Tatlı Hayat dizisi Kasım 2001 – Ocak 2004 arasında 3 sezon boyunca Show TV’de yayınlanmış durum komedisi türündeki Türk  dizisidir. Dizi toplamda 106 bölüm sürmüştür, bölüm süreleri 45-60 dk arasındadır. Dizi ABD’nin CBS kanalında 11 sezon boyunca yayınlanan The Jeffersons dizisinden uyarlanmıştır.

 

KONUSU: Fakir bir hayattan gelip kendi kurduğu kuru temizleme işinden iyi para kazanarak zengin olan İhsan Yıldırım ve ailesinin bu yeni ve lüks hayata, yeni çevrelerine alışma süreçleri ve bu süreçte yaşadıkları dizinin ana konusu diyebiliriz.

 

KARAKTERLER:
İhsan Yıldırım : Ortaokul terktir. Babasının ölümü sonrası okulu bırakıp ailesine bakmak için çalışmaya başlamıştır. Fakir mahallelerden gelip kuru temizleme işiyle hayatta yükselmiştir. 5 tane kuru temizleme dükkanı vardır. Amacı hep daha fazla para kazanmak ve ailesine daha iyi bir hayat yaşatmaktır. Karakteri ünlü oyuncu Haluk Bilginer canlandırmaktadır. Ünlü oyuncuyu pek çok dizi ve filmde izlemişizdir, son olarak Şahsiyet dizisinde rol aldı kendisi ve bu dizi de en bilinen işlerinden biri.

 

 

 

 

 

 

Sevinç Yıldırım : İhsan’ın eşi, ev hanımı. İhsan gibi fakirlikten gelmiş ve bu yeni hayata pek alışamamıştır. İhsan’ın aksine hâlâ tasarruf yapma peşindedir. Karakteri Yeşilçam’ın ünlü isimlerinden sinemamızın sultanı Türkan Şoray canlandırmakta. Kendisini pek çok filmden hatırlasak da TV ekranlarında İkinci Bahar ile birlikte en bilinen işi bu dizidir diyebiliriz.

 

 

 

 

Başar Yıldırım : İhsan ve Sevinç’in oğludur. İlk bölümlerde üniversiteye gitmektedir. Üst komşularının kızı Pelin ile sevgilidir. Karakteri ünlü şarkıcı ve oyuncu Emre Altuğ canlandırıyor. Dizi, kendisinin TV’deki ilk işlerinden.

 

 

 

 

 

 

 

Feraye : Yıldırım ailesinin üst komşusu. Sevinç gibi o da ev hanımı. Sevinç’le ne kadar iyi anlaşsalar da İhsan’la yıldızları pek barışmıyor. Karakteri ünlü oyuncu Çolpan İlhan canlandırıyor. Kendisi pek çok tiyatro oyununda, dizide ve filmde rol almış bir isim.

 

 

 

 

Yorgo : Feraye’nin Rum asıllı eşi. Bir yayınevinde çalışmaktadır. Rum asıllı olmasından dolayı İhsan kendisine hep mesafeli ve soğuk davranmaktadır. Bu iki karakter üzerinden Türk-Rum çatışması ve esprileri sıklıkla yansıtılmaktadır. Karakteri oyuncu ve şarkıcı Neco canlandırıyor.

 

 

 

 

İrfan : Yıldırım ailesinin “manyak” yan komşuları İrfan tam bir kitap kurdudur ve tercümanlık yapmaktadır. Karakteri tiyatro oyuncusu Celal Kadri Kınoğlu canlandırıyor ve bu dizi kendisinin kamera karşısındaki sayılı işlerinden.

 

 

 

 

 

 

 

Menekşe : Yıldırım çiftinin ev işleri için tuttukları hizmetçidir. Elinden ayağından çok çenesi çalışan, İhsan’la sürekli kavga eden, hazırcevap bir karakterdir. Karakteri tiyatro kökenli bir başka ünlü oyuncu olan Asuman Dabak canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

DİĞER KARAKTERLER:
Pelin: Başar’ın sevgilisi, Feraye ve Yorgo’nun kızı. Karakteri ilk bölümlerde Meltem Ören canlandırmış fakat sonradan oyuncu değişikliğine gidilmiş ve ilerleyen bölümlerde Gamze Özçelik canlandırmış.

Cevriye: İhsan’ın annesi ve Sevinç’in kayınvalidesi. Sevinç’i hiç beğenmez ve sürekli laf sokar. Karakteri Sevinç Aktansel canlandırıyor.

Kapıcı Muharrem: Yıldırım çiftinin yaşadığı lüks apartmanın kapıcısıdır. Paraya düşkündür ve sürekli İhsan’dan para koparma peşindedir. Karakteri Veysel Diker canlandırıyor.

 

SON SÖZ : Dizi, Türk televizyonlarında yapılan en iyi işlerden sayılıyor. Orijinal yayınından sonra da çeşitli kanallarda defalarca tekrarları yayınlanmış bir yapım. Yıldızlar topluluğu oyuncu kadrosu ve günümüzdeki yapımlara nazaran kısa olan bölüm süreleri ile dizinin albenisi artıyor. Dizinin bölümlerini Youtube’da bulmak mümkün, tabii yapım yılı itibarıyla kaliteleri pek yüksek değil. Bazı sahnelerde çekim ekipmanlarının kadraja sızdığı falan da olmuş, böyle bir yapımda olmasa kesinlikle daha güzel olurdu. Yine de bu duruma takılmazsanız keyifli vakit geçirebilirsiniz. Biraz kafa dağıtmak için ideal bir dizi. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.