DC Comics imzalı TV dizilerinin arasına yakın zaman öncesinde Stargirl de katıldı. Dijital platformlardan DC Universe için hazırlanan, eş zamanlı olarak The CW’da da yayınlanan dizi, 13 bölümlük ilk sezonunu tamamladı.

İkinci sezonunu da garantileyen Stargirl, gelecek sezonunda The CW kanalına özel olarak hazırlanacak ve ekrana gelecek. Geoff Johns ve Lee Moder’in 1999 yılında yarattığı karakter daha önce Smallville’de Britt Irvin tarafından, Legends of Tomorrow’da Sarah Grey tarafından canlandırıldı. Bu dizide ise onlardan farklı olarak karakterin lise hali ekrana geliyor ve Brec Bassinger hayat veriyor. Kadroda Yvette Monreal, Anjelika Washington, Cameron Gellman, Jake Austin Walker, Meg DeLacy, Neil Jackson, Christopher James Baker, Amy Smart ve Luke Wilson gibi isimler de yer alıyor.

Müzikleri Pınar Toprak hazırlıyor.

Not: Dizideki bazı karakterler Arrow evreninin geçtiğimiz sezonki ortak bölüm serisi Crisis on Infinite Earths‘te kısaca görünmüştü. Dolayısıyla Stargirl de diğer dizilerle ortak bir evrene dahil.

Rick Tyler (Hourman II) / Courtney Whitmore (Stargirl) / Beth Chapel (Doctor Mid-Nite II) / Yolanda Montez (Wildcat II)

Konusu:

Hourman, Wildcat, Doctor Mid-Nite ve Starman gibi bazı süper kahramanların oluşturduğu Justice Society of America (JSA) ekibi, karşıt grup Injustice Society of America (ISA) ile giriştiği savaşta mağlup olur ve öldürülürler. Bu olayın ardından yaklaşık 10 yıl geçmişken asıl hikayeye başlıyoruz.

Los Angeles’ta annesi Barbara, üvey babası Pat ve üvey kardeşi Mike’la yaşayan lise öğrencisi Courtney Whitmore, eskiden Starman’e olan kozmik güçlere sahip asayı tesadüfen Pat’in eşyaları arasında bulur. Asanın kendisine tepki vermesiyle birlikte onu kullanmaya çalışan Courtney, Pat’in bir dönem Starman’in yardımcısı ( S.T.R.I.P.E.) olduğunu da öğrenir.

Pat, her ne kadar tehlikeli olduğu için Courtney’i süper kahramanlık konusundan uzak tutmaya çabalasa da Courtney, insanlığa yardım etme ve asayı kullanma konusunda ısrarcıdır. Hatta kendi ekibini toparlamak için uygun kişileri bulmaya bile koyulur. Yıllardır sessiz olan ISA üyeleri ise uzun süredir hazırlıklarını sürdürdükleri planlarını uygulamaya koymaya hazırlanmaktadır.

DC Comics evrenine bağlı süper kahraman dizilerini izlemesi artık alışkanlık oldu. Stargirl’e de bundan başlayıverdim. DC Universe tarafında The CW’ya göre daha iyi çıkardıklarını düşünüyorum. Bunun ilk sezonu da benzer ayardaydı. Titans’ın ilk sezonu gibi olmasa da Doom Patrol absürdlüğü yok dizide. Hatta ikinci sezon The CW’ya özel olacağı için aynı seviyede devam etmeyebilecekleri geçiyor aklımdan.

Bir yandan da ergen karakterler üzerine kurulu bir dizi hazırladıkları bariz tabii, inkar edemem. Oyunculuklar da yeterli olmakla birlikte ondan hallice gibiydi. Ama en azından yer yer büyük hamleler yapmaktan geri durmadılar ve diziyi izlemesi kolaydı. Geniş bir kadrosu ve karakter bolluğu da var. Düşündüğüm kadar ergen kaçmadı.

İlk sezonun “orijin” sezonu olduğu da söylenebilir. Stargirl kimliğini ve özelliklerini yüklenen Courtney’in özellikle sezonun ilk yarısında grubun geri kalanını bir araya getirmesine, grup olma yolunda ilerlemelerine ve özelliklere alışmalarına tanık oluyoruz.  Bir yandan da karşı taraftaki kişileri tanıma fırsatı doğuyor. Arada geçmişe uğruyoruz da derken 13 bölümlük sezon tamamlanıyor.

Stargirl, sezonunu tamamladığında ilk sezonunu saran hikayesini epey toparlayarak ikinci sezona pas atıyor. Olduğu kadarı da bana göre yeterliydi. Tekrar döndüğü zaman görüşmek dileğiyle. Bu da böyle bir dizi işte. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.