İngiliz kanalı ITV2‘nin bizlere sunduğu, Amerika’da ise Showtime‘da yer bulan aykırı dizimiz Secret Diary of a Call Girl‘ün baş karakteri Belle, 2007’den beri devam eden maceralarını, geçtiğimiz yıl ile noktalamıştı. 4 sene boyunca, haftada 20 dakika olarak seyrettiğimiz bu çıtır dizimizi merak edenleri ve tekrar hatırlamak isteyenleri için ele alalım.

Dizimiz, Belle de Jour adlı bir telekızın blogundan ve kitaplarından esinlenilerek ortaya çıkartıldı. İlk başlarda bu gizemli Belle’in kim olduğu bilinmese de dizi popüler olduktan sonra -2009 senesinde- Brooke Magnanti, The Sunday Times‘a kimliğini açıkladı. Magnanti, 2003-2004 yılları arasında doktorasını yaparken, bir yandan da telekızlık yaptığını belirtti.

Öncelikle, baş karakterimizin sıradan bir telekız olmadığını belirtmekte fayda var. Kendisi, gayet üst sınıf olarak tanımlanıyor. Belli bir ajansa bağlı olarak çalışıyor ve yaptığı işten gayet memnun. Ailesi ve arkadaş çevresi ne kadar durumun farkında olmasa da bu alemde Belle olarak tanıdığımız karakterimiz bir nevi paraya para demiyor.

Londra’da yaşayan “Belle”in, yaptığı iş dolayısıyla biz seyirciler de bir sürü ilginç müşteriyle tanışıyoruz. Kimisinin komik ve absürd istekleri olurken, kimisinin de duygusallığı dikkatimizi çekiyor.

Bu 20 dakikalık komedi-dramamızda yer alan oyunculara ve canlandırdıkları karakterlere değinelim:

Belle de Jour / Hannah Baxter
Baş karakterimiz olan Hannah, üniversitede İngiliz Dili okumuş genç bir kadındır. Yakın çevresi, onun özel bir şirkette geceleri sekreterlik yaptığını sanmaktadır. Fakat kendisi üst sınıf bir telekızdır. Seksi seven ve bununla para kazandığını keşfettikten sonra kendi yolunu bu yönde çizen Hannah, diğer dünyasında Belle olarak tanınır.
Bu iki dünyaya sahip karakterimizi, seksi oyuncu Billie Piper canlandırıyor. Oyuncumuzu, çoktan fenomen haline gelmiş olan Doctor Who‘dan tanıyabilirsiniz.

Ben
Hannah’ın üniversitede tanıştığı en yakın arkadaşı. Üniversite döneminin bir süresinde ilişki de yürüten ikilimiz, artık sadece arkadaş. Londra’daki bir barı işleterek hayatını kazanan Ben’in, bir süredir Vanessa ile devam eden bir ilişkisi var. Haliyle, Vanessa’nın Hannah’tan pek hoşlanmadığını da biliyoruz.
Ben’i, yakışıklı oyuncu Iddo Goldberg canlandırıyor. Aktörümüzü, yer aldığı İngiliz yapımlarının yanında, 1 bölümlük The Mentalist konukluğundan da tanıyabilirsiniz.

 

Stephanie
Hannah’ın bağlı olduğu ajansın sahibi, aynı zamanda da patronu. Kendisi de bir zamanlar aynı Hannah gibi telekızlık yapmış. Şu an, zengin ve göz doldurucu yaşantısıyla dikkat çekiyor. Hannah’ya çeşitli tavsiyelerde bulunmaktan da çekinmiyor.
Stephanie’yi, Cherie Lunghi canlandırıyor. 52 doğumlu oyuncumuzun yaşı ve İngiliz olması düşünüldüğünde, bir çok yerde yer almış olması direkt tahmin edilebiliyor. Ama öne çıkan yapımları arasında, Casualty serileri sayılabilir.

 

Dizide yer alan diğer oyunculara şuradan bakabilirsiniz.

Dizi boyunca, ana karakterimiz sık sık bizimle konuşuyor. Bazen dizide gelişen olayların öncesiyle ilgili bilgi verirken, bazen de müşterileriyle ilgili yorumlarını dinliyoruz. Bu durum, Secret Diary of a Call Girl’e sıcacık bir hava katıyor. Bunun haricinde, dizimizin pek leziz bir jeneriği de mevcut. Billie Piper’ın hazırlanışını seyrederken, arkada Amy Winehouse’un (şuhu şad olsun) “You Know I’m No Good” şarkısının melodisini dinliyoruz.

8’er bölümlük 4 sezondan oluşan dizimizi, komedi-drama (daha çok komedi ağır basıyor) seven herkese tavsiye ediyorum. Oyunculuk, hikayeler ve karakterler, komik olduğu kadar çarpıcı da. Zaten 20 dakikalık 32 bölüm, yeni başlayacak olanlar için çıt çıt gidecektir muhtemelen.
İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Tanıtım Filmi:

http://www.youtube.com/watch?v=wj4E3j8d8PI