30-rock-s4-nl-2dTina Fey tarafından yaratılan, NBC‘nin sevilen komedisi 30 Rock, kahkaha efektsiz 20 dakikalık komedi dizimiz…
İlk sezonu 11 Ekim 2006 yılında yayınlanmaya başladı ve 31 Ocak 2013’te yayınlanan 1 saatlik final bölümüyle ekran macerasını sona erdirdi.
7 sezon boyunca bizleri güldürüp, eğlendiren dizimizin iyi bir tanıtımı hak ettiğini düşündük ve bu tanıtımla da biraz hatırlayalım istedik. Toplam 7 sezon, 139 bölüm sürmüş 30 Rock’ın ayrıntılı tanıtımını incelemek isteyenleri yazının devamına alalım.

İçindekiler

Yayın ve Yapımcılar Hakkında

Lorne Michaels, Marci Klein, Alec Baldwin, Tina FeyTina Fey tarafından yaratılan 30 Rock’ın yapımcı ve yazar mutfağında bir çok isim var. Saturday Night Live programının mutfağındaki isimler 30 Rock‘ta da Tina Fey ile yeniden beraber çalışmışlar. Tina Fey dışında, dizinin yazar kadrosunda Donald Glover, Hannibal Buress ve Kay Cannon ve yapımcı kadrosunda da Marci Klein, David Miner, Alec Baldwin gibi isimler bulunuyor. Dizinin mutfağındaki kişiler yıllar boyunca birlikte çalışmış, aynı projelerde yer almış isimler.
tumblr_mav3oglxc61qhp1v5o1_r1_500
Yayın saati NBC‘nin garip yayın politikasından dolayı sürekli değişse de; yayın hayatının büyük çoğunluğunu Amerika saatine göre perşembe gününde –NBC‘nin kara gününde-  geçirdi. Türkiye de bir dönem Dizimax Comedy ve Tnt tarafından yayınlanmasına rağmen, diziyi şu aralar yayınlayan bir kanal yok.
Her sezonu 22-23 bölüm süren dizimizin ikinci sezonu, Amerikan Yazarlar Birliği grevinden dolayı 15 bölüm sürdü.  Dizimiz, 6 sezonu bittikten sonra sadece 13 bölümlük final sezonuyla geri dönebildi. Başrol oyuncularından Alec Baldwin‘nin dizinin tam 7. ve 8. sezonlarını alabilmesi için NBC’ye ücretinden %20’lik bir kesinti bile teklif etmesine rağmen, NBC yöneticilerinin kararı değişmedi.

Konusu

tv_30_rock07Dizimizin ismi, NBC’nin New York’taki televizyon stüdyolarının bulunduğu 30 Rockefeller Plaza‘nın adresi olan GE Building‘i ima etmektedir. Bizim hikayemiz de tam burada gelişiyor.
30 Rock, NBC stüdyolarında çekilen The Girlie Show‘un baş senaristi olan Liz Lemon’ın, iş ve özel hayatını anlatıyor.

145-DSC_4414 - Statue of Atlas - Rockefeller CenterBaş karakterimiz Liz Lemon hayatında her şeyin yolunda gittiğini düşünmektedir. İyi bir yaşamı vardır; baş yazarlığını yaptığı bir skeç komedisi şovu vardır ve şovunun reytingleri iyidir. Ama hayatı, Yukarıdakiler’in (Upstairs) şovun başına yeni birini atmasıyla her şey değişecektir. Yukarıdakiler tarafından atanan Jack Donaghy, Liz’in işinin başına, işi düzenlemek ve The Girly Show’u daha çok kişinin izleyeceği bir hale getirmek için atanan kişidir. Asıl işi mikrodalga fırın programlamak olan birinin, programın işleyişine karışması ve istediğini işten çıkarıp, alabilmesi; Liz ile Jack’i sürekli karşı karşıya getirecektir.

