fm

fm

siz de bilirsiniz, ingilizlere karşı tüm dünyada bilinen bir ön yargı vardır; “ingilizler soğuk insanlardır” diye. bu tabu hayatımda izlediğim ilk ingiliz komedisi olan coupling ile yıkılmıştır ve ingilizlerin hiç de soğuk insanlar olmadığını düşünmeye başlamışımdır. diziyi izleyenler anlarlar ne demek istediğimi.uzun bir aradan sonra yine bir ingiliz yapımı komedi dizisi dikkatimi çekmeyi başardı: FM. hatta o kadar çok dikkatimi çekti ki bir anda dizinin türkçe çevirisini yaparken buldum kendimi. dizi dikkatimi çekti çünkü başrolde chris o’dowd oynuyor. the it crowd dizisini izlemiş hatta sadece duymuş olanlar bile kimden bahsettiğimi iyi bilirler.

daha önce de belirttiğim gibi dizinin Türkçe’ye çevirisini yapmaktayım ancak bu işte yalnız değilim, arkadaşım heryolroma ile beraber yapıyoruz çevirileri.biraz da dizinin kendisinden bahsedeyim.25 Şubat 2009’da yayınlanmaya başlayan dizinin ilk sezonu çoğu ingiliz dizisi gibi 6 bölümden oluşuyor.Konusunu iki kelimeyle özetleyecek olursam: “dj’lik ve müzik” diyebilirim. (farkındayım 3 kelime oldu ama “ve”yi saymıyoruz değil mi?). lindsay carol (chris o’dowd) ve dominic cox (kevin bishop) beraber bir radyo programı yapmaktadırlar. Her bölümde başka bir müzik grubunu veya müzisyeni programlarına davet etmektedirler. ancak, dizi konusu genel olarak dom cox ile lindsay carol ve onların özel hayatları etrafında dönmekte. bu arada unutmadan belirteyim, dizinin müzikleri de bir harika.neredeyse bütün komedi dizilerini izlemiş ve bu dizinin de çevirilerini yapmakta olan biri olarak, şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki gerçekten çok eğlenceli ve komik bir dizi FM. özellikle ikinci bölümde her bir sahneyi neredeyse 10 defa izlememe rağmen her bir izleyişimde beni aynı şekilde güldürmeyi başardı.
diziyi izleyecek olanlara iyi seyirler şimdiden. özellikle dom cox ve ades (Daniel Kaluuya) karakterlerine dikkat edin derim.