206225_545726822114942_161200070_n

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Suç, Drama

Yapımcı: Ray McKinnon

Sezon-Bölüm sayısı: 3 sezon, 6+10+6 bölüm – 3. sezon 2015 yazında.

Yayın tarih aralığı: 22 Nisan 2013 — devam ediyor

Bölüm süresi: 45 dk

Yayınlandığı kanal: Sundance TV

Jenerik Müziği: Balmorhea – Bowsprit

WikipediImdb

Tanıtımı okurken arka plan müziği olarak iyi gidebilir. =)

KONU

18 yaşındaki Daniel, 16 yaşındaki sevgilisi Hannah için tecavüz ve öldürme suçundan idama mahkum edilmiştir tam 19 yıl önce. Temyizlerle geçen onca yıldan sonra, ortaya çıkan yeni DNA kanıtları, hükmü geçersiz kılarak Daniel’ın beraatini sağlamıştır. Artık o özgür biridir. Bir liseli olarak ayrıldığı evine, mahallesine, Paulie, Georgia‘ya dönme vakti gelmiştir.

Ölümü beklerken yaşamayı unutan Daniel’ın yaşamayı yeniden öğrenmesi gerekecektir. Ömrünün önemli bir kısmını 4 duvar arasında geçirdiğinden, onun için hayata adapte olmak çok kolay olmayacaktır. Geride bıraktığından çok daha farklı bir dünya vardır artık karşısında. Duymadığı markalar, yepyeni mağazalar, birbirinden gelişmiş teknoloji ürünleri, telefonlar, bilgisayarlar…

Değişim bunlardan ibaret değildir elbet. Odasında hiç tanıma fırsatı bulamadığı kardeşi kalmaktadır artık. Annesi yeni biriyle evlenmiştir ve babasının iş yerine üvey babası ile üvey kardeşi bakmaktadır. Çok uzun zamandan beri onlardan ayrıdır. Hapishanedeki arkadaşıyla, annesinden, kız kardeşinden çok daha fazla zaman geçirmiştir. Bir daha o dört duvar dışında bir yer göremeden öleceğini bilerek yaşayan Daniel’ın o dört duvarın dışına, sosyal hayata, aile kavramına, üzerindeki ön yargılara adaptasyon sürecini izleyeceğiz.

Daniel için ne kadar zorsa geride kalanlar için de bir o kadar zor bir süreç başlamıştır. Rectify bu sancılı süreci başarılı bir şekilde izletiyor bize.

KARAKTERLER

Hikayeye etkisi olan birçok yan karakter olsa da ben sadece hikayenin merkezinde yer alan ailenin üyelerini tanıtacağım size.

Daniel_holden

——————————————————-

Daniel Holden

(Aden Young)

Reşit olmayan sevgilisiyle rızası olmadan cinsel ilişkiye girmekten ve cinayetten idama mahkum edildi. 19 yıl temyizlerle idam edilmeyi bekledi. Yıllar sonra gelen yeni DNA kanıtlarıyla mahkeme kararı düştü ve beraatine karar verildi.

——————————————————-

 

Amantha_holden1——————————————————-

Amantha Holden

(Abigail Spencer)

Daha 12 yaşında ağabeyini idama gönderdiği anda Amantha’nın hayatı değişmişti. Hayatını herkese inat ağabeyinin suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışmakla geçirdi. Daniel’dan bu kadar çabuk vazgeçtikleri için ailesini hiç affetmedi.

——————————————————-

Janet_talbot

——————————————————-

Janet Talbot

(J. Smith-Cameron)

Kızı kadar çaba sarfetmediği için, oğlunu geride bıraktığı ve hayatına devam ettiği için içten içe hep kendini suçlamaktadır. Oğlunun beklenmedik dönüşü eski pişmanlıklarını gün yüzüne çıkaracaktır.

——————————————————-

Ted_talbot_sr

——————————————————-

Ted Talbot Sr.

