Uyuşturucu satışı temalı diziler en sevilen suç dramalarının başında geliyor. Bu tarzın birçok örneği olsa da özellikle Breaking Bad ve Narcos izleyicinin beğenisini çok fazla kazanmış ve kalplerini fethetmiş durumda. FX de bu uyuşturucu temasına ayak uydurup karşımıza Snowfall‘u çıkardı. Dizi başlangıçta Showtime kanalına sunuldu ancak ortaya çıkan bazı anlaşmazlıklardan ötürü FX‘e transfer oldu. 2016 yılında da dizinin 10 bölümlük ilk sezonunun siparişi verildi ve 5 Temmuz 2017 itibarıyla ekranlardaki macerasına başladı.

WikipediaIMDbResmi SayfaFacebookTwitter

MUTFAKTAKİLER:

1991 yılında yazıp yönettiği Boyz n the Hood (Artık Çocuk Değiller) filmi ile 24 yaşında Oscar’a 2 dalda aday gösterilen John Singleton dizinin yapımcı koltuğunda oturuyor. Ayrıca Eric Amadio ve Dave Andron da yapımcılar arasında bulunuyor. Dizinin üretimini ise FX Productions, Shoe Money Productions, Groundswell Productions ve Underground Films üstleniyor.

80’lerin Los Angeles‘ındayız. Bu dönemlerde büyük paraların döndüğü özellikle iki sektör var; porno ve uyuşturucu sektörleri. Tabii bu dizimizde bizi ilgilendiren uyuşturucu sektörü. (Diğer sektör için 10 Eylül’de HBO‘da başlayacak olan The Deuce’u bekleyin.)

1983 yılındayız. Kokainin ortaya yeni çıktığı zamanlar. Henüz tam anlamı ile bir dağıtım söz konusu değil yeni yeni başlıyor. İşte bu zamanlarda birbirinden bağımsız dört kişinin bu işin içine girerek kokaini Los Angeles‘ta dağıtmaya çalışmasını ve bu süre içerisinde başlarından geçenleri izliyoruz. Konuyu karakterleri okurken çok daha iyi anlayacaksınız.

KARAKTERLER:

