Şubat Dizisi

Leyla ile Mecnun‘un yaratıcısı ve ekibinden yeni bir ekran fenomeni: ŞUBAT
Trt 1 kanalının cuma akşamlarına renk katacak yeni dizisinde, şehrin altındaki bambaşka şehirde yaşayan; genelde görmezden geldiğimiz; bazen acıdığımız; gece gördüğümüzde korkup yolumuzu değiştirdiğimiz insanların, yani sokakta yaşamaya mahkum edilmişlerin; kısaca, “sokağın” hikayesi anlatılmakta. Hem de tinercisinden, kapkaççısına, sokak sanatçısına; siyahisinden beyazına kadar. Aynı zamanda, dizimizde cemiyet hayatının önde gelen ailelerinden Çankaya Ailesi’nin kızı ve onun etrafında gelişen olaylar zinciri de anlatılmakta. Yani, aynı hikayede bambaşka iki hayat.
Belirli bir kırılma noktası anında, sokakta yaşayan insanlardan biri olan Şubat ile Çankaya Ailesi’nin kızı Yağmur’un hayatı kesişecek, asıl hikaye ise bundan sonra başlayacaktır.
İlk bölüm itibarıyla, benim beklentilerimi kat ve kat aşan bu dizi, acaba birçoğumuza yeniden Türk dizisi izletebilecek mi?
Karakterler ve diğer bilgiler yazının devamında…

Şubat Dizisi

Proje tasarım ve yönetimini Onur Ünlü’nün yaptığı, senaryosunu Onur Ünlü ve Funda Alp’in kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda Volkan Kocatürk’ün yer aldığı dizide, şu isimleri görmekteyiz : Alican Yücesoy, Melisa Sözen, Musa Uzunlar, Sekan Ercan, Özkan Uğur, Ülkü Duru, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak, Semet Yeşil, Damla Sönmez, Türkü Turan, Ahmet Kaynak.Yapım ekibi tanıtımının ardından diziyi farklı kılan şey ise öncelikle Türk dizilerinde göremeyeceğimiz düzeydeki orijinal konusu ve bu konuya ihanet etmeyen senaryosu, muazzam mekanlar ve çekim tekniğinin kalitesi. Ne demek istediğimi şu tanıtım filmini izleyenler anlayacaktır.

 

KARAKTERLERİMİZ: (Bu bölüm, düşük oranda ispiyon içermektedir.)

Şubat

ŞUBAT: Suskunlar‘daki performansı ile adından söz ettiren Alican Yücesoy‘un canlandırdığı baş karakterimiz. Daha minicikten yetimhaneye düşen ve bu yetimhanede gelişen olaylar sonucunda artık bu yetimhanenin bile korumasından yararlanamayarak sokaklarda büyümek zorunda kalan sıradışı kişilik. Saf görüntüsünün altında muhteşem bir hafızaya sahip olan, “Vay be! Okusaymış ne büyük adam olurmuş” diyebileceğimiz tip.

 

Yağmur

YAĞMUR: Muhteşem Yüzyıl‘ın ardından, televizyondaki ilk iş tercihini Şubat‘tan yana kullanan Melisa Sözen tarafından canlandırılan baş kadın karakterimiz. Zengin, oldukça modern bir ailenin, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan asi kızı. Mesleği spikerlik; bir kanalın ana haber bülteninde yol ve trafik durumunu bildiriyor. Ama, kariyer açısından hırslı olan kızımıza bu yetmiyor. Yani, yeni haberler ve maceralar peşine düşmesi pek yakın. Ayrıca, ana karakterimiz Şubat’ın hayatında önemli bir yer işgal etmekte.

 

AZİZ BEY

AZİZ BEY: Karaktere Musa Uzunlar hayat vermekte. Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinin ardından, bir sokak adamını canlandıracak olan oyuncu, medyada “Fatmagül’ün ahı tuttu sokaklara düştü.” yorumlarıyla karşılandı. Karakterimizi, Şubat’ın manevi babası diye adlandırabiliriz. Dizinin gizem unsurunu oluşturmakta olan karakter, kendisini, “Bu arada ben Aziz, soyadım yok. Gitmem gereken yerlerden, çoktan gittim. Nereden geldiğimi unutacak kadar uzun zaman oldu. Harabelerden, enkazlardan, çöplüklerden eşyalar toplardım. Aslında bir an önce vaktimi doldurup, eve dönmekti muradım. Allah kadar yalnızdım. Ta ki onun varlığını fark edinceye kadar…” sözleriyle tanıtıyor.