(Bruce McKinnon)

Janet’in 2. ve şimdiki eşi. Evin direği, işin başındaki kişidir. Eşine ve çocuklarına karşı çok iyi ve sabırlıdır. Daniel’ın dönüşü sırasında ona elinden gelen desteği verir. Beklenmedik gelişmeler aralarındaki ilişki dinamiğini bozacaktır.

——————————————————-

Ted_Talbot_Jr

——————————————————-

Ted Talbot Jr.

(Clayne Crawford)

Daniel’ın dönüşü konusunda diğerlerinin aksine huzursuzdur. İşini kaybedeceğinden korkmaktadır. Kaybedebileceklerinden habersizdir aslında. Eşini ve üvey annesini çok sevmektedir ancak üvey kardeşleriyle arası iyi değildir.

——————————————————-

tawney_talbot

——————————————————-

Tawney Talbot

(Adelaide Clemens)

Ted Jr’ın karısıdır. Koyu bir hristiyandır. Daniel’ın masumiyetine, haksız yere yaşadıklarından sonra huzuru hak ettiğine inanmaktadır. Huzuru Tanrı’da bulabileceğini umarak bu yolda ona rehber olmaya çalışır.

——————————————————-

Jared_talbot——————————————————-

Jared Talbot

(Jake Austin Walker)

Hiç tanıyamadığı ağabeyini hep merak etmiş, onunla ilgili her haberi okumuş, saklamıştır. İlk kez göreceği ağabeyinin dönüşü için bir yandan heyecanlı bir yandan da tedirgindir. Ağabeyiyle ilgili taciz mesajları almaktadır.

——————————————————-

Jon_stern——————————————————-

Jon Stern

(Luke Kirby)

Masum olmasına rağmen hüküm yiyip hapis yatan kişileri bulup onlara yardım eden bir avukat Jon Stern. Daniel için elinden geleni yapıyor ve onu 4 duvar arasından kurtarıyor. Bu süreçte Amantha ile de arasında duygusal gelişmeler oluyor.

——————————————————-

Rectify+Portraits+2013+Sundance+Film+Festival+0KWut9i56Jvx

Bu karakterler dışında kızının ölümünden dolayı hala nefret dolu olan Hannah’nın ailesine, seçimler yaklaşırken bu gelişmenin üzerinde olumsuz etkisi olacağını düşünen belediye başkanına, doğruyu yapmakla politik hareketler arasında kalan kasaba şerifine, Daniel’ın yaşamaya devam etmesinde büyük etkisi olan hapishanedeki arkadaşına uzanan bir karakter skalası mevcut.

YAZARIN NOTU

Aradan geçen yılların aile bağları üzerine etkisini izleyiciye oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor yapım. Sadece Daniel’a değil, ailenin her üyesine odaklanıyor. Sağlam yan hikayelerle destekleniyor hikaye. Çoğu kez içinizi buruyor izlerken, gülümsemeye hasret bırakıyor sakince ilerleyen dramatik hikayeleri. Oyunculuklar muazzam. Müzikler de çok hoş. İzlerken sanki bir İngiliz dizisi sakinliği var. Bir ailenin normalleşme çabalarını izlettiğinden bu diziye bir olay dizisi değil de durum dizisi olduğunu bilerek başlamak lazım. Tabii ki başarılı yan hikayelerle de besleniyor dediğim gibi.

Breaking Bad’in yapımcılarından diye tanıtılmış ancak dizinin esas yaratıcısının Breaking Bad ile alakası yok. TV’deki ilk işlerinden biri. Üstesinden de başarı ile gelmiş. 6 bölümlük ilk sezonunu, 10 bölümlük ikinci sezonu takip ediyor. Bu yaz 6 bölümlük üçüncü sezonuyla ekranlarda olacak. Kablolu kalitesindeki bu diziyi kesinlikle öneriyorum. İçinize işleyeceğine eminim.

TANITIM FİLMLERİ

İzleyecek olanlara iyi seyirler…