Jack gelir gelmez programda değişikler yapmaya başlar; programın fazla kadınlara yönelik olduğunu söyler ve erkekler ve siyahi insanlar tarafından izlenilmediğini belirtir. Pazar araştırmaları üzerine uzman olan Jack, Liz hiç istemese de Tracy Jordan’ı programa katar. Dizimiz Liz ile Jack arasında geçen çekişmeleri ve zaman geçtikçe birbirlerine ısınıp arkadaş olmalarını anlatmaktadır.

Kadro ve Karakterler

erw30 Rock’ın -Tina Fey dahil- 10 kişilik düzenli bir kadrosu var. Karakterler; The Girly Show’da çalışan oyuncular, senarist ekibi ve NBC stüdyolarını gezdiren ve her işe koşan bir rehberden oluşuyor. Dizimizin konusu 30 Rockfeller Plaza’da geçmesine rağmen; 30 Rock, daha çok Long Island City, Queens‘taki Silvercup Studio‘larında çekilmiştir. Dizimizi daha iyi tanımak için karakterleri yakından inceleyelim.

lemon-liz-lemon-14953303-1280-8001

Liz Lemon: 

Dizimizin baş karakteri Liz Lemon, The Girly Show’un baş senaristidir. Yaşı 35’i geçmiş, yolunu yarılamış, biraz işkolik ve saftır. Genelde salaş giyinen ve kendisine çok özenmeyen birisidir. Kesinlikle haksızlığa gelemeyen, özgürlükçü bir kadındır. İlişkiler konusunda çok şanslı olmayan Liz’in, erkekler konusunda da şansı genelde pek yaver gitmez. Tam bir “geek” olan Liz, konuşmalarında sürekli Star Wars‘tan alıntılar yapar.
Karakter, Tina Fey tarafından canlandırılıyor. Tina Fey tarafından yaratılan dizi, aslında Tina’nın Saturday Night Live programında baş senaristlik yaptığı günlerde yaşadıklarını, biraz daha komedi katarak ekrana sürmesine dayanıyor. Kendisinin en bilinen işleri Kötü Kızlar (Mean Girls), Saturday Night Live ve Saturday Night Live 25‘tır.

Jack Donaghy:jack-donaghy

Dizimizin en komik karakterlerinden biri olan Jack, General Electric, Doğu Yakası Televizyon ve Mikrodalga Programlama sorumlusudur. Kendisi, Liz’in eski patronunun ölmesiyle patronluğa yerleşen kişidir. Pazar araştırmaları konusunda uzmandır ve tam bir iş adamıdır. İlk geldiği günden itibaren Liz’in işlerine sürekli karışır ve kendi yöntemleriyle Liz’in özel hayatına bile çekidüzen vermeye çalışır ve bir nevi ona Yoda‘lık yapar. Küçük yaşta babası ölen Jack, annesi tarafından ezik bir çocuk olmasın diye olağanüstü şartlarda yetiştirilmiştir. Parasız ve avare başladığı hayatta, sürekli terfiler alarak General Electric’in tepesine yerleşmiştir. Çok güzel hatunlarla takılır ve elinden içkisi hiç eksik olmaz.
Alec Baldwin tarafından muhteşem bir şekilde canlandırılır. Tracy’nin terapisi için 3 karakteri aynı anda canlandırdığı sahne, 10 Emmy gücündedir.

tracyTracy Jordan:

Jack tarafından programın daha fazla kişi tarafından izlenmesi için şova katılmıştır. Eski Hollywood yıldızlarındandır ve yaptığı 3. sınıf komedi filmleriyle tanınır. Biraz saf ve kafasında neler döndüğünü bir türlü anlamadığımız bir karakterdir. Çeşitli komplo teorileri üretmekte ve bunlara kendini inandırmakta üstüne yoktur. İddiasına göre 2 adet batmobile sahiptir. Karısıyla gelgitli bir ilişkileri vardır, barıştıkları zaman ulu orta sevişmekten de çekinmezler.  Striptiz kulüplerini ve travestileri çok sever. Dobra birisidir; genelde ağzından ne çıkacağını kimse tahmin edemez.
Karakter, bir başka Saturday Night Live oyuncusu Tracy Morgan tarafından canlandırılıyor.

