Norveç semalarından gerçek zamanlı bir gençlik draması ile karşınızdayız: Skam.

Oslo’nun Hartvig Nissen Lisesi’nde okuyan gençlerin aşklarına, cinselliklerine, skandallarına, yaşlarının getirdiği sorunlara epey bir yakından tanık oluyoruz. Hatta o kadar yakından ki tüm olanlardan gerçek zamanlı olarak saati saatine haberimiz oluyor ve üstelik istersek dizideki karakterlerle sosyal medyadan arkadaş bile olabiliyoruz. “Nasıl”ına gelin birlikte bakalım.

“Skam” Norveç’in NRK3 kanalında Cuma günleri yayınlanıyor. Fakat dizinin resmi sitesinde hafta boyunca karakterlerin hangi saatte ne yaptığı, kimlerle konuştuğu ve birbirlerine attıkları mesajlar bile küçük klipler halinde yayınlanıyor. Örneğin, Cumartesi gecesi bir parti mi var? Hemen aynı gece eş zamanlı olarak partinin videosu sitede yayınlanıyor. Salı sabahı olan bir dersin videosu yine aynı saatlerde sitede paylaşılıyor. Hafta boyunca paylaşılan bu videolar toplanıyor ve Cuma gecesi bir bölüm halinde televizyonda yayınlanıyor. Dahası dizideki karakterlerle Facebook ve Instagram hesapları üzerinden arkadaşlık kurabiliyorsunuz.

An itibarıyla 2 sezonu bulunan, 3. sezonu bitmek üzere olan ve 4. sezon anlaşmasını da yapan dizinin bölüm süreleri epey değişken. Bir bölüm 18 dakika sürerken diğer bölüm 50 dakikaya çıkabiliyor. Birinci sezonu 11, ikinci sezonu 12 bölüm süren dizinin üçüncü sezonu 16 Aralık’ta 10. bölüm ile final yapacak.

Genel olarak bir “Skins” havası estiren ve kullandığı müziklerle de ön plana çıkan dizi, her sezon bir başka karakter üzerinden ilerliyor. İlk sezon “Eva”, ikinci sezon “Noora”, üçüncü sezon ise “Isaac” adlı karakter üzerinden gidiyor.

Norveç’in televizyon ödülleri olan “Gullruten” ödüllerinde bu yıl “En İyi Drama” ödülünü kucaklayan dizi Amerika’nın da gözünden kaçmadı ve “Shame” adıyla bir uyarlaması yapılması için düğmeye basıldı.

Dizinin ilk sezon fragmanı: