Ternimator geri dönüyor ama bir anime olarak. Netflix ve Skydance, dünya çapında ünlü olan Terminator serisine dayanan ilk anime uyarlamasını duyurdu.

Dizi, 2018’den beri Netflix ile anlaşması olan Japon animasyon stüdyosu Production IG (Ghost in the Shell, B: The Beginning) ile ortaklaşa üretilecek.

Mattson Tomlin, yürütücü ve yönetici yapımcı olarak projenin başındaki isim. Tomlin, Netflix’te yayınlanan Project Power filminin yazarlığını yapmıştı. Gelecek sene vizyona girecek olan The Batman filminin ortak yazarı.

Proje henüz erken aşamalarda. Seslendirme kadrosu belli değil. Yeni çekimin detayları açıklanmadı ancak Tomlin, büyük ve karanlık konseptleriyle tanınıyor.

Tomlin, “Yazımı bilen herkes, büyük dalgalanmalara ve kalbe gitmeye inandığımı bilir. Netflix ve Skydance’in bana gelenekleri bozan, beklentileri alt üst eden ve gerçekten cesaretli bir şekilde Terminatör’e yaklaşma fırsatı vermesinden onur duyuyorum” demiş.

Netflix, Japonya ve Anime Başkan Yardımcısı John Derderian, “Terminator, şimdiye kadar yaratılmış en ikonik bilim kurgu hikayelerinden biri ve zamanla dünyamızla daha alakalı hale geldi. Yeni animasyon dizisi, bu evreni daha önce hiç yapılmamış bir şekilde keşfedecek. Makineler ve insanlar arasındaki destansı savaşta hayranların bu harika yeni bölümü deneyimlemesini bekleyemeyiz” demiş.

Production I.G Başkanı ve CEO’su Mitsuhisa Ishikawa,“Uzun süredir arkadaşım ve meslektaşım Mamoru Oshii’ye Terminator’ı animasyon serisine dönüştürme fikri hakkında ne düşündüğünü sordum. “Ishikawa, sen aklını mı kaçırdın?” dedi. O anda bu işi yapmamız gerektiğinden emindim. Büyük hayranlar olarak, Production I.G’deki ekibimiz bu seriyi yaratmaya yüreklerini ve ruhlarını koyuyor. Hayranların beğeneceğini umuyoruz” demiş.

Terminator, 1984’te Arnold Schwarzenegger’in oynadığı ve James Cameron tarafından ortak yazılan ve yönetilen düşük bütçeli bir B aksiyon filmi olarak piyasaya çıktı. Her iki ismin de kariyerinin yükselmesine neden oldu. Asıl büyük patlamasını 1991’de yayınlanan Terminator: Judgement Day’de yaptı. Sonrasında 2003’te yayınlanan Terminator 3: Rise of the Machines, 2009’da yayınlanan Terminator Salvation, 2015’te yayınlanan Terminator Genisys ve 2019’da yayınlanan Terminator: Dark Fate filmleri geldi. Son birkaç filmi pek sevilmese ve gişede isteneni getirmese de 6 film dünya çapında 2 milyar doların üzerinde hasılat yaparak başarılı oldu.

2008-2009 yılları arasında Fox’ın 2 sezon boyunca yayınladığı, Lena Headey, Thomas Dekker ve Summer Glau’nun başrolünde olduğu Terminator: The Sarah Connor Chronicles, serinin ilk ve tek dizi uyarlamasıydı.

Kaynak