Eastbound&Down; 2009’dan itibaren yayında olan bir HBO dizimiz. Dizi alışılagelmiş sit-com tarzının oldukça ötesinde! İçerik olarak; izleyiciye salt bir komedi sunmak yerine, komedi unsuru olmaksızın da kendini sabaha kadar izlettirebilecek bir karakter olan Kenny Powers’i da sunuyor. Şu ana kadar 2 sezonu yayınlanan dizinin (Ülkemizde 2. sezonu her salı gecesi e2’de yayınlanıyor.) 3. sezonunun son sezon olacağı şimdiden açıklanmış durumda.(Yalan haber çıkmasını umuyoruz!) Dizinin yıldızı; şimdiden nerdeyse kült bir karakter seviyesine ulaşmış olan Kenny Powers’i canlandıran Danny McBride(Kendisini Tropic Thunder ve Pineapple Express’de de görmüştük).

Kenny Powers internet aleminde öyle bir boyuta ulaşmış durumda ki, sahte twitter hesabının 250.000 takipçisi var. Bu twitter hesabıyla ilgili birçok dedikodu dönerken, (acaba Danny McBride’in kendisi mi tweetliyor diye) dizinin yıldızı Danny McBride, yaptığı açıklamada “Kenny Powers yetişkin bir adamdır, bundan dolayı hiçbir zaman tweetlemez.” cümlesiyle olaya son noktayı koymuş durumda!! Bu arada twitter hesabının kime ait olduğuysa hala meçhul. New York Magazine’in bir şekilde ulaştığı, isminin açıklanmamasını isteyen hesap sahibi, 20’li yaşlardaki bir New Yorklu. Kendisin bir sit-com senaristi olma niyetinde olduğunu söyleyen bu meçhul şahıs, bu yolda Kenny Powers twitter hesabının, ileride büyük bir senarist olma yolunda kendisinin formda kalmasına oldukça yardımcı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte kendisi daha fazla alıştırma yapabilmek için, Kenny Powers’in asistanı Stevie Janowski adına da bir twitter hesabı açmış durumda!! Onun da 45.000 takipçisi var! Ayrıca bu 250.000 takipçisi olan twitter hesabının dışında birçok irili ufaklı Kenny Powers adını taşıyan hesap da mevcut. Sadece twitter da değil, Kenny Powers adına pek çok fan sitesi de var. Öyle ki bu sitelerden bir tanesi bölüm bölüm Kenny Powers’in fotoğraflarını yayınlayıp, yine her bölüme özel “quote”larini da listeliyor. Hatta bu sitede Kenny Powers’in t-shirtlerini, biblolarini vs. falan da satılıyor. Öyle görünüyor ki Kenny Powers karakteri, Danny McBride’i sanal alemde çoktan geride bırakmış durumda!Dizinin yapımcısı ise Will Ferrell. Kendisi dizinin 2 bölümünde de konuk oyuncu olarak boy göstermişti.

Ana tema:
Dizi eski bir beyzboll oyuncusu olan Kenny Powers’ın, profesyonel beyzbol kariyerinin sona ermesinden sonra, tekrar doğup büyüdüğü yer olan Kuzey Carolina’ya dönüp; bir okulda beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başlamasıyla meydana gelen olayları konu alıyor.

Evet ! Will Ferrell

Evet ! Will Ferrell

Kuzey Carolina’da, abisinin(John Hawkes; vakti zamanında Deadwood’da oynayıp bu sene Winter’s Bone ile oscar’a aday gösterilmişti.) yanında kalmaya başlayan Kenny Powers için bu yeni hayatına adapte olmak hiç de kolay değil. Zira eski parıltılı günlerinin fersah fersah gerisinde kalmış olsa da, Kenny Powers hayatını sanki hiç bir şey olmamış gibi yaşamaya devam edip, eski günlerinin ihtişamını her dakika kafasında yaşar ve etrafındaki insanlara da bunu her daim hissettirir. Bu yüzden hala çok kibirli, son derece megaloman ve konu ne olursa olsun, herkesi küçük gören, her şeyin en iyisini ben bilirim havasında. Bu tavırları etrafındaki diğer insanlar tarafından hiç hoş görülmese de, bir şekilde herkesin gönüllü veya gönülsüz hoşgörüsune sahip.

Kenny Powders… Powers… Powders !

Kenny Powders… Powers… Powders !

Diğer:
Dizinin diğer 2 başlıca karakterlerinden birisi Steve. Kenny Powers’a gayet deli gibi hayran olan ve Kenny’nin yancısı olma şerefini kimselere kaptırmamak için var gücüyle debelenen birisi ve kendisi de Kenny gibi öğretmen. Nitekim bu çabalarının karşılığını daha sonra Kenny’nin daimi asistanı olmak suretiyle alacaktır. Öteki ana karakter ise April. Kenny’nin liseden eski göz ağrısı! O da Kenny gibi öğretmen ve aynı okuldalar. Görünen o ki, Kenny April’e karşı hala boş değil!

Kenny’nin Steve’i adam yerine koyduğu nadir anlardan biri !

Kenny’nin Steve’i adam yerine koyduğu nadir anlardan biri !

İlk sezonu sadece 6 bölüm olan dizinin, ikinci sezonu da pek uzun değil, sadece 7 bölümden oluşuyor. Üçüncü sezonun son sezon olacağını belirtmiştik, ama kim bilir belki HBO “Rome” dizisine yaptığı kıyağı (Normalde mini dizi olması planlanan dizi, daha sonra 2 sezon sürmüştü; gerçi 2. sezonu ilkindeki kaliteyi yakalayamamış olsa da, yine de oldukça iyiydi.) “Eastbound&Down”’a da yapar ve dizi birkaç sezon daha devam eder. Hele bölüm sayısı böyle düşükken birkaç sezon daha devam etmemeleri için hiçbir sebep yok.

If you won't listen to my words, then listen to my dancing feet.

If you won’t listen to my words, then listen to my dancing feet.