Eğer Shaun of the Dead ve Hot Fuzzfilmlerini izlediyseniz Edgar Wright‘ın ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu ve Simon Pegg‘in de hem senarist hem oyuncu olarak mükemmel işler çıkardığını zaten biliyorsunuzdur. Bütün bunlara aşina olanlar ve olmayanlar için Spaced dizisi öldürücü derecede komik bir dizi olacaktır. İngiltere’deki fahiş kiralar yüzünden sevgili gibi davranarak bir daireyi paylaşmak zorunda kalan (bekara ev yok!) Daisy ve Tim baş karakterlerimiz.
Daisy yazı yazamayacak kadar tembel bir gazeteci, Tim ise sevgilisi tarafından terkedilmenin acısını bir türlü atlatamayan bilimkurgu fanatiği bir çizgi roman çizeri.
Alt kat komşuları sürrealist ressam Brian, Tim’in en yakın arkadaşı askerlikle kafayı bozmuş Mike ve alkolik ev sahipleri Marsha ise yan karakter diyemeyeceğimiz kadar dolu karakterler.
Ama Spaced’in mizahı konusundan kaynaklanmıyor, konuyu ele alış biçimi insanı yerlere yatırıyor. Zaten Edgar Wright diğer işlerinde de varolan tüm klişeleri hikaye anlatma biçimi olarak kullanma alışkanlığını burada da sürdürmüş. Klişelerle hem dalga geçmiş, hem de onları doyasıya yüceltmiştir. Yani burada yapılan Scary Movie tarzı bir parodi değil.
Spaced’de kimi zaman bilimkurgu, kimi zaman gerilim, kimi zaman aşk filmlerinin klişeleri hikayede komedi aracı olarak kullanılıyor. Göndermeler bazen direk bazen dolaylı olarak yapılıyor ama kesinlikle güldürüyor.
Ama güzel olan her şey gibi Spaced’de çok kısa sürmüş bir dizi. 2 sezondan oluşan toplam 14 bölümü var. Ama her bölümü o kadar zekice ki insan hiç bitsin istemiyor.