Bu sene ABC’de başlayan Pan Am, 1960’larda geçen bir dönem dizisi. Jack Orman (E.R./Acil Servis) tarafından yaratılan dizimizi yakından tanımak isteyenleri aşağıya alalım.

Öncelikle “Pan Am nedir?” diyelim. Diziye adını veren hava yolu şirketi kurgu değil, gerçekte de var olan bir şirket(ti). Asıl açılımı Pan-America olan şirket aynı zamanda Avrupa-Amerika arası yolca taşıyan ilk hava yolu şirketi oluyor. Ama maddi çöküntüler yüzünden piyasadaki yerini 1991’e kadar koruyabildi.

Şimdi biraz konuya değinelim:Yukarıda bahsettiğim hava yolu şirketindeki hostes odaklı ama pilotların da gayet içine dahil olduğu, 1960’larda geçen yaşamları bizlere sunuyor dizi. Sadece basit olaylar değil, aynı zamanda (özellikle hosteslerimizle ilgili) çok derin konulara da giriliyor. Ama ispiyon vermemek adına onlardan bahsetmiyorum. Karakterleri tanıtarak ilk bölümden ispiyonlar vermeye devam edecek olursak:

Maggie

Maggie

 

İlk olarak Maggie ile başlıyoruz. Maggie, başına buyruk, aklına eseni yapan ve ne olursa olsun doğru bildiğini savunan sert kız olarak çıkıyor karşımıza. Hatta bu tavırlarından dolayı uzaklaştırma bile almış şirketten.Maggie‘ye, benim hayatta en sevdiğim aktrist olan Christina Ricci (ölürüm biterim, o derece severim) hayat veriyor. Genel olarak sinema fimlerinden bildiğimiz seksi oyuncumuza ben The Opposite of Sex filminin başrolünde seyredip aşık olmuştum. Televizyonda ise Ally McBeal‘in son sezonu başta olmak üzere, Saving Grace, Grey’s Anatomy ve Joey‘e de konuk olmuşluğu var.

Laura

Laura

 

Sırada Laura var. Laura, aralarındaki en yeni Pan Am hostesi. Ama bu, onun öne çıkmasına engel değil. Basında boy boy fotoğrafları dolaşıyor. Onun nasıl “ailesinin cici kızı“ndan, hayallerinin peşinde koşan birine dönüştüğüne (elbette ki başka bir Pan Am hostesi olan kız kardeşi Kate sayesinde) tanık oluyoruz.Karakterimizi canlandıran Margot Robbie, seneler boyunca Avustralya pembe dizisi Neighbours‘ta yer almış.

Kate

Kate

 

Laura’nın ablası Kate‘e gelelim. Ailesinin, hep burnunun dikine giden kızı olarak andığı Kate, Laura’nın da hayallerinin peşinden koşmasına, onun düğün günü kaçan gelin olmasına önayak olarak yardım etti. Laura da Pan Am’de çalışmaya başlayıp dikkatleri üzerine çekince, kıskançlıklar da ortaya çıkmaya başladı.Güzel kızımızı, Kelli Garner canlandırıyor. Oyuncumuzun yüzü, bizlere bir çok yapımda konuk olmasından dolayı gayet tanıdık.

Colette
Colette

 

Hosteslerdeki son ismimiz, büyüleyici aksanıyla herkesi etkileyen Fransız Colette. Hakkındaki bilgileri ilerleyen bölümde daha çok öğrenmeye başladığımız Colette‘i, Kanadalı oyuncu Karine Vanasse canlandırıyor. Dizilerden çok sinema ve televizyon filmlerinde yer almış kendisi.

 

 

 

Ted
Ted
Dean

Dean

 

 

 

 

 

 

 

İki adet de yakışıklı pilotumuz var. Bunlar:Ted‘i canlandıran ve daha önce Scrubs‘ta gördüğümüz Michael Mosley ve Dean‘i canlandıran, Miami Medical‘dan bildiğimiz Mike Vogel.

Dizinin reytinglerinden söz edelim biraz da. Dizinin ilk bölümü 10,9 milyon kişi tarafından seyredilip 3,1’lik reyting dilimiyle açılış yapmıştı. Ama daha sonra öyle bir düştü ki şu aralar devam edenler arasında ABC’nin sonuncu sırasında yer alan Body of Proof‘un bir üstünde yer bulabildi anca kendine. Hal böyle olunca da durmadan iptal/devam durumu konuşuluyor. ABC 14 bölümlük ilk sezon için daha fazla bölüm sipariş etmediğinden iptal gözüyle bakılan diziyle ilgili olarak; oyuncularından Karine Vanasse iptal olduğunu tweet’lese de daha sonra ABC bunun aksini söyleyerek dizi için henüz bir karar verilmediğini, 14 bölümün de yayınlanacağını ve 2. sezonun olup olmayacağını Mayıs’ta açıklayacaklarını belirtti.

Makyajlar ve kıyafetlerin çok başarılı olduğunu düşündüğüm Pan Am, oyunculuk açısından da bir o kadar doyurucu. Dönem dizilerini pek tercih etmeyen ben bile bağlandım bu diziye. Hostesleri seks objesi olarak görmekten, o zamanlar daha sık rastlanan “kadın dediğin evinde oturur” gibi bir çok konuyu ele alan diziyi, herkese öneriyorum. Seyredecekler için şimdiden iyi seyirler.