 

Sokak Sanatçısı

SOKAK SANATÇISI: Malumunuz dizimiz, sokağı her şeyi ile anlatmaya çalışmakta. Bu karakterimiz de sokağın başka bir gerçeği olan sokak performansçılarından. Alev topları ile sokakta gösteriler yapıp, dans eden karakterimiz, bu işten belli bir gelir de elde etmekte. Henüz diğer karakterlerden hiç biri ile tanışmamış olan bu karakterimiz bakalım hikayede nasıl yer alacak?Karaktere Damla Sönmez hayat veriyor.

 

 

SALTUK: Tansu Biçer‘ce canlandırılan karakter, Şubat’ın en yakın arkadaşı, en büyük desteği, kader ve dert ortağı. Şubat ile aynı yerde yaşayıp, aynı işi yapan karakterimiz, çoğu zaman Şubat’ın yol göstericisi görevini de üstlenmekte. Ayrıca sokak sanatçısı olarak performanslar sergileyen Damla Sönmez’in canlardırdığı karakterle yolları nasıl kesişecek merak konusu…

 

Deli

DELİ: Dizide sokaklarda hayatını idame ettirmek zorunda olan çocuk ve gençlerimizin (Deli’nin deyimiyle ”EKİBİN”) ağabeyi. Grubu, dilediği şekilde çekip çeviren, yöneten karakter, ilk bölüm itibarıyla pek de tekin bir imaj çizmemekte. Grup içinde de saygı duyulmayıp, daha çok korku salan karakterimizin Aziz Bey ile arasında henüz bilmediğimiz geçmişten gelen bir gerginlik de var. Karakteri Sermet Yeşil canlandırmakta.

 

Yusuf

 

YUSUF: Deli’nin ağabeyi olduğu ve “EKİP” diye adlandırdığı grubun tek kadın üyesi. O kadar erkekle aynı çatı altında yaşamanın getirdiği erkeksilikle, uzaktan küçük bir erkek çocuk izlenimi uyandıran karakterimiz, Ekip’ten Şubat’la iyi anlaşan tek üye olması hasebiyle “sürüden ayrılan yalnız kurt” imajı çizmekte. Karaktere Türkü Turan hayat vermekte.

 

Duble
DUBLE: Deli’den sonra ekibin başındaki ikinci adam. Aslında Deli’ye nazaran daha makul bir adam gibi dursa da Yusuf’la aralarındaki gerilim onu her an çileden çıkarabilecek gibi duruyor. Karaktere Nadir Sarıbacak hayat vermekte. Şubat’ı -ekibin diğer üyeleri gibi- o da sevmese de onunla Şubat arasındaki mesele daha derin.

 

 

 

BAŞKOMİSER ARİF: Deneyimli, hırslı, işinin ehli bir polis memuru. Gerçekleşecek şaşırtıcı bir olayla yolu Şubat ve Yağmur karakterleri ile kesişecek karakterimizin özel hayatı konusunda ilk bölüm kadarıyla bir malumatımız yok. Karakteri Serkan Ercan canlandırıyor.

 

 

 

TOLGA AKÇA: Yağmur karakterine çocukluktan beri aşık olan karakterimiz, agresif kıskanç ve yıllarca babasının gölgesinde kalmış bir karakter profili çizmekte. Karakteri Ahmet Kaynak canlandırıyor…

 

 
 

 

SAMİM AKÇA: Tolga’nın babası, Yağmur’un ise manevi babası olarak açıklayabiliriz kısaca. Zengin, hafif çılgın, karanlık bir tarafı da olan karakteri GORA, AROG gibi filmlerden tanıdığımız, aslen en çok MFÖ’nün Özkan’ı olarak bildiğimiz Özkan Uğur canlandırmakta.

 

 

Bunlar da ek görseller:

 

İlk bölümü 14 Eylül’de yayınlanan dizimiz reyting sıralamasında genelde 47. , AB’de ise 18. sırada yer aldı. Dizi, şimdiden sosyal medyada çok konuşulmaya başladı.
Örneğin ekşisözlük’teki şu 10 girdide oldukça olumlu eleştiriler dile gelmiş durumda : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Özellikle olumlu eleştirileri sıraladım ki bu farklı yapıma en az 1 bölüm şans verin. Olumsuz eleştiriler ve çok uzun yorumlar için kaynak malum.
İyi seyirler…