şimdiye kadar tanıtılmamış olmasına şaştığım entourage hakkında bir bilgi yazısı hazırlayayım dedim. entourage için bizim de öteden beri söyleyedurduğumuz şeyi digiturk dizi tanıtımlarında görüyoruz: “erkeklerin sex and the city’si”. e doğru; nasıl sex and the city‘de dört yakın kadın arkadaşın en popüler başlığını erkeklerle olan ilişkilerinin oluşturduğu muhabbetlerini izlediysek, entourage‘da da dört erkekten oluşan bir grubun arasında dönen dinamiklere şahit oluyoruz. yine de bana kalırsa genel olarak erkek izleyicilerin sex and the city’den aldığı taddan daha fazlasını entourage kadın izleyiciler için vaadediyor.

grubumuz şu üyelerden oluşuyor: hollywood’daki kariyeri yükselişte olan yakışıklı, genç ve yetenekli aktör vince chase (adrian grenier), eskiden birkaç parlak yapımda oynamış ama yıldızı sönmüş, tekrar o günlere dönmenin özlemi içinde olan kardeşi johnny drama (kevin dillon), vince’in en yakın arkadaşı olan akıllı ama kendine güveni gidip gelen eric (kevin connolly), aklı bir karış havada, ciddi işlerden elden geldiğince uzak duran, eğlence düşkünü turtle (jerry ferrara). hepsi de queens’teki çocukluk yıllarından beri arkadaşlar ve birbirlerini gözetiyorlar, aynı evde yaşıyorlar. eğlence ve güzel kadın dendi mi onlar için akan sular duruyor, sık sık kendilerini şöhret peşinde manken gibi kızların boy gösterdiği partilerde buluyorlar. grubumuzun bu esas dörtlü kadar önemli bir üyesi daha var: vince’in hırslı, becerikli ve kurnaz ajanı ari (jeremy piven). hollywood’un acımasız düzenine uyum sağlamış olsa da, vince’i ve arkadaşlarını seviyor ve onlarla takılmaktan hoşlanıyor.

eric, bir zaman sonra vince’in menajerliğini de yapmaya başlıyor. bu konu hakkında deneyimi olmamasına rağmen aldığı isabetli kararlar, vince’in ona bu payeyi uygun görmesini sağlıyor. eric de onun güvenini boşa çıkarmamak için elinden geleni yapıyor ama yumuşak ruh hali kimi zaman bu dişli alemde çok zorluk çekmesine neden olmuyor değil. ayrıca eric, bu dörtlü arasında tek eşli olmaya en yatkın kişi. johnny drama, kendi sönük kariyerinin külleri arasından tekrar doğmaya çalışmak için yırtınıyor ama bu kardeşinin parlak başarısını kıskanmasına neden olmuyor asla. gayet olgun bir şekilde onun yanında olmaya, onun için sevinmeye devam ediyor. kendisi aynı zamanda evin yemekten görevli bakanı. mutfak işleri ondan soruluyor. turtle, genelde getir götür işlerine bakıyor, şoförlük yapıyor. çocuk gibi davrandığı zamanlarda vince onu pahalı hediyelerle şımartıyor. zaten parasının hesabını pek yapabilen bir tip olmaması nedeniyle arada zor durumlara da düşüyorlar. ari, karısının tüm şikayetlerine rağmen işini her zaman ön planda tutuyor ve tüm partilere, özel davetlere, galalara katılmaktan geri durmuyor. vince’in başarısına onun kadar seviniyor ve tatlı diliyle kendisini herkese kolayca sevdiriyor.

yapısı gereği sık sık ünlü konukların da boy gösterdiği dizinin yapımcı koltuğunda mark wahlberg‘in de oturması, ünlü kardeşler konusunun mark’ın ağabeyi donnie wahlberg ile olan ilişkisinden buraya yansımış olabileceğini düşündürüyor. dizi, 2006 emmys’de jeremy piven ile en iyi komedi yardımcı erkek oyuncu ödülünü de aldı. adaylıkları da bol. arkasına HBO’yu almış bir yapımın kalitesiz olma ihtimali zaten düşük. diziyi ıskalamayın, zira çok keyifli vakit geçirmeniz kuvvetle muhtemel.