Burn Notice, Psych ve White Collar gibi sevilen birçok diziye sahip USA Networkkanalında geçtiğimiz yaz yeni bir dizi daha yayın hayatına başladı. Hukuki drama türündeki dizi, yani Suits “nasıl bir şeydir?” derseniz eğer buyurun yazının devamına.

Öncelikle, dizinin konusundan ve karakterlerinden bahsedersek:
Dizi, Pearson&Hardman adlı şirkette avukatlık yapan iki kişinin (Mike ve Harvey) üzerine kurulu.

Mike okuduğu hiçbir şeyi unutmadığı bir hafızaya ve üstün zekaya sahip biri. Yaşadığı talihsizlikler ve büyükannesinin rahatsızlığı nedeniyle okulu bitiremeyen ve hayatını başkalarının yerine sınavlara girerek devam ettirmeye çalışan Mike’ın günün birinde bir miktar paraya ihtiyacı olur. Bu yüzden arkadaşı Trevor’ın tavsiyesiyle yasa dışı bir işe girişir; ama başı polisle belaya girer. Bu durumdan kurtulmaya çalışırken de kendini bir anda Harvey’in karşısında, iş görüşmesinde buluverir.

 

Harvey şirketin, hatta New York’un en iyi “iş bitiricisi” olarak bilinen avukatıdır. Kendine güveni tam, azimli ve tuttuğunu koparan biridir. Şirkette kıdemli ortaklığa yükselince kurallar gereği kendisine Harvard mezunu bir yardımcı avukat alması gerekir. İstemeyerek de olsa görüşmelere başlayan Harvey, görüşmelerden çok sıkıldığı bir anda karşısında Mike’ı buluverir.

Yaşanılan “ufak” bir aksilik nedeniyle Mike’ın aslında kim olduğunu ve gün içinde neler yaşadığını öğrenen Harvey, Mike’ın zekasına, hazır cevaplılığına ve ansiklopedik düzeydeki hukuk bilgisine hayran kalır. Başta Mike’ın üniversiteyi bitirmemiş olması ve şirketin yalnızca Harvard mezunlarını kabul etmesi nedeniyle onu işe almak istemese de görüşmelerden çok sıkıldığından dolayı işe alır.

Tabii bundan sonra ikisi de neredeyse herkese, özellikle de bunu en öğrenmemesi gereken kişi olan şirket patronuna karşı Mike bir Harvard mezunuymuş gibi davranmaya başlarlar.

Suits, genel anlamda ikilinin bölümler içinde aldığı davalar, bunları kazanmak için neler yapabildikleri, birbirleri ve diğerleriyle olan ilişkileri üzerinden yürüyor. Dizinin sahip olduğu diğer ana karakterlere ve kadrosuna gelirsek…

Dizinin iki ana karakterinden Mike Ross’u Patrick J. Adams canlandırıyor. Oyuncu Lost,Cold Case, Flashforward ve Pretty Little Liars gibi birçok dizide konuk oyunculuk yapmış biri. Diğer ana karakter Harvey Specter’a ise Gabriel Macht hayat vermiş. Oyuncunun kariyerinin büyük çoğunluğu sinema üzerine kurulu olsa da The Others, Sex and the City ve Beverly Hills, 90210 gibi dizilerde konuk oyunculuk yaparak TV yapımlarında da yer almış.

* Louis Litt (Rick Hoffman): Şirketin yönetici avukatlarından olan ve hep Harvey’in gölgesinde kalmaktan şikayetçi olan hırslı Louis, ilk günden itibaren Mike için de baş belası olan biri. Oyuncu CSI:Miami, Samantha Who ve Law&Order: LA dahil birçok dizide konuk oyunculuğu bulunan biri.

* Rachel Zane (Meghan Markle): Bir türlü baro sınavını geçemeyen ve şirkette paralegal (avukatlara davaya hazırlıkta yardımcı olan kişi) olarak çalışan Rachel’ın ilk günden itibaren Mike ile aralarında bir yakınlık oluşuyor. Meghan Markle da genellikle Fringe, 90210 ve CSI:NY gibi dizilerde konuk oyunculuk yapmış biri.

* Jessica Pearson (Gina Torres): Şirkete ve işine oldukça bağlı olan, yaptıklarını onaylamasa bile çoğu zaman Harvey’in arkasında duran Jessica, aynı zamanda şirketin de patroniçesi. Bunun yanında Jessica, Harvey’in Mike’ın durumunu öğrenmesini en istemediği dizi karakteri. Patronluksa nedenlerinden sadece biri. Gina Torres’in içinde olduğu projeler saymakla bitmez. Kadronun en deneyimlisi de kendisi zaten.

* Donna (Sarah Rafferty): Harvey’in asistanı ve sırdaşı. Dizinin en eğlenceli karakterlerinden olan Donna, alt rütbede olsa da Louis ile baş edebilen nadir insanlardan. Ayrıca şirkette bu sırra ortak olan da tek kişi. Sarah Rafferty de Brothers&Sisters, CSI, Charmed gibi bazı dizilerde konuk oyunculuğu bulunan bir oyuncu.

Çift bölümle başlayan Suits‘in ilk sezonu 12 bölümden oluşmakta. Yazın en çok ilgi gören dizilerinden olan dizi, iyi reytinglerinin karşılığı olarak 16 bölümlük 2. sezon siparişini de kanaldan aldı.

Açıkçası benim diziye başlamam 22dakika’da hakkında yapılan yorumlar sayesinde olmuştu. Avukat dizilerini sever biri olarak da dizinin oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Hukukun derinliklerine girerek insanı bunaltmamalarının yanında, komedinin ve dramın dozu da iyi ayarlanmış. Şirket içinde geçen entrikalar, davayı çözüş yöntemleri ise üzerinde iyi düşünülmüş ve izleyeni tatmin ediyor. Kanalının adına yaraşır bir dizi anlayacağınız…

Sonuç olarak Suits, bence en azından ilk bölümüne şans verilmeyi kesinlikle hak ettiğini düşündüğüm bir dizi. İzleyeceklere iyi seyirler…