south-park-2332-1366x7681997 yılında Comedy Central bizleri yeni bir animasyon ile tanıştırdı; South Park.

Matt Stone ve Trey Parker‘ın yaratıcılığını ve seslendirmesini üstlendiği bu animasyonun diğer animasyonlardan farkı çizim tekniğidir. Karakterler 2 boyutludur ve kartondan yapılmış gibidir. Bunun sebebi Stone ve Parker‘ın çizim kabiliyetlerinin pek iyi olmamasıdır. Tabi zaman geçtikçe teknolojinin de ilerlemesiyle çizimler artık bilgisayarda yapılmaya başladı ancak karakterler kartondan yapılma görüntülerinden hiçbir şey kaybetmediler.

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

South Park 2

KONUSU:

Dizi Colorado eyaletinin South Park adlı kasabasında yaşayan Kyle Broflovski, Eric Cartman, Stan Marsh ve Kenny McCormick isimli dört çocuğu merkezine koyarak başlarından geçen türlü olayları anlatır. Dizinin her bölümü bir uyarıyla başlar. Tüm karakter ve olayların kurgu olduğu ve bu diziyi kimsenin izlememesi gerektiği yazar. Her ne kadar ufak çocukları konu alsa da dizi ağır küfür, şiddet ve cinsel espri içermektedir. Dolayısıyla 18 yaş üzeri izleyici kitlesine hitap eder.

South-Park-Warning-600x338

KARAKTERLER:

Eric Cartman:

Eric Cartman

Tam adı Eric Theodore Cartman‘dır. Ancak genellikle sadece soy adını kullanmayı tercih eder. Kendini beğenmiş, ben merkezci, küstah, küfürbaz, ırkçı bir karakterdir. Hiç kimseye acıması yoktur. En ufak bir şeyde olay çıkarıp şeytani planlar yapabilir. Kyle‘ın Yahudi, Kenny‘nin fakir olması ile daima dalga geçer. Kyle, kızıllar, hippiler, liberaller ve daha birçok şeyden nefret eder. Ayrıca şarkı söylemeye bayılır. En çok kullandığı cümleler; “Screw you guys, I’m going home!“, “You will respect my Authoritah!” ve “I’ll kick you in the nuts!” tır.


Stan Marsh:

Stan Marsh

Stanley “Stan” Marsh ekipteki en normal kişidir. Kyle ile çok yakın arkadaşlardır. Ekipte işleri en mantıklı şekilde halletmeye çalışan kişidir. İyi bir çocuktur ancak Cartman tarafından kullanılma ihtimali de daima vardır. South Park‘ta ne zaman çılgın şeyler olsa Kyle ile birlikte sorunları çözmeye çalışıp halkın sesi olurlar. Wendy ile sevgililerdir ve ne zaman Wendy‘nin yanında heyecanlansa kusmaya başlar. Stan, yaratıcılardan Trey Parker’dan esinlenerek yaratılmıştır. En çok kullandığı cümleler; “Oh my god, they killed Kenny!” (Devamını Kyle söyler), “Cartman, you’re so God damned stupid it’s unbelievable!“, “Oh my God, our parents are so stupid dude!” ve “Aw, God dammit!” tir.


Kyle Broflovski:

Kyle Broflovski

Kyle şehirdeki en akıllı çocuklardan birisidir. Yahudi olduğu için Cartman sürekli kendisiyle alay eder. Bu yüzden sürekli didişirler. Tıpkı Stan gibi Kyle da iyi kalplidir ancak birazcık saftır. Bu çok azıcık saflıkla bile Cartman tarafından kolayca kandırılabilir. Basketbolda ve bilgisayar konusunda yeteneklidir. En çok kullandığı cümleler; “YOU BASTARDS!” (Stan‘in cümlesinin devamı), “Don’t you see? I learned something today.“, “God damn! That’s a big fat ass!” ve “F*ck off Cartman!” dır.


Kenny McCormick:

Kenny McCormick

Kenny ekipteki en fakir ve en sapık kişidir. Fakir olduğu için Cartman tarafından devamlı aşağılanır. Akşam yemeklerinde dondurulmuş waffle ve konserve yemeklerden yer. Genellikle kapüşonu kapalı olduğundan dedikleri anlaşılmaz. Gerektiğinde Cartman‘dan daha küfürbaz olabilir. Cinsellik hakkında herkesten daha bilgilidir. Dizinin ilk başlarında neredeyse her bölümde değişik yollarla ölmektedir. Ancak bir sonraki bölüm sanki hiçbir şey olmamış gibi devam etmektedir. En çok kullandığı cümleler; (Çoğu küfürlü olduğundan an az küfürlü olanları yazıyorum) “You bastard!“, “WOOO HOO HOO!“, “WTF are you talking about?“, “Dude WTF?” tır.


