliforniya eyaletine bağlı başka bir şehir olan Los Angeles’taki American Academy of Dramatic Arts‘tan (AADA) mezun.Hollywood’da yaşayan oyuncumuz, eskiden Jimmy Kimmel Live! isimli talk-show’da yazarlık yapan Naomi Sablan ile evli. 2 çocuğu olan çiftimizin, Frankie isminde bir kızları, Graham isminde de bir oğulları var.Bunların haricinde, kendi gibi aktör olan Paul Rudd ile yakın arkadaş oldukları ve oyuncumuzun boyunun 178 cm olduğu bilinen gereksiz bilgiler arasında.

Friends with Kids'ten Jon Hamm'la

Friends with Kids’ten Jon Hamm’la

Şimdi kronolojik sırayla, yer aldığı sinema filmlerine geçelim:Cityscrapes: Los Angeles: Balthazar Getty ve Leslie Hope ileHellraiser: Bloodline: Bruce Ramsay ileThe Last Days of Frankie the Fly: Dennis Hopper ileStar Trek: First Contact: kadronun tamamı için şurayaDinner and Driving: Joey Slotnick ve Greg Grunberg ileGirl: Tara Reid, Selma Blair ve Portia de Rossi ileThe Lesser Evil: Colm Feore ileHairshirt: Neve Campbell ileSeven and a Match: Heather Donahue ileRonnie: Aimee Graham ve Brian Austin Green ileHigh Crimes: Ashley Judd, Morgan Freeman, Jim Caviezel ve Amanda Peet ileTwo Days: Paul Rudd ileTorque: Martin Henderson ileOff the Lip: Marguerite Moreau ileThe Aviator: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett ve Frances Conroy ileThe Matador: Pierce Brosnan ileMonster-in-Law: Jennifer Lopez, Jane Fonda ve Michael Vartan ileArt School Confidential: John Malkovich ileFirst Snow: Guy Pearce ve J.K. Simmons ileWho Loves the Sun: Lukas Haas ileThe Return: Sarah Michelle Gellar ileKnocked Up: Katherine Heigl ileThe Great Buck Howard: John Malkovich ve Tom Hanks ileAugust: Josh Hartnett ileCorporate Affairs: Breckin Meyer ileStep Brothers: Will Ferrell ileLovely, Still: Martin Landau ileThe Vicious Kind: Brittany Snow ilePassenger Side: Gale Harold ileLeap Year: Amy Adams ve Matthew Goode ilePiranha: Elisabeth Shue ve Jerry O’Connell ileOur Idiot Brother: Paul Rudd ve Zooey Deschanel ile birlikte yer aldı.94 senesinde ilk kez bir sinema filminde yer alan Adam Scott, hızlı bir şekilde bu yolda devam etti. Uzunca bir süre, önemli rollerde yer alamadı. Son yıllarda, 10-15 dakika göründüğü filmlerden, başrol oyuncusunun en yakın arkadaşı gibi rollere terfi etti. Bazı filmlerde başrol de oynadı (The Vicious Kind ve Passenger Side gibi). Ancak bunlar da ses getiren yapımlar olamadı.Şu an çekimleri bitmiş, kadrosunda Mad Men‘in başrol oyuncusu Jon Hamm ve güzelliğiyle adından söz ettiren Megan Fox ile birlikte yer aldığı Friends with Kids isimli film, yakın zamanda gösterime girecek.

Veronica Mars'tan

Veronica Mars’tan

Gelelim tek bölümlük konuk olduğu dizilere:E.R. (1. sezon,20. bölüm)NYPD Blue (3. sezon, 14. bölüm)Glory Days (1. sezon, 6. bölüm)Wonderfalls (yayınlanmamış pilot)CSI: Miami (2. sezon, 15. bölüm)Veronica Mars (1. sezon, 14. bölüm)Law & Order (16. sezon, 17. bölüm)The Sarah Silverman Program (3. sezon, 8. bölüm)Childrens Hospital (2. sezon, 5. bölüm)Pretend Time (1. sezon, 4. bölüm)NTSF:SD:SUV (1. sezon, 4. bölüm)Oyuncumuz, görüldüğü gibi bir çok diziye tek bölümlük konuk oldu. Yukarıdaki bölümlerin bir kısmını seyrettim ama benim için en akılda kalıcısı Veronica Mars‘tı. İlgili bölümde, Veronica’nın çok sevdiği tarih öğretmenine hayat veren oyuncumuzun, bölüm boyunca bir kız öğrenciyle ilişkisi var mı yok mu diye düşünceler kafamızı kurcaladı.
Küçük not: Aynı bölümde, ilişkisi olduğu düşünülen öğrenciyi şu an Gossip Girl‘ün Blair’ı Leighton Meester canlandırıyor.

Six Feet Under'dan

Six Feet Under’dan

Kadrolu oyuncusu olmadığı, ama 1 bölümden fazla yer aldığı diziler:Boy Meets World = 4 bölümMurder One = 6 bölümParty of Five = 7 bölümWasteland = 7 bölümSix Feet Under = 2 bölümTrust Me = 2 bölümEastbound & Down = 2 bölümSix Feet Under‘ın 2. sezonunda, David ve Keith’in ayrıldığı bir ara, 2 bölümlüğüne David’in hayatına giren erkek olarak seyrettik Adam Scott’ı.Oyuncumuz, belli kesimlerde de, yeni yeni televizyon ve sinemaya girdiği zamanlarda canlandırdığı karakterlerden olan Boy Meets World‘ün Griff’i ve Party of Five‘ın Josh’ı olarak da biliniyor.

Tell Me You Love Me'den

Tell Me You Love Me’den

Son olarak kadrolu olarak rol aldığı dizilere geldi sıra:Oyuncumuzun ilk kez kadrolu olarak yer alması, 2007 senesinde, tek sezon 10 bölüm süren HBO dizisi Tell Me You Love Me ile oldu. Aslında dizinin 2.sezonu için olur demişti kanal, fakat sonradan bu kararından cayarak iptal ettiler güzelim diziyi. Muhtemelen kablolu kanalda şimdiye kadar yayınlanmış, içinde en cüretkâr sahneleri bulunduran dizi oldu kendisi. Hatta Amerika’da öyle bir gündeme düştü ki oyuncular çıkıp, sevişme sahnelerinde gerçekten birlikte olmadıklarını açıklama ihtiyacı duydular.4 farklı çiftin hayatının konu olduğu Tell Me You Love Me‘de, oyuncumuzun karakteri, karısı Carolyn (Lost‘tan tanıdığımız Sonya Walger) ile çocuk yapmaya çalışan, bir yandan da evliliklerindeki sorunları çözmek için eşiyle birlikte evlilik danışmanına giden Palek’ti. İptalinin ardından ben yaslara bürünmüştüm.

Parks and Recreation'dan

Parks and Recreation’dan

Daha sonra 2009-2010 arasında, Starz kanalının komedi dizisi Party Down‘ın başrolünde gördük kendisini. Dizinin ömrü ne yazık ki 2 sezon 20 bölümle sınırlı kaldı.Küçük not:Oyuncumuz, Childrens Hospital adlı Adult Swim dizisine, 2010 senesinde Party Down çalışanı olarak konuk olmuştu.
Party Down‘ın iptalinin ardından, 2010’da, 2. sezonun sonunda NBC komedisi Parks and Recreation kadrosuna katıldı ve şu an 4. sezonu gösterilmekte olan diziye hala devam ediyor.