Jenna Maroney:2009+Lucille+Lortel+Awards+BJJTQdhVpmol

Jenna, tam bir ilgi manyağı, yıldız kaprisleri tavan yapmış birisidir. Ününü artırmak için her yola gelebilecek, her işi yapabilecek birisidir. Önceleri The Girly Show’un tek yıldızı olan Jenna, Tracy’nin gelmesinden hiç memnun olmamış ve aralarında hep bir çekişme olmuştur. Bir film yıldızının (Tracy) şovunu ondan çalmasından korkmuştur. Şarkı söylemeyi çok sever. Kendisinin en bilinen işi The Rural Juror filmidir. Liz’in en iyi arkadaşıdır ve ona ilişkiler konusunda öğüt vermeyi çok sever.
Jane Krakowski tarafından canlandırılır. Oyuncuyu en iyi hatırlayacağımız işi Ally Mcbeal’dır.

Kenneth_ParcellKenneth Parcell:

Dizimizin en komik karakteri Kenneth, bir rehberdir. Stüdyoya gelen ziyaretçi gruplarına televizyon programlarının çekildiği yerleri gösterir. İşine sıkı sıkıya bağlı olan bu arkadaşımız, herkesin işine koşmakta aklınızın hayalinizin alamayacağı şeyleri iş aşkı için yapmaktadır; tam bir görev adamıdır. Bayağı bir saf olan karakterimiz, herkesin her dediğine inanmakta ve bu özelliği suistimal edilmektedir. Annesine sıkı sıkıya bağlı olan Kenneth, sürekli annesinin sözlerinden alıntılar yapmaktadır. Zaman içinde Tracy ile beraber iyi bir eküri olmuşlardır.
Karakter, Jack Mcbrayer tarafından canlandırılıyor. Tina Fey, Jack Mcbrayer için “Tamamen ahşaptır. 3 tane yaptırdık. Bir tanesi normal boyutunda; bir tanesi minik, maket çekimlerde kullanıyoruz. Bir tanesini de ben seks oyuncağı olarak kullanıyorum” demiştir.
tumblr_mk95whjTQT1s73ycwo1_500
Tüm kadroya bakmak isteyenleri böyle alalım.

 Reytingler ve Ödüller

Sevimli ve sıcak dizimizin reytingler konusunda şansı her zaman yaver gitmemiştir. 30 Rock yayın hayatını genelde ortalama reytinglerle devam ettirmiştir. 7 sezonunu tamamlayan dizimizi iptal olmaktan koruyan en büyük avantajı, dizi içerisinde konusundan dolayı sürekli NBC ve ona bağlı şirketlerin reklamını yapması ve düşük çekim maliyetleridir. Aynı zamanda baş yapımcılar Tina Fey ve Lorne Michaels’ın, NBC’nin yönetimiyle araları iyidir.

Emmy Awards Photo Room

Sayamadım kaç tane?

Reytingler konusunda genelde umduğunu bulamayan dizimiz, tam tersi şekilde televizyon ödüllerinin gediklilerindendir. Prestijli büyük ödül törenlerinden genellikle eli boş dönmemiştirler ve aday olmadıkları yıl yoktur. Dizimiz toplam 6 Altın Küre ve sayısız Emmy sahibi. Alec Baldwin, dizinin yayınlandığı her yıl Altın Küre‘ye En İyi Erkek Oyuncu komedi dalında aday olmuş, 3 kere de ödüle sahip olmuştur. Tüm ödüllere ve adaylıklara bakmak isteyenleri buraya alalım.