Franklin Saint: Mahallesinde bir markette ufak tefek işler yapıp bir de üstüne dayısının ot dağıtımı işinde çalışıyor. Tek hedefi var o da çok para kazanmak. Bu hedef doğrultusunda kendi kendine işleri büyütmeye karar veriyor. İsrailli bir uyuşturucu dağıtıcısıyla anlaşma yapıyor ve onun için kokain dağıtımı yapmaya başlıyor. Oldukça zeki, kafası iyi çalışan ve kaba kuvvetten ziyade mantığını kullanan birisi. Bu özelliğiyle kendisini kolayca sevdirebiliyor. Karakteri Damson Idris canlandırıyor. Teddy McDonald: Kirli bir CIA ajanı. Kendisinden bir önceki ajan ölünce yerine geçiyor ve ülkeye gizlice kokaini sokup dağıtıcılara pazarlamaya başlıyor. Tabii bu iş sadece uyuşturucu ile kalmıyor, aynı zamanda silah işi ile de ilgileniyor. Genellikle işlerini çok temkinli bir şekilde halletmek istiyor. Ucunun kendisine dokunmasından çok tırsıyor. Bu yüzden daima mantıklı ve zeki davranıyor. Bu rolde Carter Hudson‘ı görüyoruz. Lucia Villanueva: Meksikalı bir suç liderinin kızı. Kuzeni ile birlikte ailesinin haberi olmadan kokain dağıtım işine giriyorlar. Bu iş için bir de kirli işleri halledebilecek bir adam buluyorlar. Lucia kaba kuvvetten önce her zaman mantıklı hareket etmenin peşinde. Ancak son çare olarak kaba kuvveti düşünüyor. Oldukça zeki biri. Bu rolde Emily Rios karşımıza çıkıyor.
Avi Drexler: İsrailli bir uyuşturucu dağıtıcısı. Lüks içinde yaşıyor. Cidden çok korkutucu ve tehlikeli birisi. Kısacası manyağın teki. Yolları Franklin ile çakışıyor ve Franklin‘in zekasına ve cesaretine hayran kalıyor. Avi karakterine Alon Aboutboul hayat veriyor Alejandro Usteves: Kendisi bir gerilla. Amerika dışında bir ormanda çetesi ve çalışanlarıyla birlikte kokaini üretip gizlice ülkeye sokup satmaktadır. Çok dikkat etmeden hemen parayı cebe indirmenin peşinde. Teddy ile çok iyi anlaşamasalar da birlikte iş yapıyorlar. Alejandro olarak Juan Javier Cardenas‘ı görüyoruz. Gustavo “El Oso” Zapata: Meksikalı bir güreşçi. Aynı zamanda ekstradan para kazanmak için bir spor salonunda çalışıyor. O sırada Lucia‘dan bir iş teklifi alıyor. Başlarda mırın kırın etse de işi kabul ediyor. Kabul etmesindeki en büyük sebepler ise sonucunda çok iyi para kazanmak ve Lucia‘ya karşı olan hisleri. Gustavo karakterine Sergio Peris-Mencheta hayat veriyor.
Jerome Saint: Franklin‘in dayısı. Hemen Franklin‘in karşısındaki evde oturuyor ve mahalledeki ot işi ile ilgileniyor. Jerome rolü ile Amin Joseph karşımıza çıkıyor. Louise Saint (Aunt Louie): Franklin‘in yengesi, Jerome‘un eşi. Franklin‘i çok seviyor. Öz yeğeninden ayırmıyor ve bazı konularda kendisine yardım ediyor. Louie‘yi genellikle TV başında reality şovlarını ya da pembe dizi izlerken bulabiliriz. Louie rolünde Angela Lewis‘i görüyoruz. Cissy Saint: Franklin‘in annesi. Oğlunun yaptığı işlerden hiç haberi yok. Tek isteği oğluna iyi bir hayat sunabilmek. Cissy karakterini Michael Hyatt canlandırıyor.
Pedro Nava: Lucia‘nın birlikte iş yaptığı kuzeni. Dışarıdan sert biri gibi görünse de arada tutukluk yapabiliyor. Pedro rolünde Filipe Valle Costa var. Leon Simmons: Franklin‘in en yakın arkadaşı. Boş zamanlarında omzunda müzik seti ile kendisini görebiliriz. Franklin‘in en çok güvendiği kişi. Bazen o da elini pis işlere sokabiliyor. Leon karakterine Isaiah John hayat veriyor. Kevin Hamilton: O da Franklin‘in diğer bir arkadaşı. Ancak kendisini çok fazla göremiyoruz. Genelde Leon ile Franklin birlikte takılıyorlar. Kevin karakterini Malcolm M. Mays canlandırıyor.

Ayrıca tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.

SON SÖZ:

Tıpkı Narcos ve Breaking Bad dizilerinde olduğu gibi bu dizide de öyle çok fazla aksiyon sahnesine rastlamak mümkün değil. Genelde anlaşmalar, planlar, diyaloglar vb. olaylar ile geçiyor. Ayrıca belirtmek lazım, bu diziden yukarıda belirttiğim iki dizinin seviyesini çok fazla beklememek lazım. Kendi içinde baktığımızda iyi, izlenebilir bir yapım çıkmış ortaya ve çok daha iyi olma potansiyeline sahip.

Çekimler, kıyafetler, çevre düzenlemesi, müzikler, yollarda dolaşan arabalar hepsi dönemi çok güzel yansıtıyor. Oyunculuklar da bence gayet yeterli düzeyde. Tüm oyuncular ellerinden geleni yapıyorlar. Göze batan bir karakter olmadı şu ana kadar.

Dizi ilk dört bölümü itibarıyla 0,46 reyting ve 1.094 milyonluk izleyici ortalamaları tutturdu. Şu an için onay alabileceği seviyenin çok üstünde. Rahatlıkla onay alıp devam edecektir. İlk sezonun 10 bölüm süreceğini bir kez daha hatırlatalım.

Eli yüzü düzgün, kendince seviyesi oldukça yeterli bir suç draması arıyorsanız Snowfall‘u izlemenizde yarar var. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN: