rick-and-morty-key-art-1600x953Futurama bitti… Şimdi ne izleyeceğiz?” diyenlere çok iyi bir önerimiz var.  Geçtiğimiz yılın Aralık ayında ekranlara merhaba diyen ve bir fenomen olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Rick and Morty, bilim kurgu komedi türünde bayrağı eline almış görünüyor. Çok iddialı laflarla bu bilim kurgu-komediyi sizlere beğendirmeye çalışıyor gibi görünsek de öncelikle sizler için hazırladığımız tanıtıma bakmanızda yarar var. Bakalım ilginizi çekecek şeyler bulabilecek misiniz?

xLLFtQ3YAYIN BİLGİLERİ

Rick and Morty 2 Aralık 2013 tarihinde ilk bölümüyle, Cartoon Network‘un yetişkinlere özel Adult Swim (21:00-06:00) kuşağında  yayın hayatına başladı. 6 bölümü yayınlandıktan sonra Olimpiyatlar nedeniyle ara veren dizi, 7. bölümüyle 10 Mart’ta dönecek. Kanalın 2. sezon için onay verdiğini hatırlatalım.

Rick and Morty’nin yaratıcıları Dan Harmon ve Justin Roiland‘dır. Dan Harmon NBC komedisi Community‘nin de yaratıcısıdır.

Rick_and_Morty_8KONU

En kısa tanımıyla dizi, çatlak bir bilim adamının peşinden sürüklediği torunu Morty ile maceradan maceraya atılmalarını konu ediyor. Profesör dedemiz Rick’i ilk gördüğünüzde Emmet Brown‘a (Geleceğe Dönüş) fazlasıyla benzetebilirsiniz. Bunun sadece görüntüde kaldığını hemen söyleyelim. Rick, karakter olarak tamamen farklı biri; üstelik yaptığı zaman yolculuğu değil de boyutlar arası yolculuk. Özellikle 2. bölümdeki Inception ve Freedy Krueger‘lı bölümü ile boyutlar arası yolculuğa müthiş bir eğlence kattıklarını söylemeden geçemeyeceğim. Bu bölümde gülmekten karın kaslarınız ağrıyabilir; aman dikkat.

R&MEP3_2Rick ve Morty’nin oldukça tuhaf ve tehlikeli yolculuklarını boyutlar arası seyahat olarak tanımlasak da bu tanım biraz yetersiz kalabilir. Öyle ki maceralar bir insan anatomisinin içinde de devam edebiliyor. Yani onlarınki sınırları kesin olmayan bir yolculuk.

KARAKTERLER

Rick-and-Morty1

Profesörümüz Rick ve torunu Morty’i daha yakından tanıyalım.

Rick müthiş bir deha. Fakat aynı zamanda zil zurna sarhoş olacak kadar alkolik; sürekli geğirmeleri kulaklarınızı tırmalayabilir.  Bunlara ek olarak ağzının etrafından hiç kaybolmayan salyaları ile -icatlarıyla olduğu kadar- iğrençlikte de yeni bir çığır açıyor. Bu kendine has farklılık ile eğlenceli ve oldukça komik bir karakter yaratılmış.
Rick’i, dizinin yaratıcısı Justin Roiland seslendiriyor.

Morty, nereye çekseniz o yöne gelen çocuklar vardır ya işte onlardan. Kendisi 14 yaşında ve şimdiden kaybedenler kulübünün üyesi olmuş. Dizinin klişe karakterlerinden amma velakin hikayenin içine bir güzel yedirilmiş. Dedesi Rick’in çoğu zaman saflıklarından istifade ettiği Morty, ayrı bir eğlence kaynağımız.
Seslendirmesini yine Justin Roiland yapıyor.

Screen-shot-2014-01-21-at-10.03.59-AM

Gelelim çekirdek ailemizin üyelerine:

– Ailemizin babası Jerry, egosu şişik bir karakter. Öyle ki karısının işini bile küçümseyen tipte bir adam. Bu arada kendisi reklam ajansında çalışıyor.
Jerry’i Suburgatory‘den tanıyabileceğiniz Chris Parnell seslendiriyor.

– Annemiz Beth bir kalp cerrahı, ama uzmanlık alanı insanlar üzerine değil de atlar üzerine. Kocasının dalgasını geçmesi de bundan sebeptir.
Beth’i seslendiren Sarah Chalke‘yi Scrubs ve How I Met Your Mother‘dan hatırlayanlarınız çıkacaktır.

– Evin kızı Summer ise bildiğiniz tipik bir genç kız hüviyetindedir. Sürekli canı sıkılan ve her daim  elinden düşmek bilmeyen cep telefonu ile mesajlaşmak ile meşgul.
Seslendirmesini Spencer Grammer yapıyor.

rnsySon zamanlarda yayınlanan  kaliteli animasyonlar arasına rahatlıkla sokabiliriz Rick and Morty‘i. Bilim kurgu-komedi türüne yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor. Şimdiye kadar yayınlanan bölümlerine aldığı olumlu tepkiler ile de bunu başarmış diyebiliriz. İzlemek isteyenlere iyi seyirler…
rick-morty-designs-zach-bellisimo-students,
960
X9DCAmP

FRAGMAN