Kısa süre önce, aytackara‘nın yazdığı Kevin Williamson derlemesi o kadar hoşuma gitti ki ben de Ryan Murphy için benzer bir yazı yazmak adına kollarımı sıvadım. “Ryan Murphy kimdir; ne zamandır hayatımızda ve izlediğimiz hangi yapımların arkasında o vardı? ” diye düşünüyorsanız, sizi yazının devamına davet ediyorum.

Ryan Murphy, 30 Kasım 1965’te (Wiki sayfasında 9 Kasım yazıyor. Hangisi doğru bilemedim), ABD’nin Indiana eyaletinde dünyaya geldi. İrlandalı katolik bir ailenin oğlu olan Murphy (hala kiliseye gidiyormuş), ilkokula da katolik bir okulda başladı. Liseyi, Indianapolis’teki Warren Central‘da tamamladıktan sonra (lise boyunca, Meryl Streep Hayran Kulübü’nün başında yer almış), Indiana Üniversitesi‘ne de giderek, eğitimini bitirmiş oldu.İş hayatına ilk olarak gazeteci olarak atılan Murphy, Los Angeles Times ve New York Daily News gibi gazetelerin yanında, Entertainment Weekly dergisinin bünyesinde de yer aldı.Açık yaşayan bir eşcinsel olan Murphy, 17 Haziran 2011’de, 15 senedir birlikte olduğu sevgilisiyle nişanlandığını açıkladı.Bunların haricinde, en sevdiği filmin, 1976 yapımı Network olduğunu ve bir tane de erkek kardeşinin bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Ryan Murphy’nin adını, televizyon ekranlarında ilk duyduğumuz zamana gelelim. 1999 senesinde, The WB’deki Popular‘ı yaratan Murphy, lisedeki sınıf farklılıklarıyla ilgili bir yapımı bizlerle buluşturmuş oldu. Dizinin başrollerinde, şu an GCB‘de yer alan Leslie Bibb ve 24‘ten tanıyabileceğiniz Carly Pope yer alıyordu. Bu isimlerin haricinde, Grey’s Anatomy‘den Sandra Oh, Queer as Folk‘tan Robert Gant ve Prison Break‘ten Wentworth Miller, daha pek tanınmazken, dizide bulundular.Ama ne yazık ki Popular‘ın şansı pek yaver gitmedi. İlk sezonu 2,9 milyon kişi tarafından seyredilirken, ikinci sezonunu Cuma gününe aldılar ve haliyle büyük bir düşüş yaşayarak iptal edildi.Peşinden, 2002 senesinde, yine The WB için bir sitkom hazırladı. St. Sass adlı sitkom, ilk bölümü seyredildikten sonra, kanal tarafından satın alınmadı.

The WB’la pek de parlak geçmeyen dönemden sonra Murphy, 2003 senesinde tamamen tarz değiştirerek, Amerika’nın kablolu kanalı FX’te başlayan Nip/Tuck‘ı ortaya çıkarttı. 2 plastik cerrahın yaşamlarını bizlere sunan dizi, toplam 6 sezon (100 bölüm) sürerek, televizyon tarihinin önemli yerlerine adını kazımış oldu. Başrollerinde, şu an Unforgettable‘da yer alan Dylan Walsh‘un ve daha önce Charmed‘da kadrolu olarak seyrettiğimiz Julian McMahon‘ın yer aldığı dizimiz, son sezonuyla da Amerika’nın kablolu kanalları arasındaki en yüksek izlenme oranına ulaştı.Ryan Murphy, Nip/Tuck devam ederken, 2006 senesinde de ilk uzun metrajlı filmini çekti. Altın Küre adaylığı da bulunan Running with Scissors adlı filmin kadrosunda yer alan isimlerden bazıları; ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow, şu an 30 Rock‘ta yer alan Alec Baldwin ve Angels in America ve A Gifted Man‘in oyuncusu Patrick Wilson şeklinde sıralanabilir.

Yine Nip/Tuck devam ederken, Murphy bu sefer de -yapımcılarının arasında Brad Pitt‘in de bulunduğu- FX’le ikinci bir dizi için anlaşma yoluna gitti. Pretty/Handsome (4 oz. olarak da biliniyor) adlı dizi, evli ve çocuklu bir doktorun, transeksüelliğe geçişini anlatıyordu. Başrollerinde Joseph Fiennes ve Carrie-Anne Moss‘un yer aldığı Pretty/Handsome, ne yazık ki onay alamadı ve tek bölümde kaldı. Ama bu bölümü internette bulmak gayet kolay. Televizyon filmi niyetine seyredilebilecek, başarılı bir yapım kendisi (Hatta bana kalırsa Murphy’nin en iyi işi olabilirmiş.).

2009 senesinde Murphy, bu sefer de FX’in sahibi Fox’la anlaştı. Lisedeki ezilen bir grup gencin, müzik kulübü olan Glee‘ye katılmasıyla başlayan hikayemiz, Amerika tarafından çok sevildi. Şu an 3.sezonu yayınlanan müzikal dizimizin reytingleri de gayet iyi vaziyette. Daha önce de birlikte çalıştığı Hollywood yıldızı Gwyneth Paltrow‘un diziye konuk olarak geldiğini de belirtelim.Küçük not: Glee, Murphy’nin The WB için çektiği Popular ile inanılmaz derecede benzerlikler taşıyor. Hatta bazı yerlerde, olaylar bile aynı kalmış.Ryan Murphy, 2010 yılında ise, Elizabeth Gilbert’ın aynı adlı kitabından uyarlanan Eat Pray Love‘ın (Ye, Dua Et, Sev) yönetmenliğini yaptı. Filmin kadrosunda, Julia Roberts ve Javier Bardem gibi dev isimler bulunuyordu.

Murphy’nin ortaya çıkarttığı en son yapım ise, yine FX’te gösterilen American Horror Story oldu. Çoğu seyircisini korkutmasa da gayet başarılı bir olay akışıyla kendini gösteren dizimizin kadrosunda ise, The Practice‘ten bildiğimiz Dylan McDermott, Friday Night Lights‘ın Tami Taylor’ı Connie Britton, 2 Oscar’lı Jessica Lange, Six Feet Under‘ın annesi Frances Conroy ve True Blood başta olmak üzere, bir çok diziden bildiğimiz Denis O’Hare gibi başarılarını ünleriyle perçinlemiş isimler yer aldı. İlk sezonuyla başarılı bir çıkış yapan, hayaletli ev temalı korku dizimiz, ikinci sezon onayını ise çoktan aldı.

Britney Spears ve Heather Morris ile Glee setinden...

Britney Spears ve Heather Morris ile Glee setinden…

Son olarak da Ryan Murphy’nin NBC için bir komedi dizisi projesine girdiğini öğrendik. Eşcinsel bir çift ve bu çiftin çocuklarını taşımaya gönüllü olan bir kadının komik maceralarının ekrana taşınacağı bu projenin ismi, The New Normal olarak belirlendi ve kadrosuna The Hangoverlardan tanıdığımız Justin Bartha‘yı da dahil etti. Bu umut vadeden projemiz, umarım hayata geçer diyor ve yazıyı noktalıyorum.

Glee oyuncusu Chris Colfer ile 2011 Altın Küre ödül töreninden

Glee oyuncusu Chris Colfer ile 2011 Altın Küre ödül töreninden