Gün geçmiyor ki ekranlarımıza yeni bir dizi düşmesin. İşte Temmuz ayında tanıştığımız bazı diziler :Identity, The Glades, The Silence, The Pillars of The Earth, SherlockBuyrun birlikte inceleyelim :

(kronolojik olarak sıralanmışlardır)

Identity

Identity

* Identity (ITV) – 6 bölüm olarak planlanmış bu ingiliz polisiyesi 5 Temmuz 2010’da başladı.21. yy.’ın yeni suç şekli olan kimlik hırsızlığıyla uğraşan bir polis dedektifleri grubunun her bölümde çözdükleri davaları ele alıyor. Oldukça özgün davaları çözen ekibin üyeleri de birbirinden renkli tipler. İşin içinde Türk mafyası bile var diyeyim, gerisini siz tahmin edin. ;)Tanıtım filmini şurada izleyebilirsiniz.Bu arada, uyarlama hakları da Amerikan kanalı ABC’deymiş. Umarım uyarlamazlar; zira, ingilizler iyi iş çıkartmış.

The Glades

The Glades

* The Glades (AE Network) – 11 Temmuz 2010’da başladı. İlk sezonu 13 bölümden oluşacak.Bu da Amerikalılardan yeni bir polisiye. Şikago‘lu bir cinayet masası dedektifinin, -patronunun karısıyla yatmış olması yüzünden- Güney Florida’ya sürgün olmasından sonra orada biraz da fazla rahat bir tavırla (bildiğimiz, kuralları takmayan, bilmişliği ile itici olan ve bunun bilincinde dedektif tiplemesi) önüne gelen davaları çözmesi üzerine bir dizi.Başrolünde Matt Passmore var.Tanıtım filmini şurada izleyebilirsiniz.

The Silence

The Silence

* The Silence (BBC One) – 12-15 Temmuz 2010 tarihleri arasında yayınlanıp sona erdi.Gerilim/suç/aile gibi üç farklı türü içeren 4 bölümlük bir ingiliz dizisi.Olabilecek en az ispiyonla tarif etmek gerekirse, işitme engelli bir kızın özel bir işitme aleti ile “duyanlar”ın dünyasına adapte olmaya çalışırken başına gelen beklenmedik bir olay (hayır tecavüz değil) nedeniyle hayatının iyice karışması denebilir. Özellikle kızın gözleriyle olayların, durumların aktarıldığı sessiz ya da boğuk sesli sahneler etkileyici.Bu arada, başrol oyuncusu gerçekten sağır bir aktris olan Genevieve Barr.

The Pillars of The Earth

The Pillars of The Earth

* The Pillars of The Earth (Starz) – 23 Temmuz’da başlayan 8 bölümlük bir mini dizi.Daha önce şu yazıda daha ayrıntılı ele alınan bu tarihi kitap uyarlaması mini dizinin yapımcısı ridley scott, oyuncuları ise Ian McShane ve Donald Sutherland‘in başı çektiği güçlü bir kadro.Tanıtım filmini şurada izleyebilirsiniz.

Sherlock

Sherlock

* Sherlock (BBC One) – 25 Temmuz 2010’da başlayacak 90’ar dakikalık 3 bölümü olan bir dizi.21. yy. Londra’sında Sherlock Holmes ve Dr. Watson’ın maceralarını ele alacak olan dizinin yaratıcılarından birinin ünlü yapımcı ve yazar Steven Moffat (coupling, dr. who) olması, yayın hayatına 1-0 önde başlamasına sebep değil midir?Bu kadarı yetmediyse şuradaki tanıtım filmine de bakın bakalım. :)