tv_30_rock-wallpaper

30 Rock Sözlüğü

Shut it down! : Olaylar çıkmaza girdiğinde kullanılacak joker deyim. Taraflardan biri bu lafı ettiğinde, daha fazla formaliteye gerek kalmadan, yapılmakta olan hadise sonlanır.
Today’s the first day of the rest of your life : Bir baltaya sap olamadın ama idare et.
Myirt : sessiz bir gaz türü.
Blurgh veya blerg : Kusma efekti.
Lizzing : Yarıla yarıla gülerken istemsizce hafiften dona işemek.
Ludachristmas : Aileyle noel kutlamadan önceki gece arkadaşlarla içip dağıtmak.
Adverlingus : Müşteriyi seri marketing darbeleriyle uyarmak.
Funcooker : Göt nahiyesi. cümle içinde kullanımı : “Here comes the funcooker!”.
Grenyarnia : Yalnızca çok zenginlerin bildiği bir Avrupa ülkesi.
Freedom search : Güvenlik kuvvetleri tarafından, gereksiz yere donuna kadar aranmak.
Sabor de soledad : Boğa spermli mısır cipsi. Adet geciktirici yan etkisi var.
Tracy Jordan joint : Tracy Jordan tarafından düzenlenen bir parti türü; bir gün sonra, partide yaptıklarından pişman olma garantili.
It isn’t a lemon party without old dick : Dizideki çok iyi bir deyim.
Live each week like it’s the shark week : Hayati manyaklar gibi kudurarak yaşamayı ögütleyen bir Tracy Jordan vecizesi. (Shark week : Adet donemi)
l.u.n.c.h. : lego utilization for negating crisis hierarchies
c.l.a.s.s. : consuming lunch and simple socializing
We go way back like spinal cords and car seats : “Mazimizde bir tarih yatar!”
I want to go to there : “Allahım sana geliyorum!”

30-rock

Dizi Hakkında Ufak Notlar

İspiyon (Spoiler)

Jenna: I actually met J.J. Abrams once, and I don’t know what he meant by this; but he said the island is just Hurley’s dream.

Jenna: Bir keresinde J.J. Abrams’la karşılaştım. Bununla ne kastettiğini bilmiyorum ama, adanın Hurley’nin bir rüyası olduğunu söyledi.

  • Dizimizin iki bölümü canlı yayınlanmıştır ve bu iki bölüm de Amerika’daki saaat farkından dolayı iki kere oynanmıştır. Her oyunda farklılıklar mevcuttur.

tv_30_rock01

  • Liz Lemon’ın ayrılmayı düşündüğü erkek arkadaşı Dennis hakkında hazırladığı pros and cons listesi bir iki saniye görünür ama durdurup okunmaya değer.
  • Hemen hemen, her bölümde Star Wars göndermesi yapılır. Bir bölümde Star Wars’un Prenses Leia‘sını konuk etmiştir.
  • Komediyi absürd bir şekilde yapan dizimiz her bölümde siyasete, medyaya ve televizyona bolca gönderme yapıyor.
  • Bazı flashback (geri dönüş) bölümlerinde dinlediğimiz acayip komik videoların veya şarkıların uzun versiyonları bulunuyor.
  • Bazı bölümlerde  konuk oyuncu olarak diziye katılan Rachel Dratch, 10’dan fazla farklı karakter canlandırmıştır. Kedili kadın, hayat kadını, Greta Johennssen…

 

 

 

Son Söz

30_rock_wallpaper_3-wide

30 Rock, diğer bir çok Amerikan komedi dizisinden farklı olarak gülme efektleriyle ya da canlı seyirci kahkaha+alkışlarıyla sizi rahatsız etmiyor. Zekice diyalogları ve birbirinden eğlenceli ve tapılası karakterleriyle gönlümüzde hemen taht kuruyor. Asla unutulmayacak ve eskimeyecek bu farklı komedi dizimize kesinlikle bir şans verin diyorum.

WE OUT!

Tanıtım Filmleri

 

http://youtu.be/JJsidrBQG_M