Butters Stotch:

Butters Stotch

Leopold “Butters” Stotch kasabadaki en saf ve en temiz yürekli kişidir. O kadar saftır ki kendi işlemediği bir suçu kendisinin işlediğine inandırılabilir. Bu saflığından dolayı Cartman tarafından devamlı kandırılır. En çok kullandığı cümleler; “Oh hamburgers“, “I hate my stupid face.” ve “Oh great Jesus, son of Mary, wife of Joseph what are we gonna do? Oh sweet Joseph husband to Mary but not father of sweet Jesus. Oh sweet Jesus, Mary mother of Jesus wife of Joseph father to Mary.” dir.


Herbert Garrison:

Mr. Garrison

Ekibin ilkokul öğretmenidir. Öğrencileri tarafından hiç saygı görmez. Cinsel kimliği konusunda kafası devamlı karışıktır. Ne olduğunu kendisi de bilmez. Bir kaç kez cinsiyet değiştirmiştir. İlk başlarda elinde Mr. Hat dediği bir kukla taşımaktadır. Bu onun kişiliklerinden birisi olarak yansıtılmıştır.

 


Chef:

Chef

Asıl adı Jerome McElroy‘dur. Okulun aşçısıdır. O çocukları çocuklarda onu çok sever. Çocuklar çoğunlukla onun sözünü dinlerler. Tam bir seks düşkünüdür. Ayrıca şarkı söylemeyi de sever. Tabi ki bu şarkıların çoğunluğu seks hakkındadır. Chef‘in en meşhur sözleri; “You can’t teach a gay dog straight tricks.” ve “Look, children, this is all I’m going to say about drugs. STAY AWAY FROM THEM. There’s a time and a place for everything and it’s called COLLEGE.” dır.


Mr. Mackey:

Mackey

Okulun rehber öğretmenidir. O da Garrison gibi hiç saygı görmez ve sevilmez. Sıska bir vücudu ve kocaman kafası vardır. Ancak kravatını çıkardığında kafası küçülmektedir. Öğrencilere devamlı uyuşturucu, alkol ve sigaranın kötü olduğundan bahseder. En meşhur sözleri; “m’kay“, “mmmm’kay“, “Drugs are bad m’kay.” ve “mmmm’kay?” dir.


Randy Marsh:

Randy Marsh

Bir yan karakter olupta kendini bu kadar sevdirebilen yegane karakterdir Randy Marsh. Kendisi Stan‘in babasıdır ve kasabada jeolog olarak çalışmaktadır. Birayı, kavga etmeyi çok sever. Çok çabuk galeyana gelebilir ve her konuda söyleyecek bir sözü mutlaka vardır. Başlarda çok ön planda olmasa da sonradan başrolünde olduğu bölümler çoğalmıştır. En bilinen cümleleri; “Staaaannnnnnnn” ve “Isn’t this America? I’m sorry, I thought this was America!” dır.


Terrance ve Phillip:

Terrance Phillip Kanadalı iki komedyendirler. Terrance and Phillip Show adında dizileri vardır. Bu karakterler dizinin osuruk esprilerinden oluştuğu eleştirileriyle alay etmek için yaratılmışlardır.


TIRIVIRI BİLGİLER:

Tırıvırı Bilgiler

  • South Park, Colorado’da bulunmaktadır ve dizinin geçtiği kasaba Fairplay’dir.
  • South Park, kişi başına UFO görme vakasının en yüksek yaşandığı yerdir.
  • South Park bir yılbaşı video kartından çıkıp bugünkü fenomen dizi haline gelmiştir.
  • Dizinin yaratıcıları Matt ve Trey insan bacaklarını çizmekte zorlandığı için South Park’a kalıcı bir kar eklemişlerdir.
  • Dizideki birçok karakter gerçek hayattaki insanlardan esinlenerek yaratılmıştır.
  • South Park 5000 parça kağıtla yapılmaya başlandı. Şimdi her şey bilgisayarda yapılmakta.
  • South Park başladığında kimse başarılı olacağına inanmıyordu. Ancak Comedy Central diziyi aldıktan sonra kanalın en yüksek reytingini yakaladılar ve milyonlarca dolar kazandılar.

SON SÖZ:

Dizinin oldukça kalabalık bir karakter kadrosu var. Hepsini ayrı ayrı tanıtmak isterdim ama çok can sıkardı. Dizi bu zamana kadar 19 sezonu tamamladı. 4 sezonluk onayı daha mevcut durumda. Çok eğlenceli, komik ve olabilecek en üst seviyelerde argo içeren South Park‘ı sizlere tanıtmaya çalıştım izleyecek olanlara iyi seyirler dilerim :)

South Park Jenerik

Eric Cartman – Kyle’s Mom is B*tch

Terrance and Phillip – Uncle F*cker

Randy Marsh – C*ck Magic