90’lı yılların efsanevi sit-com’u seinfeld. çocukluğunu o yıllarda geçiren bir kısım şanslı insanlar, başı sonu olmayan; konusuz ve birbirinden farklı dört karakterin enteresan yaşamındaki trajikomik ayrıntılara güldü.1954 doğumlu jerry (jerome) seinfeld ve 1947 doğumlu larry david ortaklığıyla 1989 temmuz ayı başında nbc’de yayınlanmaya başlayan 20 dakikalık (ortalama) komedi dizisi, new york’un batı yakasında geçmektedir.toplam 175 bölümle 9 sezonu tamamlayarak 1998 mayıs ayında, sayısı milyonları bulan seyircisine veda etti. yayınlandığı gün izlenme rekorları kıran dizi, haftalık tekrarlarıyla da zirvedeki yerini koruyordu.

jerry seinfeldjerry seinfeld karakterini canlandıran, larry david’le diziyi yaratan jerry seinfeld’in kendisidir. jerry seinfeld karakterini tamemen kendisinden ilham alarak yaratması, “neden kendi ismini verdi?” sorusunu cevaplıyor.gece klüplerinde komedyenlik yapan jerry, kapı komşusu kramer, lise arkadaşı george ve eski kız arkadaşı elaine ile birlikte ilginç maceralarla dolu bir hayat geçirmektedir.karşı cinsle olan ilişkilerinde şanslıdır ama yine de uzun süreli bir ilişkisi olmuyor. yıllar önce elaine ile uzun süreli bir ilişki yaşamışlar, fakat şimdi iki iyi arkadaşlar. bu konuda da inanılmaz rahatlar.kişisel özelliklerine gelince, düğmeli pantolonları ve beyaz spor ayakkabıları vazgeçilmezleridir. özgüveni fazla gelince kendini beğenmiş bir adam olur. düzen hastası olan jerry, sabırlı, zeki ve akılcı biri olsa da gerçekte; kramer kadar çılgın, elaine kadar umarsız ve george kadar kararsızdır. günde 6 kere gargara yapan jerry, yine de dizinin en aklı başında karakteridir.20 dakikaya sığan maceralar jerry için bazen öyle yorucu oluyor ki, sitem etmeyi bile unutuyor.

kramermichael richards’ın kramer karakterini canlandırırken 40 yaşında olduğuna inanmak bir hayli zor. öyle ya, kendisi seinfeld’in en çılgın ve en cüretkar karakteri olan kramer’ı canlandırıyor. belki deli cesaretiydi ama yine de kramer’ın yaşam tarzı, umarsız ve anlamsız tavırlarına yorumsuz kalmamak elde değil.larry david, kramer karakteri için şunları söylüyor; “kramer’ı yaratırken yaratıcılığımı çok fazla kullanmadım. sanırım bunu artık itiraf etmem gerekiyor; kapı komşum kenny kramer, ‘kramer’ karakterinin birebir kopyasıdır. karakteri yaratırken ondan fazlasıyla ilham aldım. kendimi dizideki jerry’nin yerine koymam da zor olmazdı.”
jerry’nin kapı komşusu olan kramer, günün yarısını jerry’nin evinde geçirir ve genelde kapı çalmaz. kıvırcık saçları ve 1,90 civarı boyu, en belirgin fiziksel özellikleri.karşı cinsle olan ilişkileri / ilişki denemeleri, şaşırtıcı derecede başarılıdır. şaşırtıcı olan bir diğer özelliği ise; zekasıdır. kramer’ın yaratıcılığından en çok george nasibini alır, ama ne kadar itiraz etse de kendini kramer’ın parlak fikirlerinden alıkoyamaz.bu arada, kramer’ın ilk adının cosmo olduğunu çok uzun bir süre öğrenemiyoruz.

george costanza
kısa boylu, gözlüklü, kel. genelde işi, kersin kararları ve hiç kendine güveni yoktur. beden eğitimi dersinde halatla yukarı tırmanırken jerry’nin üzerinde düşen george, o günden beri jerry’nin en iyi arkadaşı. george costanza’yı canlandıran new york’un tatlı düşmanı new jersey’den jason alexander. 30 yaşından 40 yaşına kadar seinfeld’de rol aldı.karşı cinsle olan ilişkisi, denemenin üzerine çıkamıyor. eline ayağına yer bulamayan, ne söyleyeceğini bilmeyen; söyleyince de patavatsız olan, utangaç ve kararsız bir adam. larry david’in bir başka itirafı da costanza için oluyor; “çuvaldızı kendime de batırdım ve ortaya george costanza çıktı.”

elaine beneselaine’e can veren, the new adventures of old christine‘nin christine campbell’ı julia louis-dreyfus. jerry ile gençken bir süre çıktılar. şimdiyse jerry’nin evini en çok ziyaret edenlerden biri.karşı cinsle olan ilişkisi genelde iyi değil. erkekler konusunda kararsız olan elaine, istediği ilişkiyi bir türlü yaşayamıyor ve bunun için hep geçerli bir neden buluyor. jerry’yle benzer noktası, zekası ve akılcı davranışları. elaine, jerry, george ve kramer arasında tek kadın olmasını hep pozitif yönde kullanıyor.