HBO , A24 ve Robert Downey Jr., Vietnamlı Amerikalı profesör Viet Thanh Nguyen’in 2015 yılında yayınlanan ve kurgu dalında Pulitzer Ödülü’nü kazanan romanı The Sympathizer’a dayanan bir drama dizisi için bir araya geliyor .

HBO, Park Chan-wook‘un yöneteceği ve yönetici yapımcılığını üstleneceği projeye dizi onayı verdi. Robert Downey, şirketi Team Downey aracılığıyla dizinin yönetici yapımcısı olacak ve yardımcı başrol oyuncusu olarak dizide yer alacak.

Thanh Nguyen’in romanı, Güney Vietnam ordusunda, gizli komünist ve Viet Cong casusu olan isimsiz bir yüzbaşıya odaklanıyor. Vietnam Savaşı’nın son günlerinde yarı Fransız, yarı Vietnamlı komünist bir casusun mücadelelerini ve bunun sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’ne sürgün edilmesi hakkında kısmen casusluk gerilim, kısmen tarihi kurgu, kısmen kültürler arası kara komedi hiciv. 1975’te Güney Kaliforniya’ya gitmek üzere Saygon’dan ayrılır ve burada sürgün topluluğuyla iç içe olur. “Platoon” ve “Apocalypse Now” çizgisinde, savaşla ilgili bir Amerikan filmine kültürel danışman olarak hizmet eder. Daha sonra komünistlere bir baskın için Vietnam’a dönmek üzere işe alınır.

Başrol oyuncusu için dünya çapında bir arayış sürüyor; Oyuncular ağırlıklı olarak Vietnamlı olacak.

Downey, hepsi Amerikan kurumlarının farklı bir bölümünü temsil eden birkaç yardımcı rolde karşımıza çıkacak: Orange County’den gelecek vaat eden bir Kongre Üyesi, bir CIA görevlisi ve baş karakterin çalıştığı filmin yönetmeni.

Park (Oldboy, The Handmaiden, The Little Drummer Girl) ve Don McKellar (Sensitive Skin, Last Night) dizinin ortak yürütücü yapımcıları. Team Downey’den Robert ve Susan Downey ve Amanda Burrell, Rhombus Media’dan Niv Fichman ve Kim Ly ile birlikte yürütücü yapımcılık yapıyorlar.

Dizi, HBO, A24 ve Rhombus Media’nın Cinetic Media ve Moho Film ile ortak yapımı olacak.

Kaynak